Data publikacji: 27-09-2018 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Data publikacji: 27-09-2018 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Pracując nad projektem architektonicznym bądź projektem
wnętrz podstawowe biblioteki w programach często stają się niewystarczające na
nasze projektowe możliwości. Producenci wielu mebli bądź dodatków udostępniają
swoje biblioteki na stronach internetowych. Skoro już znajdziemy w internecie obiekt,
który będzie idealnie pasować do naszego projektu to jak go wczytać do
Archicada? Już podpowiadamy!
Archicad ma możliwość wczytania m.in. plików .gdl, .skp oraz .3ds. Pliki z takimi rozszerzeniami możecie bez problemu ściągać w trakcie wyszukiwania modeli.
Pliki .gdl są charakterystyczne dla Archicada, takie rozszerzenie posiada każdy z obiektów w bibliotece wewnętrznej programu i z takim rozszerzeniem możemy zapisać obiekt, który wykonaliśmy własnoręcznie w Archicadzie. Jeżeli już znajdziemy interesujący nas model to otwieramy bibliotekę Archicada i klikamy na ikonę w lewym dolnym rogu. Z rozwijanego menu wybieramy opcję wczytaj inny obiekt.
Następnie wybieramy folder, w którym zapisaliśmy nasz obiekt i klikamy na niego, po czym zatwierdzamy nasz wybór przyciskiem otwórz znajdującym się po prawej stronie okna.
Po wczytaniu obiektu otwiera nam się okno, w którym możemy wprowadzić zmiany takie jak wielkość obiektu, jego wysokość, podniesienie względem poziomu podłogi czy też zmienić materiały.
Rozszerzenie .skp dotyczy obiektów wykonanych w programie Sketchup. Do Archicada dodajemy obiekt za pomocą prostych kroków wybierając kolejno Plik -> Współdziałanie -> Łącz.
Musimy pamiętać też o tym, żeby wybrać typ pliku .skp z rozwijanej listy.
Następnie uruchamia nam się okno, w którym możemy wybrać miejsce, w którym zapisaliśmy nasz obiekt i dodać go do naszego projektu.
Pliki .3ds są najbardziej uniwersalnym typem plików, jakie jesteśmy w stanie znaleźć w internecie. Aby dodać pliki o tym rozszerzeniu do Archicada musimy zainstalować dodatek, który znajduje się na głównej strony Graphisoftu. Dodatek znajdziecie pod tym linkiem. Jeżeli jesteście użytkownikami wcześniejszych wersji Archicada, przewińcie na dół strony, tam znajdują się odnośniki do wcześniejszych wersji.
Po zainstalowaniu dodatku wybieramy kolejno Plik -> Współdziałanie -> 3D Studio -> Import 3ds jako obiekty GDL.
Potem odszukujemy miejsce, w którym zapisaliśmy plik i zatwierdzamy nasz wybór. Nasz plik będzie zapisany w wewnętrznej bibliotece programu i tam należy go szukać, aby umieścić go w obszarze roboczym.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszą ofertą kursów online z Archicada i naucz się tego programu bez wychodzenia z domu! :)
Pozdrawiamy!
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 23
Łączny czas trwania kursów: 128 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?