Archicad - Jak zmienić widoczność ścian po docięciu dachu - Poradnik, tutorial

Data publikacji: 20-04-2020  |  Data aktualizacji: 08-05-2024  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Wykonaj następujące działania, by zmienić widoczność ścian po przycięciu dachu w Archicadzie. W widoku 3D zaznacz i użyj opcji “Rozciągnij” dostępnej po kliknięciu w narożnik ściany. Trzymając klawisz SHIFT, wybierz również dach, a potem w górnym menu wybierz ikonę domu, aby przyciąć elementy do dachu. Po skutecznym przycięciu, na poziomie poddasza widać ściany w przekroju. Wejdź w menu “Rzut i Przekrój” i wybierz “Reprezentacja na rzucie”, aby dostosować ich widoczność. Zdecyduj, czy chcesz pokazać tylko kontury ścian lub dach przerywaną linią, wybierając “Wszystko jako Pozawidokowe”. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Archicad - Jak zmienić widoczność ścian po docięciu dachu - Poradnik, tutorial


Praca przy projektach budynków w  Archicadzie zmusza nas do poznania wielu opcji, które umożliwią nam zmianę widoczności niektórych obiektów. W przypadku pracy w innych programach np. Autocadzie takie rzeczy jesteśmy w stanie dopasować dorysowując liniami elementy. W przypadku tworzenia dokumentacji budynków, które mają płaskie dachy sytuacja wydaje się łatwiejsza, nie mając żadnych załamań rysunki będą wymagały tylko uszczegółowienia. Kiedy mamy do czynienia z dachem skośnym musimy jednak zmienić kilka ustawień, aby wszystko wyświetlało się poprawnie. O tym w dzisiejszym poradniku.

Standardowo kiedy dodajemy dach do naszego projektu, kolejnym krokiem będzie docięcie do niego ścian. Tę operację najlepiej będzie wykonać w widoku 3D, gdzie zaznaczamy wszystkie ściany i  klikając na jedną z kropek w narożniku wybieramy opcję Rozciągnij. Mając wciśnięty klawisz SHIFT na klawiaturze zaznaczamy również dach. Następnie w  górnym pasku klikamy na ikonę z domkiem (dotnij elementy do dachu).

Proces ten opisaliśmy w naszym wcześniejszym poradniku - Archicad - Jak dociąć ścianę do dachu

Archicad Jak zmienić widoczność ścian po docięciu dachu Poradnik 01

Po prawidłowym docięciu do dachu (co widać na widoku 3D), na kondygnacji, która ma być poddaszem widoczne są ściany w przekroju.

Archicad Jak zmienić widoczność ścian po docięciu dachu Poradnik 02

Jak zawsze chcąc określić odpowiednią widoczność elementu klikamy na Rzut i Przekrój znajdujące się w górnym pasku i  wybieramy opcje Reprezentacja na rzucie. W tym miejscu możemy określić czy mimo wysokości przekroju (w Archicadzie to przekrój poziomy na wysokości 1,1m) chcemy na przykład pokazać tylko obrys lub dach przerywaną linią czyli opcję – Wszystko jako Pozawidokowe.

Wybierając opcje Wszystko jako Pozawidokowe nasze poddasze w rzucie będzie wyglądać w następujący sposób:

Archicad Jak zmienić widoczność ścian po docięciu dachu Poradnik 03

Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć więcej na temat programu lub poszerzyć swoją wiedzę zapraszamy do skorzystania z oferty kursów Archicada dostępnych na stronie. 

Pozdrawiam!

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu