Archicad - Jak dociąć ścianę do dachu - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 07-01-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Jak dociąć ścianę do dachu - Tutorial, poradnik


Pierwszym krokiem do poprawnego stworzenia dachu w Archicadzie jest narysowanie obrysu budynku, który chcemy zakryć dachem. W zależności od tego, jaki mamy obrys (złożona figura czy też prostokąt) musimy się zastanowić, jakim dachem chcemy ją pokryć.  Jeżeli wybierzemy dach wielokątny to najprawdopodobniej nie będziemy musieli nic edytować. Problem zaczyna się wtedy, kiedy chcemy wybrać dach dwuspadowy, który ma ścianę szczytową. Jak dociąć w takim wypadku dociąć ściany? O tym w  dzisiejszym poradniku.

Jeżeli mamy już narysowany obrys budynku należy wybrać narzędzie Dach z paska po lewej stronie.

Archicad - Jak dociąć ścianę do dachu - Tutorial, poradnik 01

Po narysowaniu dachu przechodzimy do okna 3D. W taki sposób prezentuje się nasz model:

Archicad - Jak dociąć ścianę do dachu - Tutorial, poradnik 02

Następnym krokiem jest wydłużenie ścian ponad dach, aby móc je dociąć. Najłatwiej będzie to wykonać w widoku 3D. Zaznaczamy wszystkie ściany zewnętrzne (dodajemy do zaznaczenia mając wciśnięty klawisz SHIFT). Potem klikamy na jakąkolwiek kropkę przy ścianie, która rozwinie nam pasek z opcjami. Z nich wybieramy Rozciągnij pionowo i wydłużamy ściany ponad dach.

Archicad - Jak dociąć ścianę do dachu - Tutorial, poradnik 03

Kiedy już mamy ściany wyciągnięte ponad dach znowu musimy zaznaczyć wszystkie ściany, które chcemy dociąć oraz dach (również mając cały czas wciśnięty klawisz SHIFT). Z paska Standard wybieramy opcję Dotnij do dachu.

Archicad - Jak dociąć ścianę do dachu - Tutorial, poradnik 04

Docięcie do dachu sprawia, że wszystkie elementy działają jakbyśmy pracowali na elementach bryłowych, czyli podnoszenie dachu automatycznie wydłuża ściany. Tak będzie wyglądać bryła budynku po docięciu do dachu:

Archicad - Jak dociąć ścianę do dachu - Tutorial, poradnik 05

Jeżeli zainteresował Was artykuł i macie ochotę zgłębić wiedzę to zachęcamy do zerknięcia na to jakie mamy dostępne kursy Archicada online na naszej stronie.

Pozdrawiamy! :)

    

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu