Archicad - czym jest to oprogramowanie?
Archicad to zaawansowane oprogramowanie służące do kreślenia w 2D oraz jednoczesnego modelowania 3D umożliwiające zrealizowanie nawet najbardziej skomplikowanych zadań projektowych. Jest jednym z najpopularniejszych programów do projektowania w Polsce, dedykowanych architektom, budowlańcom oraz różnego rodzaju branżystom. Dzięki wielu narzędziom i stale udoskonalanym funkcjom użytkownik programu od samego początku skoncentrowany jest na tworzeniu koncepcji wirtualnego budynku w postaci rzutów oraz widoków przestrzennych, co zdecydowanie przyśpiesza proces projektowy. Dzięki nieustannie rozwijanym funkcjom możliwa jest jednoczesna praca różnych branż nad projektem. Archicad pozwala na import i eksport kilkudziesięciu formatów, w tym także formaty OPEN BIM. W efekcie bezproblemowo można łączyć pracę nad projektem opracowując go w różnych programach. Archicad tworzy także zapasowy archiwalny plik, dzięki czemu nie utracimy efektów naszej pracy, jeśli zawiedzie nasz komputer.
Oprogramowanie Archicad - dla kogo?
Archicad to oprogramowanie przeznaczone dla:
- Czynnych architektów, którzy zajmują się projektowaniem różnego rodzaju budynków, wnętrz, krajobrazu i zależy im na jak najbardziej przejrzystej współpracy międzybranżowej
- Konstruktorów oraz różnego rodzaju inżynierów współtworzących dokumentację projektową w trakcie procesu inwestycyjnego
- Studentów, którzy wiążą swoją przyszłość zawodową z oprogramowaniem Archicad, bądź takich, którzy studiują na uczelniach, gdzie program ten jest dedykowany do opracowywania projektów.
Nie polecałbym natomiast oprogramowania Archicad dla osób, które:
- Nie wiążą przyszłości z architekturą lub budownictwem i chcą wykorzystać program do innych celów, na jakie nie jest on ukierunkowany
- Znają dobrze inny program do projektowania i są zdania, że w ciągu kilku dni posiądą wiedzę potrzebną do pełnego użytkowania programu Archicad.
Zdaniem eksperta
Konrad WojtasikARCHITEKT, PASJONAT ARCHITEKTURY Archicad to bardzo zaawansowane narzędzie do tworzenia projektów architektonicznych, instalacyjnych, konstrukcyjnych oraz wnętrz. Można również wykonać w nim projekty w technologii BIM oraz wizualizacje. Mimo iż posiada tak wiele zastosowań jest przy tym bardzo intuicyjny. Dla mnie oraz dla wielu innych architektów i projektantów na świecie jest wspaniałym narzędziem w codziennej pracy pozwalającym na realizację najśmielszych pomysłów.
Do czego służy program Archicad?
Archicad służy do projektowania: budynków, wnętrz, krajobrazu, konstrukcji, infrastruktury technicznej, obiektów małej architektury, planów zagospodarowania terenu i innych dowolnych planów np. związanych z gospodarką przestrzenną. Program jest użyteczny zarówno w zakresie projektowania architektonicznego, jak i urbanistycznego.
Zdobądź wiedzę od praktyków
Skąd wziąć program Archicad?
Dostępne są 3 wersje programu Archicad: wersja demo, wersja edukacyjna dla studentów lub korepetytorów i wersja profesjonalna.
- Wersja demo, na 30 dni, pozwala na wstępne zaznajomienie się z oprogramowaniem, jednak ogranicza funkcje zapisywania plików.
- Wersja edukacyjna przeznaczona jest dla studentów lub nauczycieli.
W celu pobrania licencji edukacyjnej, twórcy oprogramowania będą prosili o dane osobowe oraz mogą ubiegać się o skan legitymacji studenckiej. Do użytku edukacyjnego, dostępne są tylko najnowsze wersje oprogramowania. Każdy zainteresowany student powinien otrzymać w ciągu kilku dni wersję edukacyjną - Wersję profesjonalną Archicada możemy kupić na stronie Graphisoft lub na stronie lokalnego dystrybutora oprogramowania w Polsce, czyli WSC. Opłaconą licencję można otrzymać w ciągu nawet jednego lub dwóch dni roboczych.
Producenci oprogramowania starają się dostosować do potrzeb klienta i w miarę możliwości można leasingować licencję, bądź wykupić ją na określony czas. Dostępna jest także startowa edycja, przeznaczona dla małych biur, ograniczająca jednak możliwości pracy w pliku na kilku stanowiskach jednocześnie.
Archicad - jaka jest cena programu?
Koszt programu Archicad znacznie różni się w zależności od czasu użytkowania licencji i ilości stanowisk z oprogramowaniem. Przykładowo, licencje czasowe to koszt ok. 1200-1500 złotych netto miesięcznie. Indywidualne stanowisko z najnowszą wersją oprogramowania może kosztować ok. 20 000 złotych netto. Twórcy programu Archicad udostępniają również uproszczoną wersję programu dla początkujących architektów - Start Edition, ok. 2-krotnie tańszą od pełnej wersji programu. Kupując Archicad pierwszy raz, można także przystąpić do tzw. Archiclubu, który gwarantuje zniżkę na oprogramowanie wynoszącą ok. 15% całkowitej ceny. Obecność w klubie jest jednak oskładkowana pewnymi opłatami kwartalnymi wynoszącymi ok. kilkuset zł.
Archicad czy Archicad Start Edition - Czym się różnią?
Archicad Start Edition to wersja programu przeznaczona dla architektów mających na celu zminimalizowanie kosztów oprogramowania. Wersja SE nie pozwala na jednoczesną współpracę na jednym pliku oraz posiada pewne ograniczenia w zakresie OPEN BIM i wymiany danych. W przeciwieństwie do zwykłego Archicada jest więc ukierunkowana na projektantów z niewielkimi biurami lub osoby prowadzące samodzielnie działalność w zakresie architektury lub budownictwa.
Różnice między pełnym oprogramowaniem Archicad a Archicad Start Edition (SE):
- Archicad SE oferuje dostęp do prawie wszystkich narzędzi projektowych programu, z ograniczeniami skoncentrowanymi głównie na jednoczesnej pracy nad projektem z kilku stanowisk komputerowych
- Niższa cena Archicada SE w stosunku do pełnej wersji programu
- Pełna wersja oprogramowania otwiera wszystkie pliki i pozwala na kontynuację pracy nad opracowanymi w nich projektami, natomiast Archicad SE otwiera tylko pliki utworzone na tej wersji
Podsumowując, różnice pomiędzy pełną wersją programu Archicad a Start Edition polegają głównie na umożliwieniu jednoczesnej pracy zespołowej, dzięki OPEN BIM i wymianie danych. Dlatego mogą nie mieć znaczenia dla samodzielnych architektów, bądź przedsiębiorców z małymi pracowniami projektowymi.
Projektowanie w Archicadzie. Na czym polega?
Projektowanie w Archicadzie opiera się na równoległej pracy w widokach 2D i 3D, co ułatwia i koncentruje pracę na utworzeniu dowolnej koncepcji projektowej, bez względu na jej przeznaczenie. Dzięki temu, w miarę prac nad rzutami - powstaje w tym samym czasie model 3D projektowanego obiektu. Umożliwia to łatwe pokazanie całej koncepcji projektowej. Można też szybko wdrożyć w opracowywany koncept nowego członka zespołu, który może od razu zobaczyć wirtualny budynek i zrozumieć istniejące założenia koncepcyjne. Przydaje się to także przy projektach przebudowy lub inwentaryzacjach istniejących budynków. Inwestor może wówczas od razu zobaczyć zmiany w projekcie, zarówno w widokach 2D jak i 3D w jednym pliku. Dzięki temu mamy też pewność, że plany budynku na rzutach są w pełni kompatybilne z rysunkami elewacji, przekrojami i widokami 3D. Byłoby to trudne do osiągnięcia, gdybyśmy opracowywali wszystkie plany oddzielnie.
Mam już oprogramowanie Archicad. Co dalej?
W celu zaznajomienia się z oprogramowaniem polecamy szeroki zakres profesjonalnych
kursów online z Archicada. Nauka programu bez wyspecjalizowanych materiałów edukacyjnych może okazać się trudna. Samodzielna nauka Archicad przerasta wielu studentów. Nawet architekci z kilkuletnim doświadczeniem, który do tej pory używali innego narzędzia, mają problem z opanowaniem programu Archicad. Nauka jest także powolna i może szybko zniechęcić. W bogatej ofercie kursów online przygotowaliśmy szkolenia dla początkujących i bardziej zaawansowanych użytkowników.
Osoby początkujące mogą nauczyć się Archicad od podstaw. Z kolei doświadczeni architekci mogą rozwijać swoje umiejętności pracy w programie. Dzięki urozmaiconej tematyce kursów, użytkownicy mogą zdobyć wiedzę w różnych zakresach projektowania, co pozwoli im na wykorzystanie Archicada do różnych celów, np. na
wykonanie projektu domu jednorodzinnego lub
opracowanie projektu detali.
Zostań ekspertem Archicada
Archicad od podstaw. Porady, jak zacząć naukę Archicada?
J
eśli dopiero zaczynasz naukę Archicad, sprawdź kurs “Archicad dla początkujących od podstaw”. To szkolenie online Archicad obejmuje podstawowe narzędzia programu takie jak: ściana, okno, drzwi itd. Naukę Archicad od podstaw zacznij na przykładzie konkretnego projektu domu i staraj się go odwzorować.
Jak długo trwa nauka podstaw Archicada?
Program Archicad jest bardzo intuicyjny, jednak wymaga dużo cierpliwości i regularnego użytkowania i rozwijania swoich umiejętności. Zapoznanie się z podstawowymi narzędziami potrzebnymi do stworzenia prostego budynku zarówno w 2D jak i 3D powinno zająć kilkanaście godzin. Jednak przełożenie wiedzy zdobytej na kursach Archicad od podstaw na wykonanie części graficznej szczegółowego projektu budowlanego może zająć nawet kilkanaście tygodni. Zdobycie wiedzy potrzebnej do pełnego użytkowania programu jest niemożliwe w ciągu kilku dni. Udział w szkoleniach Archicad dla architektów wymaga też indywidualnego nakładu pracy.
Jak uczyć się archicad? Poradnik
Jeśli chcesz się nauczyć pracy w Archicad, warto wykonać jakieś zadanie projektowe. Poznasz wtedy bardziej zaawansowane funkcje programu. Przećwiczysz umiejętności zdobyte w kursach online, dążąc do odwzorowania założonej koncepcji projektowej. Po przerobieniu kursów online Archicad, możesz odświeżyć wiadomości w naszych poradnikach z Archicada. Nauka programu i umiejętne wykonanie projektu daje wiele satysfakcji i umożliwia coraz sprawniejsze opracowywanie innych projektów.
Czy Archicad jest trudny w nauce od podstaw?
Odpowiadając na pytanie - tak, nauka Archicad od podstaw jest bardzo wymagającym zadaniem. Dokładne poznanie programu, pozwalające na opracowanie pełnej dokumentacji projektowej zajmuje dużo czasu. Warto jednak poświęcić czas i energię na udział w kursach online Archicad. Tutoriale i poradniki przygotowane przez doświadczonych praktyków sprawią, że nauka będzie bardziej satysfakcjonująca. Z kolei sprawne posługiwanie się Archicadem jest cenną pozycją w portfolio każdego architekta lub pracownika branży budowlanej. Program umożliwia współpracę z innymi fachowcami tworzącymi dokumentację projektową i otwiera drzwi do wielu potencjalnych miejsc pracy.
Renderowanie w Archicadzie. Czy warto?
Archicad pozwala na tworzenie renderów z wizualizacjami. Działanie silników renderujących jest ulepszane z roku na rok, dzięki czemu może z czasem uda się wyeliminować konieczność korzystania z oddzielnych programów renderujących. Osobiście jednak nie polecam renderowania w programie Archicad, gdyż efekty końcowe mogą okazać się mało zadowalające dla wielu użytkowników. Nadawanie i modyfikacja tekstur materiałów są w programie czasochłonne i wymagają dłuższej pracy. Elementy takie jak rośliny, niebo, otoczenie budynku mogą okazać się mało realistyczne. Model 3D przygotowany w Archicadzie można jednak bez problemu wykorzystać w oddzielnym programie do utworzenia wizualizacji. Dzięki bogatej gamie formatów zapisu można wyeksportować gotowy model do Lumiona, 3DS Maxa, Artlantisa albo do TwinMotion i wielu innych. Ponadto, dzięki narzędziom takim jak kształt, oraz możliwościom importu bibliotek zewnętrznych z modelami i teksturami, program umożliwia tworzenie własnych profili, z meblami i bryłami 3D. Może być to pomocne dla projektantów wnętrz lub krajobrazu, którzy zechcą wykorzystać model opracowany w Archicadzie - do utworzenia wizualizacji w innym oprogramowaniu.
OPEN BIM w Archicadzie
Program Archicad umożliwia ponadto zapis w formacie IFC, dzięki czemu projekt może być przedmiotem współpracy innych specjalistów w zakresie różnych branż, pracujących nawet na oddzielnym oprogramowaniu. Według źródeł internetowych, Archicad stanowi najbardziej zaawansowane i dopracowane oprogramowanie BIM w Polsce.
Nauka Archicada. Czy warto?
Podsumowując - oprogramowanie Archicad jest jednym z wiodących narzędzi na rynku do projektowania dla architektów, konstruktorów i różnego rodzaju branżystów oraz pozwala na ich współpracę. Jest stale aktualizowany, przez co daje wiele korzyści i otwiera duże możliwości w zawodzie. Dlatego warto go poznać. Nauka Archicad początkowo wymaga dużej uwagi i systematyczności. Jednak po nabyciu podstawowej wiedzy Archicad staje się bardziej intuicyjny i prostszy w obsłudze. Im więcej czasu poświęcimy na naukę programu - tym szybciej potem wykonujemy założoną pracę i możemy pokazać jej efekty klientom lub nawiązać współpracę z branżystami. Poznawanie programu można oprzeć starając się wykonać już jakiś prawdziwy projekt np.
projekt biurowca i na tej podstawie rozwijać swoją wiedzę. Pozwala to osiągnąć założone wcześniej cele projektowe lub budowlane.
W nauce może pomóc nasza bogata oferta kursów i poradników Archicad. Tutoriale przydadzą Ci się też do powtórzenia wiadomości ze szkoleń Archicad.
Nauka Archicad - tutorial dla początkujących
Kurs online Archicad dla początkujących od podstaw to doskonały sposób, aby zacząć naukę programu. Ponad osiem godzin nagrań edukacyjnych pozwoli Ci poznać podstawy pracy w programie. Po przerobieniu tego wprowadzającego tutoriala Archicad, możesz przystąpić do dalszego rozwijania swoich umiejętności i wybrać kurs online dedykowany konkretnym zagadnieniom, np. kurs wykonania projektu domu wielorodzinnego w Archicad.
Poradnik: na co zwrócić uwagę podczas nauki Archicad od podstaw?
Wybierając kurs online Archicad zwróć uwagę na to, kto będzie Cię uczył. Jak już wyjaśniłem, Archicad jest dość trudnym programem. Warto więc, żeby trener miał praktyczne doświadczenie pracy w programie oraz umiał w jasny sposób przekazywać wiedzę.
Jak nauczyć się obsługi Archicad? Polecane kursy
Jeśli dopiero zaczynasz naukę, to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie - Kurs - Archicad 25 dla początkujących od podstaw. To szkolenie Archicad online da Ci bardzo dobre podstawy, co znacznie ułatwi dalszą naukę i rozwój.
Zapoznaj się z naszą pełną ofertą kursów online Archicad dla architektów, projektantów wnętrz i wszystkich, których praca wymaga tworzenia szczegółowych rysunków technicznych w krótkim czasie.
Podobne artykuły
Jeśli zainteresował Cię tekst o nauce Archicada podstaw, przeczytaj też inne teksty, które pomogą Ci rozwinąć Twoje umiejętności w zakresie grafiki komputerowej 3D.