Archicad - Jak wstawić windę - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 14-11-2018  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Jak wstawić windę - Tutorial, poradnik


Archicad w swojej wewnętrznej bibliotece posiada kilkadziesiąt obiektów, które możemy wykorzystać do pracy przy projekcie. W  większości są to dość proste modele, ale mają możliwość zmian poszczególnych parametrów, co pozwala nam dopasować model do naszego projektu.

W przypadku, kiedy nasz projekt będzie wymagał dodania takiego obiektu jak np. winda lub schody ruchome nie musimy się zastanawiać gdzie możemy taki obiekt znaleźć, bo bez problemu dodamy go już w Archicadzie.

Gdzie w Archicadzie znaleźć windę i jak ją wstawić?

Model windy znajdziemy klikając w narzędzie Obiekt po lewej stronie a następnie w Okno Ustawień. Następnie wybieramy z biblioteki folder Elementy instalacyjne, a następnie folder Windy i schody ruchome.

Archicad - Jak wstawić windę - Tutorial, poradnik - 01

Do wyboru mamy jeden model winy, ale możemy zmienić jej parametry takie jak kształt, kierunek wyjścia czy też położenie przeciwwagi. Klikając na strzałki w prawo możemy się przemieszczać pomiędzy opcjami dedykowanymi dla modelu.

Archicad - Jak wstawić windę - Tutorial, poradnik - 02

Na następnych kartach mamy do wyboru m.in. informacje na temat tego czy mamy podszybie, ustalamy wysokości kondygnacji oraz dodajemy półpiętra.

Archicad - Jak wstawić windę - Tutorial, poradnik - 03

Dodając windę należy jeszcze pamiętać o tym, aby wyciąć otwory w stropie. Wtedy będziemy pewni, że materiały windy i stropu nie będą nachodzić na siebie w przekroju. Strop wycinamy zaznaczając go, klikając na czarną kropkę (znajduje się w każdym z narożników) i z podręcznych opcji wybieramy Odejmij od wieloboku.

Jeśli chcecie się dowiedzieć jak zrobić to krok po kroku, to zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem "Archicad - Jak wyciąć dziurę w stropie".

Archicad - Jak wstawić windę - Tutorial, poradnik - 04

Jeżeli szukacie odpowiedzi na problemy związane z programem lub chcielibyście nauczyć się czegoś nowego zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów Archicada.

Pozdrawiamy! :)

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu