Archicad - Jak wyciąć dziurę w stropie - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 27-09-2018  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Jak wyciąć dziurę w stropie - Tutorial, poradnik


Bardzo często w trakcie rysowania projektu w Archicadzie zdarza się moment, w którym musimy edytować dany element. Tak też się dzieje, kiedy rysujemy strop, może okazać się, że chcemy go podzielić lub wyciąć w nim otwór. W jaki sposób to zrobić? Przedstawię Wam w  poniższym poradniku.

Zacznijmy jednak od początku, w  jaki sposób możemy narysować strop? Wybieramy z palety Narzędzia znajdującej się po lewej stronie opcję strop. Klikając na przycisk dwa razy lub wybierając z górnego paska Okno Ustawień możemy zmienić jeszcze parametry dotyczące stropu takie jak strukturę, grubość czy wykończenie.

Archicad - Jak wyciąć dziurę w stropie - Tutorial, poradnik - 01

Po wybraniu stropu możemy go zacząć rysować, wybierając metodę geometrii : wielokątną, prostokątną lub prostokątną odwróconą.

Chcąc edytować strop musimy pamiętać, że najpierw trzeba go zaznaczyć (klikając na niego, cała jego płaszczyzna podświetli się na kolor zielony). Następnie klikamy na jakikolwiek czarny punkt, które znajdują się w  narożnikach. Po kliknięciu pojawi się mały pasek narzędzi z opcjami edycji stropu. Opcje, które służą do wycinania otworów mieszczą się w pierwszym wierszu i nazywają Dodaj do wieloboku oraz Odejmij od wieloboku.

Archicad - Jak wyciąć dziurę w stropie - Tutorial, poradnik - 02

Wybierając opcję Odejmij od wieloboku oraz zaznaczając odpowiednią Metodę geometrii obrysowujemy kształt, który zamierzamy wyciąć.

Archicad - Jak wyciąć dziurę w stropie - Tutorial, poradnik - 03

Aby wyciąć skomplikowany element, który już mamy narysowany możemy posłużyć się narzędziem Różdżka. Aby je wybrać należy znowu zaznaczyć strop klikając na niego, wybrać narzędzie Odejmij od wieloboku i wcisnąć Spację. Zamiast kursora pojawi się ikona różdżki, należy wtedy wskazać zamknięty obszar, który ma zostać wycięty.

Archicad - Jak wyciąć dziurę w stropie - Tutorial, poradnik - 04

Jeżeli interesują Was również inne tematy związane z tym programem, to zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą kursów online z Archicada :).

Pozdrawiam!

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu