Data publikacji: 16-03-2018 | Data aktualizacji: 31-03-2020 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Data publikacji: 16-03-2018 | Data aktualizacji: 31-03-2020 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Zauważyliście, że z pozoru proste czynności potrafią zabrać nam mnóstwo czasu
i energii? W przypadku projektowania w ArchiCadzie to pytanie wydaje się być
nietrafione, bo przecież jest to program, który podobno robi większość rzeczy
za nas. ArchiCad potrafi sprawić nam niespodziankę dokładnie w momencie, kiedy nie mamy na to czasu, a mozolne próby poprawiania każdego detalu skutecznie skracają nam liczbę przespanych godzin.
Dzisiaj na tapetę weźmiemy podstawowy problem, który pojawia się w trakcie projektowania - łączenie ściany.
Pierwsza z możliwych sytuacji, jaka może nas spotkać w trakcie rysowania to nie łączenie się ścian w narożnikach. Wynika to raczej z naszego rysowania, późniejszych przesunięć, a następnie nie dociągnięcia ściany do punktu przecięcia. Aby poprawnie zakończyć narożnik ściany należy zaznaczyć obie ściany (aby dodać więcej niż jeden element do zaznaczenia należy kliknąć na drugą ścianę i mieć wciśnięty klawisz shift) i wybrać opcję Przecięcie, którego ikona znajduje
się w pasku narzędzi na górze okna.
Kolejnym z problemów, jakie możemy napotkać w trakcie projektowania, jest łączenie się ze sobą (a czasem właśnie ich nie łączenie się) ścian, które mają ustalone już swoje warstwy. Do rysowania takich ścian w ArchiCadzie niezmiennie służy nam opcja Struktury warstwowe, a znajdziemy ją klikając odpowiednio Opcje -> Artybuty elementów -> Struktury warstwowe. W trakcie rysowania ścian za pomocą struktury warstwowej bardzo istotne jest to, aby już na początku określić warstwy oraz zależności pomiędzy nimi. Każdy z materiałów budowlanych, który mamy do wyboru ma swój określony priorytet. Im jest on wyższy, tym przy przecięciu ściany materiał będzie bardzie "na wierzchu". Priorytety tych warstw zostały już niejako zdefiniowane abyśmy mogli pracować od razu, a nie musieli zastanawiać się, jaką wartość wpisać.
W trakcie rysowania detali może się zdarzyć nietypowa sytuacja, kiedy priorytety nadane standardowo przez program nie będą odpowiadać naszym rozwiązaniom budowlanym. Rozwiązaniem na to jest zmiana wartości priorytetu wybranej warstwy. Poniżej przedstawione zostały dwie sytuacje:
1) kiedy priorytet styropianu (wartość 460) jest mniejszy niż cegły pełnej
(wartość 650)
2) kiedy mamy sytuację odwrotną tzn. priorytet styropianu (wartość 700) jest
większy niż cegły pełnej (wartość 450).
Zmieniając parametry materiałów należy pamiętać o jednej bardzo istotnej kwestii, w ArchiCadzie wszystko jest zmieniane globalnie, dlatego zmiany dotyczą wszystkich przegród w projekcie. Aby zastosować dane priorytety warstw tylko w jednym detalu lub połączeniu między ścianami należy zdublować konkretne materiały, zmienić im priorytety i podmienić w strukturach warstwowych.
Mamy nadzieje, że ten poradnik okazał się pomocny. Jeśli tak to zachęcamy do komentowania i polubienia naszego profilu na facebooku :).
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 346 godzin
Liczba dostępnych kursów: 22
Łączny czas trwania kursów: 121 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?