Archicad - Czemu nie widać obiektów na rzucie? - Poradnik, tutorial

Data publikacji: 20-04-2020  |  Data aktualizacji: 20-04-2020  | Autor: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Czemu nie widać obiektów na rzucie? - Poradnik, tutorial


W trakcie pracy nad projektem często oznaczamy elementy, które są widoczne (rysowane linią ciągłą) jak i te, które są wyżej (i te oznaczamy linią przerywaną).

W Archicadzie możemy edytować widoczność elementów na kondygnacjach, na ten temat można poczytać w jednym z  poprzednich artykułów - Archicad - Wyświetlanie modeli na wskazanej kondygnacji - Poradnik, tutorial

Natomiast co zrobić jeżeli pomimo dobrych ustawień nie widzimy konkretnych obiektów na rzucie? Przyczyn może być wiele, część z nich postaramy się przybliżyć w poniższym artykule. ·       

Nie widoczne obiekty z bibliotek zewnętrznych

Tutaj faktycznie mogliśmy popełnić błąd i na przykład wrzucić przez przypadek obiekt na inną kondygnację. Rozwiązanie na to znajdziecie w linku umieszczonym powyżej.

Drugim powodem może być sam obiekt, który nie ma widocznych linii obrysu (często zdarza się to w  przypadku plików typu .skp), kiedy nic nie daje ewentualna zmiana pióra obrysu to będziemy musieli niestety pracować trochę intuicyjnie.

Archicad Czemu nie widać obiektów na rzucie Poradnik 01

Dodane elementy z biblioteki Archicada znikają - ściany, belki 

Jest to częsty problem, kiedy nie zwracamy dokładnej uwagi na informację o położeniu danego elementu. Na przykładzie belki możemy zobaczyć jakie ustawienia standardowe ma Archicad. Belka, którą rysujemy na poziomie 0 automatycznie wstawia nam się na poziomie +1, dodatkowo jest obniżona względem podłogi o 20 cm. To znaczy, że na danej kondygnacji wstawiamy pociągi, które są widoczne zdecydowanie wyżej niż poziom cięcia dla rzutu. 

Archicad Czemu nie widać obiektów na rzucie Poradnik 02

Natomiast jeżeli wstawiamy dany obiekt na odpowiedniej dla nas wysokości i pojawia się komunikat, który widzimy na obrazku poniżej to oznacza, że umieściliśmy obiekt na takiej wysokości, której już nie obejmuje poziom cięcia dla danego rzutu.

Archicad Czemu nie widać obiektów na rzucie Poradnik 03

Warto pamiętać, że standardową wysokością, na której „tniemy” w poziomie pomieszczenie to 1 m, w Archicadzie ta wartość to 1,1 m. Wysokość tą możemy zmienić klikając odpowiednio w górnym pasku Dokument -> Płaszczyzna cięcia dla rzutu.

Archicad Czemu nie widać obiektów na rzucie Poradnik 04

W tym miejscu możemy ustawić wysokość cięcia i tym samym ustawić ją powyżej 1,1m i w rzucie zobaczyć faktyczny obrys naszego modelu.

Archicad Czemu nie widać obiektów na rzucie Poradnik 05

Jeżeli chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę na temat programu, lub macie pytania zapraszamy do zapoznania się z  ofertą kursów Archicada, które udostępniamy na naszej stronie.

Pozdrawiam!

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu