Archicad - Wyświetlanie modeli na wskazanej kondygnacji - Poradnik, tutorial

Data publikacji: 20-04-2020  |  Data aktualizacji: 20-04-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Wyświetlanie modeli na wskazanej kondygnacji - Poradnik, tutorial


Jednym z największych plusów pracy w  Archicadzie jest możliwość pracy na kondygnacjach. W przypadku pracy nad projektem budowlanym – widzimy dokładnie co znajduje się piętro wyżej lub niżej i możemy kontrolować wszystkie zmiany. Jeżeli pracujemy nad projektem wnętrz to kondygnacje sprawdzą się również w przypadku mieszkań/domów, które mają więcej niż jeden poziom, albo po prostu do wyrzucenia elementów, które nam przeszkadzają a nie chcemy ich jeszcze usuwać.

Modele z zewnętrznych bibliotek

Kiedy wstawiamy obiekt z biblioteki zewnętrznej np. z rozszerzeniem skp. lub 3ds to warto zwrócić uwagę na jakim poziomie (kondygnacji) jesteśmy aktualnie. Sprawdzamy to w na pasku Nawigatora lub w nazwie zakładki, której jesteśmy.

Jeżeli nie macie uruchomionego Nawigatora to polecam go mieć włączonego na stałe w trakcie pracy – na pewno da Wam większą kontrolę nad rysunkami i widokami, które akurat mamy włączone. W  górnym pasku po prawej stronie powinna pojawić się ikona z niebieskim budynkiem, klikając na niego rozwijamy listę, z której możemy wybrać polecenie Pokaż Nawigatora. Automatycznie pasek wskoczy nam po prawej stronie okna roboczego.

Archicad Wyświetlanie modeli na wskazanej kondygnacji Poradnik 01

Zmiana kondygnacji zaznaczonych modeli

Bardzo możliwe jednak, że zdarzy nam się sytuacja, że dodamy jakiś obiekt, który miał być na innej kondygnacji zawsze możemy go przenieść. Szukając najprostszego rozwiązania zawsze możemy użyć polecenia kopiuj/wklej, ale da się w Archicadzie również przenosić elementy pomiędzy kondygnacjami.

Zaznaczamy obiekt/obiekty, o które nam chodzi i w górnym pasku wybieramy przypisanie do kondygnacji.

Archicad Wyświetlanie modeli na wskazanej kondygnacji Poradnik 02

Automatycznie wybrane obiekty zostaną przeniesione na wybraną kondygnację. Trzeba pamiętać również, że przeniesienie na inną kondygnację czasami będzie wiązało się z tym, że chcielibyśmy zobaczyć obrys elementu na niższej kondygnacji. Takich zmian widoczności obiektu możemy określić w górnym pasku klikając na opcje Rzut i przekrój. Niestety możliwość zmian będzie ograniczać się do elementów konstrukcyjnych tj. ściany, stropy. 

Archicad Wyświetlanie modeli na wskazanej kondygnacji Poradnik 03

Tam też możemy wybrać na jakich kondygnacjach ma się wyświetlać dany element. Jeżeli np. chcielibyśmy pokazać obrys balkonu, który znajduje się na kondygnacji powyżej możemy wybrać – Własnej i jednej kondygnacji poniżej. Wtedy na bieżącej kondygnacji będzie się wyświetlać linią ciągłą, natomiast na kondygnacji poniżej jako linia przerywana. 

Archicad Wyświetlanie modeli na wskazanej kondygnacji Poradnik 04

Jeżeli nie umiecie znaleźć rozwiązania problemów w pracy z programem lub chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę zapraszamy do skorzystania z kursów Archicada, które znajdziecie na naszej stronie. 

Pozdrawiam!

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu