Albumy z kształtami w LayOut dla SketchUp - skąd je wziąć?

Data publikacji: 18-10-2022  |  Data aktualizacji: 17-10-2023  | Autor: Piotr Kurpiewski

 W polskiej wersji LayOut masz domyślnie dostęp do kolekcji z ludźmi, drzewami, samochodami i kształtami. Możesz je uzupełnić plikami z kolekcji pobranych z internetu. W dalszej części tekstu znajdziesz listę polecanych albumów i gotowy album z oznaczeniami elektrycznymi. Pobierz album za darmo i korzystaj z niego w swojej pracy.

Albumy z kształtami w LayOut dla SketchUp - skąd je wziąć?

Spis treści

  LayOut to doskonałe narzędzie do tworzenia prostych rzutów opartych na modelu ze SketchUpa. Oprogramowanie przekształca trójwymiarowe bryły w płaskie rysunki, które przypominają te z AutoCada czy z Archicada. W całym tym procesie bardzo pomocne są albumy z kształtami.

  Albumy z kształtami w LayOut - co to jest?

  Scrapbooks, bo tak nazywają się albumy z kształtami, to zasoby gotowe do wstawienia. Są to zazwyczaj typowe elementy rysunkowe, które powtarzają się w wielu projektach, np. oznaczenia skali, symbole drzew, tabelki czy przekroje. Dzięki albumom nie trzeba ich rysować za każdym razem od nowa, wystarczy wstawić je do projektu z gotowej biblioteki zasobów. Pozwala to zaoszczędzić naprawdę dużo czasu!

  Albumy z kształtami w LayOut dla SketchUp - skąd je wziąć? - 01

  Domyślnie, w polskiej wersji LayOut dostępne są kolekcje ze strzałkami, samochodami, kolorami, ludźmi i drzewami. Razem, to prawie 100 gotowych do użycia kształtów!

  W wersji angielskiej kształtów jest jeszcze więcej, bo poza tymi, które są dostępne w wersji polskiej, do dyspozycji są dodatkowo specjalne symbole z kolekcji: Signs i TB-Contemporary, TB-Elegant, TB-Plain, TB-Simple Serif, TB-Simple, TB-Traditional.

  Jak przywrócić domyślne albumy z kształtami LayOut?

  Jeśli kupiłeś licencję SketchUp Pro, to masz automatycznie dostęp do oprogramowania LayOut. Razem z nim, powinieneś również otrzymać folder z gotowymi kształtami. Ich dokładną lokalizację sprawdzisz we właściwościach LayOut, a konkretnie w panelu Edycja / Preferencje / Foldery. To tam znajdziesz ścieżki zapisu Szablonów, Albumów z kształtami i Wzorów kreskowania.

  Albumy z kształtami w LayOut dla SketchUp - skąd je wziąć? - 02

  Albumy z kształtami znajdują się domyślnie w lokalizacji: C: / ProgramData / SketchUp / SketchUp 2022 / Layout / pl / Scrapbooks i to właśnie tam powinieneś ich szukać. Na komputerach Apple ta ścieżka to Library / Application Support / SketchUp / SketchUp 2020 / LayOut / Scrapbooks.

  Albumy z kształtami w LayOut dla SketchUp - skąd je wziąć? - 03

  Jeśli folder nie wyświetla żadnych plików, to niestety nie będziesz mieć dostępu do albumów z kształtami z poziomu LayOut. Żeby przywrócić domyślne scrapbooks wystarczy ponownie zainstalować SketchUpa. Instalacja przywraca wszystkie ustawienia fabryczne, a więc także domyślne albumy z kształtami.

  Skąd wziąć albumy z kształtami LayOut?

  Jeśli domyślne albumy z kształtami to dla Ciebie za mało to możesz je uzupełnić plikami pobranymi z Internetu. Poniżej kilka najciekawszych propozycji ode mnie:

  Niestety, nie istnieje oficjalny katalog z albumami z kształtami, na wzór katalogu z modelami 3D Warehouse. Plików trzeba szukać wśród niezależnych deweloperów, na firmowych stronach i na specjalistycznych forach. Zazwyczaj scrapbooks można pobrać za niedużą opłatą. Rzadko zdarza się, aby były dostępne za darmo.

  Jak samodzielnie zrobić album z kształtami LayOut?

  Specjalne kształty w zakładce Scrapbooks to w rzeczywistości proste rysunki. Jeśli nie chcesz płacić za możliwość korzystania z nich, to po prostu zrób je sam. Jeśli realizujesz wiele projektów zainwestowany czas szybko się zwróci.

  Zacznij od narysowania jakiegoś prostego symbolu w LayOut. Ja przygotowałem oznaczenia wykorzystywane zazwyczaj w projekcie elektryki, m. in.: włączniki światła, gniazdka czy oprawy oświetleniowe. Każdy z symboli zamknąłem w oddzielnej grupie, żeby zachowywały się niezależnie od siebie. A żeby rzeczywiście działały jak album z kształtami zapisałem je korzystając z funkcji Plik / Zapisz jako album z kształtami i upewniłem się, że wybrałem właściwą ścieżkę zapisu.

  Albumy z kształtami w LayOut dla SketchUp - skąd je wziąć? - 04

  Żeby zaoszczędzić Ci czasu udostępniam gotowy album z oznaczeniami elektrycznymi. Musisz tylko przenieść pobrany plik do folderu Scrapbooks, o którym pisałem wcześniej. Aby pobrać album z kształtami za darmo kliknij tutaj.

  Podsumowanie

  Po lekturze tego artykułu wiesz już co to są albumy z kształtami i jak ważną grają rolę w pracy z oprogramowaniem LayOut. Umiesz przywrócić domyślne szablony, a także, w razie potrzeby, przygotować własne od zera.

  Jeśli ten tekst nie zaspokoił jeszcze Twojej ciekawości w zakresie LayOuta, to odsyłam Cię do mojego kursu Sketchup - LayOut od podstaw - Przygotowanie projektu mieszkania, w którym poznasz podstawy pracy w tym programie. Materiał jest bogaty w praktyczne porady i jeszcze więcej gotowych plików do późniejszego wykorzystania!

  Autor

  Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

  Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

  Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

  Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!