Kurs “Rhinoceros 3D - techniki zaawansowane”, to 6-godzinne szkolenie, przeznaczone dla osób znających podstawy obsługi i modelowania w Rhino, które chcą skuteczniej realizować projekty w programie. Składa się na niego 40 lekcji omawiających dokładnie poszczególne funkcje programu.
Szkolenie podzielone jest na kilka etapów: najpierw skupimy się na ustawieniu i optymalizacji ustawień niezbędnych do pracy z programem pod kątem przekazania projektu do dalszego procesu produkcji. W kolejnym etapie zostaną omówione typy obiektów oraz ich możliwe stany z punktu widzenia komend, co pozwoli Ci szybko rozpoznać to, dlaczego dana komenda została przez program źle wykonana, lub nie została wykonana wcale.
Kolejny, rozbudowany dział modelowania zapozna Cię ze sposobami tworzenia powierzchni w kolejności od najprostszych do najbardziej kompleksowych. Każda z komend została obszernie omówiona pod kątem jej ustawień, a dzięki dodatkowemu, geometrycznemu zobrazowaniu sposobu, w jaki program realizuje komendy będziesz mógł zoptymalizować, przyspieszyć i lepiej zaplanować proces modelowania. Na koniec, w ramach podsumowania wykonamy model kierownicy.
Tworzenie powierzchni
W tej części zapoznam cię z komendami służącymi do tworzenia powierzchni. W projektowaniu i modelowaniu istotne jest to, żeby korzystać z jak najprostszych rozwiązań, dlatego przedstawię komendy w kolejności od najprostszej, która generuje lekką geometrię do najbardziej kompleksowej, generującej cięższą geometrię. Dowiesz się, jak dobierać ustawienia tak, aby uzyskać lżejszą budowę i jednocześnie wyższą jakość powierzchni.
Parametryzacja
W dziale tym zobaczysz jakie są możliwości i ograniczenia dynamicznej edycji ukończonego modelu, co pozwoli Ci odpowiednio przygotować model tak, aby umożliwić szybkie wprowadzenie zmian podczas częstych iteracji w procesie projektowym.
Naprawianie błędów
W modelach CADowskich mogą pojawić się błędy, ponieważ posiadają one swoją formę matematyczną. Te błędy mogą sprawiać różne problemy, np. z wyświetlaniem lub wykonaniem polecenia na modelu. W kursie dużą uwagę skupiam na świadomym dobieraniu komend i ich ustawień, celem zapobiegania powstawaniu błędów, ponieważ dużym marnotrawieniem czasu podczas projektowania jest naprawianie źle wykonanych modeli. Rozdział Obiekty z błędem jest kluczowy dla podniesienia swoich umiejętności w programie, ponieważ pokazuję w nim sposoby na odnalezienie problematycznego obiektu, sprawnej ewaluacji problemu oraz to w jaki sposób go naprawić.Podsumowanie
Na koniec jako podsumowanie zdobytej wiedzy wykonamy model felgi. Na jego przykładzie zobaczysz jak w praktyce dobierać i wykorzystywać sposoby tworzenia powierzchni według aktualnych potrzeb. Dodatkowo możesz zobaczyć jak dobrać materiały do modelu tak, aby wstępnie zwizualizować model.
Dawid