Data publikacji: 29-07-2024 | Data aktualizacji: 29-07-2024 | Autor: Mateusz Ciećwierz
Data publikacji: 29-07-2024 | Data aktualizacji: 29-07-2024 | Autor: Mateusz Ciećwierz
W architekturze wnętrz styl minimalistyczny charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością. Wyróżnia go też brak zbędnych elementów. Wnętrza zaprojektowane w tym stylu odznaczają się estetyką i praktycznością. Z minimalizmem spotkasz się między innymi w stylu japandi. Japandi to połączenie skandynawskiej przytulności z japońską elegancją i estetyką. Więcej przeczytasz w artykule o najpopularniejszych trendach architektonicznych w 2024.
Wnętrza zaaranżowane w minimalistycznym stylu cieszą się obecnie popularnością, ponieważ odpowiadają na potrzebę ograniczania. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, by wybory, jakie podejmują w codziennym życiu, były odpowiedzialne. Nie chce też już przyczyniać się do generowania nadmiernej ilości śmieci. To sprawia, że styl minimalistyczny, w którym mniej znaczy więcej, święci prawdziwe triumfy. Co więcej, eliminacja chaotycznych dodatków i wizualny ład sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego korzyści z podążania za stylem minimalistycznym to nie tylko mniej śmieci i oszczędność pieniędzy. To też dobrostan psychiczny, wynikający ze świadomego i ekologicznego podejścia do życia.
Naucz się projektować wnętrza w naszych kursach online
Zastanawiasz się, jak zaprojektować wnętrze w stylu minimalistycznym? Przeczytaj teraz o podstawowych wyznacznikach i zasadach, którymi należy się kierować.
Naucz się projektować wnętrza w naszych kursach online
Styl minimalistyczny we wnętrzach ma wiele zalet. Wnętrza urządzone w tym stylu są przestronne, a ograniczona ilość mebli i dekoracji daje poczucie swobody. Oto powody, dla których warto postawić na minimalizm:
Jedną z głównych trudności w projektowaniu wnętrz w stylu minimalistycznym jest połączenie prostoty i funkcjonalności z indywidualnym kontekstem każdego zlecenia.
Przystępując do takiego zadania, zacznij od analizy potrzeb. Określ funkcję poszczególnych pomieszczeń i dowiedz się, kto będzie z nich korzystał. Przygotuj listę niezbędnego wyposażenia: mebli i akcesoriów. Następnie ustal paletę kolorystyczną. W minimalizmie dobrze sprawdzają się: biel, beże, szarości. Monochromatyczne wnętrza tworzą spokojną atmosferę. Zastanów się nad mocniejszymi akcentami kolorystycznymi - sprawią, że wnętrze nabierze indywidualnego charakteru. Wybierając meble, szukaj mebli o prostych, geometrycznych kształtach. Koniecznie zadbaj o to, by były praktyczne. Zaproponuj meble, które można łatwo przestawiać i składać, by na bieżąco dostosowywać przestrzeń do różnych potrzeb. Pamiętaj też o tym, by zarówno meble, jak i dodatki były z dobrej jakości materiałów: z drewna, szkła, kamienia, naturalnych tkanin.
Naucz się projektować wnętrza w naszych kursach online
Aranżując minimalistyczne mieszkanie, uważaj, by nie wpaść w kilka pułapek. Przed projektantem i mieszkańcami danego domu lub mieszkania stoi kilka wyzwań. Jeśli nie masz doświadczenia, może Ci się wydawać, że minimalizm oznacza rezygnację ze wszystkiego. Niestety, to droga donikąd. Jeśli przesadzisz i usuniesz wszystkie dekoracje lub indywidualne dodatki, stworzysz nudne, sztampowe wnętrze. Minimalizm nie oznacza ascetycznej sterylności, dlatego nie bój się dodawać kolorowych akcentów czy spersonalizowanych dekoracji w swoich aranżacjach.
Jednym z kluczowych wyznaczników minimalizmu we wnętrzach jest funkcjonalność. Jednak również w tym przypadku uważaj, by nie przesadzić. Choć nie należy poświęcać funkcjonalności na rzecz estetyki, warto upewnić się, że projektowana przestrzeń jest nie tylko praktyczna, ale też piękna. W zbalansowaniu funkcjonalności i estetyki pomogą Ci dodatki. Gdy projektujesz mieszkanie lub dom dla osób, które będą w nim mieszkać, koniecznie spytaj o ich preferencje. Pamiętaj, że to oni powinni czuć się dobrze w swoim mieszkaniu. Postaraj się połączyć ich gust ze swoim zmysłem estetycznym.
Zadbaj o to, by zaaranżowana przestrzeń miała indywidualny charakter. Nie chcesz, by Twoi klienci czuli, że mieszkają w bezosobowym mieszkaniu. To Twoje zadanie, by zachować spersonalizowany charakter aranżacji wnętrza pomimo minimalistycznego podejścia.
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 23
Łączny czas trwania kursów: 128 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?