Sketchup - Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać? Poradnik, tutorial

Data publikacji: 06-12-2021  |  Data aktualizacji: 27-02-2024  | Autor: Piotr Kurpiewski

Decal w V-Ray 5.2 to funkcja umożliwiająca rzutowanie jednego materiału na drugi niezależnie od położenia tekstury. Możesz ją wykorzystać do dodania detali, np. graffiti na ścianie. Decal działa niezależnie od geometrii, jest oddzielnym obiektem edytowanym jak prostopadłościan w SketchUpie, możesz dostosować jego rozmiar przy użyciu Width, Length i Height lub narzędzia Skali. Symbol strzałki wskazuje kierunek rzutowania materiału, wybieranego w parametrze Material. Decal pozwala też na wykorzystanie maski, czyli kontrolę przezroczystości. Poza tym, Decal umożliwia rzutowanie materiałów na płaskie powierzchnie i kontrolę tego procesu w zależności od nachylenia naklejki do podłoża. Funkcja ta przyda Ci się z pewnością przy tworzeniu fotorealistycznych wizualizacji.

Sketchup - Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać? Poradnik, tutorial

W ostatniej aktualizacji silnika renderującego V-Ray w wersji 5.2 wprowadzono kilka bardzo interesujących funkcji. Jedna z nich to tzw. Decal, który ułatwia rzutowanie jednego materiału na drugi, zupełnie niezależnie od aktywnego położenia tekstury. Można to porównać do naklejki o wybranych wymiarach, która zasłania bazowy materiał.

Gdzie znaleźć Decal?

Decal to funkcja, którą podobnie jak Displacement znajdziesz w zakładce Geometry, w Asset Editorze. W odróżnieniu od Displacementu, Decal działa jednak zupełnie niezależnie od geometrii. To znaczy, że stanowi oddzielny obiekt, który edytuje się w przestrzeni wskazując jego rozmiar, zupełnie tak, jak tworzy się w SketchUpie prostopadłościany.

Sketchup - Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać? Poradnik, tutorial - 01

Po wstawieniu naklejki do sceny, jej wielkość można również edytować w Asset Editorze przy pomocy trzech parametrów: Width, LengthHeight. Nie wyklucza to jednocześnie możliwości wykorzystania domyślnego narzędzia Skali, w SketchUpie.

Jak używać Decal?

Po wstawieniu Decal, widać na nim wyraźnie symbol strzałki. Grot jest skierowany w stronę, na którą rzutowany będzie materiał. Jaki? Ten, który wybierzesz w parametrze Material.

Sketchup - Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać? Poradnik, tutorial - 02

Naklejki korzystają z istniejących materiałów. Zakładając więc, że chciałbym dodać graffiti na ceglanej ścianie, muszę najpierw przygotować Generic Material, który w zakładce Diffuse będzie korzystał z poniższej mapy.

Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać - 03

Po wybraniu materiału graffiti w parametrze Material geometrii Decal funkcja jest już aktywna. Rozmiar i kierunek rzutowania jest określony przez kształt w SketchUpie, natomiast dodatkowe właściwości naklejki można edytować w V-Rayu. Na wizualizacji poniżej zobaczysz rezultat mojej dotychczasowej pracy.

Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać - 04-05Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać - 04-05

Maski

Decal daje możliwość wykorzystania maski, czyli czarno-białego obrazu, który przekazuje V-Rayowi zaawansowane informacje o przezroczystości. Biały kolor oznacza 100-procentowe krycie, a czarny kolor pełną przezroczystość. Spójrz na mapy poniżej; po lewej stronie mapa Diffuse, a po prawej tzw. maska.

Sketchup - Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać? Poradnik, tutorial - 03

Używając czarno-białej mapy Alphaslocie Mask sprawisz, że na ceglanej ścianie zostaną tylko oznaczone białym kolorem tagi. Pozostałe graffiti, oznaczone czarnym kolorem na masce, zniknie. Zupełnie w ten sam sposób możesz również uzyskać efekt pasów na jezdni czy naklejek na meble w pokoju dziecięcym.

Sketchup - Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać? Poradnik, tutorial - 04

Podsumowanie

Poza omówionymi funkcjami Decal pozwala rzutować materiały na nie płaskie powierzchnie i kontrolować ten proces w zależności od kąta nachylenia naklejki do podłoża. Daje również możliwość nakładania na siebie kilku naklejek jednocześnie. Są to jednak rzadko używane opcje. Mam nadzieję, że poprzednie akapity w wystarczającym stopniu przybliżyły Ci pojęcie V-Ray Decal.

 i A jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nowościach wprowadzonych w wersji V-Ray 5.2, to koniecznie zobacz nasz kurs: Sketchup - Vray 5 - Kurs wizualizacji wnętrz od podstaw!

Autor

Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!