Sketchup - Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać? Poradnik, tutorial

Data publikacji: 06-12-2021  |  Data aktualizacji: 09-12-2021  | Autor: Piotr Kurpiewski

Sketchup - Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać? Poradnik, tutorial

W ostatniej aktualizacji silnika renderującego V-Ray w wersji 5.2 wprowadzono kilka bardzo interesujących funkcji. Jedna z nich to tzw. Decal, który ułatwia rzutowanie jednego materiału na drugi, zupełnie niezależnie od aktywnego położenia tekstury. Można to porównać do naklejki o wybranych wymiarach, która zasłania bazowy materiał.

Gdzie znaleźć Decal?

Decal to funkcja, którą podobnie jak Displacement znajdziesz w zakładce Geometry, w Asset Editorze. W odróżnieniu od Displacementu, Decal działa jednak zupełnie niezależnie od geometrii. To znaczy, że stanowi oddzielny obiekt, który edytuje się w przestrzeni wskazując jego rozmiar, zupełnie tak, jak tworzy się w SketchUpie prostopadłościany.

Sketchup - Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać? Poradnik, tutorial - 01

Po wstawieniu naklejki do sceny, jej wielkość można również edytować w Asset Editorze przy pomocy trzech parametrów: Width, LengthHeight. Nie wyklucza to jednocześnie możliwości wykorzystania domyślnego narzędzia Skali, w SketchUpie.

Jak używać Decal?

Po wstawieniu Decal, widać na nim wyraźnie symbol strzałki. Grot jest skierowany w stronę, na którą rzutowany będzie materiał. Jaki? Ten, który wybierzesz w parametrze Material.

Sketchup - Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać? Poradnik, tutorial - 02

Naklejki korzystają z istniejących materiałów. Zakładając więc, że chciałbym dodać graffiti na ceglanej ścianie, muszę najpierw przygotować Generic Material, który w zakładce Diffuse będzie korzystał z poniższej mapy.

Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać - 03

Po wybraniu materiału graffiti w parametrze Material geometrii Decal funkcja jest już aktywna. Rozmiar i kierunek rzutowania jest określony przez kształt w SketchUpie, natomiast dodatkowe właściwości naklejki można edytować w V-Rayu. Na wizualizacji poniżej zobaczysz rezultat mojej dotychczasowej pracy.

Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać - 04-05Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać - 04-05

Maski

Decal daje możliwość wykorzystania maski, czyli czarno-białego obrazu, który przekazuje V-Rayowi zaawansowane informacje o przezroczystości. Biały kolor oznacza 100-procentowe krycie, a czarny kolor pełną przezroczystość. Spójrz na mapy poniżej; po lewej stronie mapa Diffuse, a po prawej tzw. maska.

Sketchup - Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać? Poradnik, tutorial - 03

Używając czarno-białej mapy Alphaslocie Mask sprawisz, że na ceglanej ścianie zostaną tylko oznaczone białym kolorem tagi. Pozostałe graffiti, oznaczone czarnym kolorem na masce, zniknie. Zupełnie w ten sam sposób możesz również uzyskać efekt pasów na jezdni czy naklejek na meble w pokoju dziecięcym.

Sketchup - Vray Decal - Co to jest i jak z tego korzystać? Poradnik, tutorial - 04

Podsumowanie

Poza omówionymi funkcjami Decal pozwala rzutować materiały na nie płaskie powierzchnie i kontrolować ten proces w zależności od kąta nachylenia naklejki do podłoża. Daje również możliwość nakładania na siebie kilku naklejek jednocześnie. Są to jednak rzadko używane opcje. Mam nadzieję, że poprzednie akapity w wystarczającym stopniu przybliżyły Ci pojęcie V-Ray Decal.

A jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o nowościach wprowadzonych w wersji V-Ray 5.2, to koniecznie zobacz nasz kurs: Sketchup - Vray 5 - Kurs wizualizacji wnętrz od podstaw!

Autor

Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!