Technologie wirtualnej rzeczywistości w architekturze - VR i AR

Data publikacji: 18-06-2024  |  Data aktualizacji: 18-06-2024  | Autor: Mateusz Ciećwierz

Technologie VR, AR i MR zmieniają branżę architektoniczną. Dowiedz się, jak wykorzystać je w pracy, by przyciągać do siebie klientów. W artykule omawiamy najpopularniejsze zastosowania wirtualnej rzeczywistości w architekturze i projektowaniu wnętrz. 

Technologie wirtualnej rzeczywistości w architekturze - VR i AR

Spis treści

    Od wejścia na rynek technologii VR (wirtualna rzeczywistość) i AR (rozszerzona rzeczywistość) branża architektoniczna uległa zmianom. VR daje nieograniczone możliwości prezentacji i weryfikacji swoich pomysłów projektowych. Umożliwia całkowite zanurzenie się w symulowanym środowisku i przebywanie w projektowanej przestrzeni. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje wirtualnej rzeczywistości. Przekonasz się, że z wieloma jej zastosowaniami masz do czynienia w codziennym życiu. Zobaczysz też, jak z technologii VR mogą korzystać architekci i projektanci wnętrz.

    Technologie AR pozwalają przekształcić modele 3D projektowanych nieruchomości w fotorealistyczne sceny. Dzięki temu architekt nie musi już tłumaczyć klientowi, jak w rzeczywistości będzie wyglądać projektowana przestrzeń. Zamiast tego, może po prostu ją pokazać i pozwolić, by klient samodzielnie odkrywał i poznawał projekt. Wirtualna rzeczywistość jest dobrym sposobem na zaprezentowanie złożonych pomysłów i koncepcji architektonicznych. Nie ulega wątpliwości, że VR to przyszłość architektury.

    Naucz się projektować wnętrza w kursach online

    VR, AR i MR - czym się od siebie różnią?

    Zanim przejdziemy do omówienia wpływu technologii wirtualnych rzeczywistości na branżę architektoniczną, zdefiniujmy podstawowe pojęcia. Terminy VR, AR i MR mogą być nieintuicyjne, dlatego zaczniemy od określenia, o czym tak właściwie mówimy.

    VR (virtual reality), czyli rzeczywistość wirtualna to technologia, która pozwala użytkownikom na zanurzenie się w całkowicie symulowanym środowisku. Na pewno znasz zastosowania wirtualnej rzeczywistości takie jak gry wideo, pozwalające na pełną immersję. VR wykorzystywana jest też z powodzeniem w szkoleniach. Korzystają z niej studenci medycyny, np. przez przeprowadzanie symulacji zabiegów medycznych. Lub piloci, gdy w symulatorach lotów ćwiczą różne scenariusze lotnicze.

    Technologie wirtualnej rzeczywistości w architekturze - VR i AR - 01

    AR (augmented reality), czyli rzeczywistość rozszerzona to technologia, w której wirtualne elementy nakładane są na rzeczywisty obraz. Popularna gra Pokemon Go to przykład wykorzystania AR. Innym, dobrze znanym i związanym z aranżacją wnętrz zastosowaniem AR jest aplikacja mobilna IKEA Place, w której użytkownik sprawdza, jak wybrane meble będą wyglądały w konkretnym pomieszczeniu w jego domu. W ten sposób klient może już na pierwszy rzut oka ocenić, że dany mebel nie pasuje do stylu pomieszczenia.

    Technologie wirtualnej rzeczywistości w architekturze - VR i AR - 02

    MR (mixed reality), czyli rzeczywistość mieszana to technologia łącząca VR i AR. Efektem jest jeszcze bogatsze doświadczenie, w którym świat fizyczny i cyfrowy płynnie się przenikają. Zastosowania MR to między innymi: wirtualne przymierzanie ubrań czy zwiedzanie muzeów i budynków historycznych z dodanymi interaktywnymi wizualizacjami.

    Twórz realistyczne wizualizacje - sprawdź kursy ze sketchupa 

    Zastosowania VR i rozszerzonej rzeczywistości w architekturze i projektowaniu

    Teraz zastanówmy się, jak można wykorzystać VR i AR w przypadku branży architektonicznej i wnętrzarskiej. Dlaczego projektowanie w VR to prawdziwy game-changer?

    Wspomnieliśmy już o aplikacjach mobilnych pozwalających sprawdzić, jak wybrane meble będą wyglądać w konkretnym, rzeczywistym pomieszczeniu. To jednak dopiero najprostsze, dostępne dla końcowego klienta rozwiązanie.

    Potencjał wykorzystania VR i AR w branży architektonicznej jest olbrzymi. Technologie AR pozwalają zaprezentować projektowaną nieruchomość w jej rzeczywistym otoczeniu na placu budowy. W ten sposób klient może dobrze zapoznać się z projektem, który chce kupić. VR umożliwia też wprowadzanie zmian w czasie rzeczywistym, sprawiając, że ustalanie końcowego efektu prac przebiega sprawniej.

    Architekci i projektanci wnętrz powinni zaprzyjaźnić się z wirtualną rzeczywistością i poznać ogrom możliwości, jakie im oferuje. Dzięki aplikacjom i sprzętowi można zaprosić klienta nie tylko do zwiedzenia projektowanego wnętrza. Możesz też na bieżąco reagować na jego uwagi i w czasie rzeczywistym wprowadzać zmiany w projekcie. Rozwój VR łączy się z korzyściami finansowymi i wzrostem zadowolenia klientów. Nie tylko dostają oni spersonalizowaną ofertę, ale też z większym zaufaniem przystąpią do prac remontowych, ponieważ zobaczyli, jak będzie wyglądał efekt.

    Technologie wirtualnej rzeczywistości w architekturze - VR i AR - 03

    Jak architekci i projektanci wnętrz korzystają z wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości:

    • Tworzenie interaktywnych wizualizacji wnętrz i nieruchomości
    • Prezentacja zmian projektowych w czasie rzeczywistym
    • Badanie wpływu światła i materiałów na ostateczny wygląd projektu
    • Prezentowanie projektu w formie wirtualnego spaceru
    • Ocena skali i ergonomii przestrzeni

    Zalety wykorzystania VR w branży wnętrzarskiej w dużej mierze dotyczą strefy kontaktów z klientami. Jednak technologie VR oferują o wiele więcej. Projektowanie z użyciem technologii rozszerzonej rzeczywistości pozwala między innymi na lepszą ocenę ergonomii i funkcjonalności układów pomieszczeń. A architekci mają unikalną możliwość przekonania się na własne oczy, jak tworzony przez nich budynek wkomponuje się w otoczenie. Wirtualna rzeczywistość jest sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy i zasobów przez wybór najoptymalniejszego projektu, którego nie trzeba będzie w przyszłości poprawiać.

    zobacz szkolenia online z programu 3ds max

    Dlaczego warto włączyć usługi VR w firmie projektowej?

    Czy wirtualna rzeczywistość w architekturze się przyjmie? Tak! Dlatego zdecydowanie warto poświęcić czas na włączenie usług związanych z VR do portfolio swojej firmy. Biura projektowe, które zainwestują w interaktywne wizualizacje, zyskają przewagę nad konkurencją nie tylko przez to, że ich usługi będą atrakcyjniejsze. Kluczowa stanie się łatwość w komunikacji z klientem i poprawa jej jakości.

    Oto kilka korzyści, jakie zyska biuro architektoniczne na włączeniu usług VR do swojej oferty:

    • Zmniejszenie dystansu w relacji klient - architekt przez wyeliminowanie bariery w postaci skomplikowanych rysunków technicznych
    • Pewność, że klient rozumie i akceptuje, jak będzie docelowo wyglądał budynek lub wnętrze
    • Pełniejszy feedback od klienta na podstawie doświadczenie przebywania w danym pomieszczeniu
    • Zaufanie do podjętych decyzji inwestycyjnych, wcześniej sprawdzonych na realistycznych modelach
    • Nowoczesny wizerunek i rozwój firmy na tle konkurencji.

    Technologie VR pozwalają dowolnie kształtować wizualizacje, dlatego zaprezentowanie klientowi kilku proponowanych rozwiązań będzie łatwe. Klient, przebywając w wirtualnej przestrzeni, będzie mógł już na etapie projektu komunikować swoje wątpliwości i pomysły. W ten sposób nawet osoby, które nie radzą sobie dobrze z interpretacją wizualizacji 3D na komputerze, będą mogły czynnie uczestniczyć w projektowaniu aranżacji swojego mieszkania. Aplikacje VR i AR pozwalają na ocenę projektu przed jego realizacją, co nierozerwalnie łączy się z korzyściami finansowymi.

    Technologie wirtualnej rzeczywistości w architekturze - VR i AR - 04

    Czy wirtualna rzeczywistość to przyszłość branży architektonicznej?

    Wiele wskazuje na to, że VR i AR staną się standardowymi narzędziami w prezentacji projektów. Wnoszą one nową jakość w interakcję z klientem. Umożliwiają też bardziej realistyczne doświadczenie przestrzeni niż tradycyjne metody, takie jak makietowanie czy wizualizacje dwuwymiarowe.

    Virtual reality wpływa zarówno na metody tworzenia projektów, jak i oczekiwania klientów. Nauka technologii VR i AR jest kierunkiem rozwoju, w jaki warto inwestować. Doświadczanie projektów zaprezentowanych w rozszerzonej rzeczywistości powoli staje się standardowym modelem prezentacji projektów. Opanowanie technologii VR jest niezbędne, jeśli chcesz wyróżnić się na rynku pracy i przyciągnąć do siebie klientów.

    Naucz się projektować wnętrza w kursach online

    Autor

    Mateusz Ciećwierz Architekt, grafik 3d

    Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel serwisu CG Wisdom. Autor ponad 25 kursów z oprogramowania 3ds Max i V-ray. Fan gier, komiksów i starych samochodów.

    Przeczytaj o programie Projektowanie wnętrz na naszym blogu