Spacery 360 - jakie rozwiązanie wybrać? Poradnik

Data publikacji: 02-07-2021  |  Data aktualizacji: 28-02-2024  | Autor: Piotr Kurpiewski

Wybór odpowiedniego narzędzia do tworzenia wirtualnych spacerów zależy głównie od potrzeb i oczekiwań użytkownika. W tekście poznasz 5 najpopularniejszych narzędzi i ich zastosowania. Kuula oferuje szeroką gamę funkcji, w wersji PRO możesz połączyć wizualizacje w spacer. Roundme pozwala na bezpłatne tworzenie spacerów 360, ale ma mniej funkcji, limit uploadów w wersji Basic będzie wystarczający dla celów hobbystycznych lub mniejszych projektów. EVRYPLACE to polskie rozwiązanie z przyjaznym interfejsem i możliwością dodawania warstw informacyjnych. Desktopowy program Pano2VR ma znacznie więcej funkcji od platform sieciowych, bezterminowa licencja i rozbudowane funkcje sprawiają, że jest doskonały dla zaawansowanych użytkowników. Krpano to proste narzędzie, które możesz rozwijać dzięki dodatkowym pluginom. Przeczytaj artykuł i zobacz możliwości poszczególnych narzędzi.

Spacery 360 - jakie rozwiązanie wybrać? Poradnik


Wirtualna rzeczywistość to coraz bardziej powszechna technologia. Nikogo nie dziwią dziś teledyski nagrywane w 360 stopniach. YouTube już w 2016 roku wprowadził wsparcie dla tego typu wideo. Facebook umożliwia z kolei publikowanie tzw. zdjęć 360 na osi czasu. Nie są to jednak doskonałe rozwiązania z punktu widzenia potrzeb rynku wizualizacji 3D. Do tworzenia złożonych prezentacji architektonicznych trzeba wykorzystać inne metody, o których więcej dowiecie się z tego artykułu.

kuula

Najpopularniejszą platformą do tworzenia wirtualnych spacerów jest kuula.co. Serwis udostępnia narzędzia online, dzięki którym bezpośrednio w przeglądarce przygotujecie tour składający się z kilku panoram. Interfejs kuuli jest bardzo intuicyjny. Właściwie nie trzeba mieć żadnej wiedzy, aby z powodzeniem tworzyć przekonujące prezentacje w VR.

Spacery 360 - jakie rozwiązanie wybrać?

Wersja Basic, dostępna za darmo daje możliwość wrzucania pojedynczych panoram, do wglądu dla każdego. Aby połączyć wizualizacje w spacer i publikować je jako "ukryte" trzeba kupić wersję Pro, dostępną od 16 USD za miesiąc. Poza spacerami dodaje się także niestandardowe hotspoty, ikony i logo. Jest również możliwość osadzenia spaceru jako embed na stronie internetowej. Można w ten sposób dostosować prezentację do potrzeb klienta. Zobaczcie jak to wygląda na przykładowym demo.

Roundme

Zbliżona do kuuli usługa jest dostępna pod adresem www.roundme.com. Roundme ma nieco mniej funkcji i nie jest tak niezawodna, jak kuula, ale jej bezspornym plusem jest możliwość tworzenia spacerów 360 zupełnie za darmo. Można je obrandować i wrzucić na stronę bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Spacery 360 - jakie rozwiązanie wybrać?

Wersja Basic jest ograniczona do 15 uploadów tygodniowo. W formule Pro nie ma żadnych ograniczeń, a dodatkowo panoramy można wrzucać w większej rozdzielczości. Ciekawym rozwiązaniem jest też dostęp offline z poziomu Androida. To wszystko już od 8,25 USD miesięcznie. Na pewno warto sprawdzić to rozwiązanie!

EVRYPLACE

EVRYPLACE to polska odpowiedź na zapotrzebowanie na tego typu usługi. Podobnie jak poprzednie platformy udostępnia przeglądarkowy kreator do wirtualnych spacerów. Połączycie w nim zdjęcia i wideo 360. Możecie też dodać warstwy informacyjne w postaci grafik, zdjęć, filmów i tekstu. Całość w przyjaznym dla oka opakowaniu.

Spacery 360 - jakie rozwiązanie wybrać?

Wszystkie funkcje portalu są dostępne bezpłatnie przez pierwsze 30 dni od założenia konta. Potem trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej 20 zł miesięcznie. W tej cenie otrzymujemy jednak wiele korzyści, a poza tym możemy korzystać z oprogramowania i wsparcia w całości w języku polskim.

Pano2VR

Obok aplikacji webowych istnieją także desktopowe programy do obsługi spacerów 360. Najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem jest Pano2VR. W porównaniu do internetowych platform ma znacznie więcej funkcji. Można w nim na przykład retuszować obrazy.

Spacery 360 - jakie rozwiązanie wybrać?

Oprogramowania można używać za darmo z zastrzeżeniem, że wszystkie wyeksportowane obrazy będą miały znak wodny. Dostępne są dwie wersje płatne: light w cenie 149,00 EUR i pro w cenie 349,00 EUR. Wersja pro daje jeszcze więcej spersonalizowanych możliwości, ale aby tworzyć zaawansowane prezentacje w VR wystarczy posiadać wersję light. Warto dodać, że licencje nigdy nie wygasają.

krpano

Znane wcześniej jako Panotour Pro, krpano to bardzo proste narzędzie do tworzenia wirtualnych spacerów. Niech nie zwiedzie Was nieco anachroniczny interface i strona internetowa. To znakomity program, którego możliwości można poszerzać używając dodatkowych pluginów. Dla przykładu: dzięki everpano można dodać do panoram informacje w przestrzeni 3D, co wzmacnia immersyjność spaceru.

Spacery 360 - jakie rozwiązanie wybrać?

Podstawowy pakiet oprogramowania kosztuje 159,00 EUR. Licencja, podobnie jak w przypadku Pano2VR, jest bezterminowa. Doskonałą próbkę tego, co potrafi krpano obejrzycie w portfolio Tomka Michalskiego.

Podsumowanie

Jak widzicie na rynku istnieje wiele rozwiązań służących do prezentacji wirtualnych spacerów. Wszystkie z wyżej wymienionych oferują darmową, ograniczoną wersję lub 30-dniowe demo. Spokojnie możecie więc przekonać się sami, które z nich najbardziej odpowiada Waszym potrzebom.

Jeśli natomiast chcielibyście nauczyć się tworzyć panoramy sferyczne, które są integralną częścią spacerów 360, to koniecznie obejrzyjcie mój kurs Sketchup - V-ray - Wirtualna rzeczywistość.

Autor

Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.