Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik

Data publikacji: 20-11-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autor: Kamila Jach

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik


Jeśli stawiasz pierwsze kroki z programem Sketchup i chciałbyś się dowiedzieć jak wymodelować proste pomieszczenie w tym programie, to przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z który powinien Ci z tym pomóc. :)

Na potrzeby tego tutorialu stworzymy pomieszczenie będące sypialnią. Do tego celu posłużymy się gotowym rzutem, na podstawie, którego będziemy tworzyć model 3D.

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik - 01

Dodawanie rzutu 2d do Sketchupa

 • Wchodzimy w File -> Import
Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik-02

 • Rozwijamy listę rozszerzeń i wybieramy interesujące nas, następnie odszukujemy nasz plik na komputerze, który będzie robił za nasz podkład i zatwierdzamy

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik-03

 • Wstawiamy podkład

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik-04

Skalowanie rzutu 2d w Sketchupie do odpowiedniego rozmiaru

 • Za pomocą miarki ( tape measure tool)  skalujemy podkład do rzeczywistego wymiaru.
W tym celu wybieramy narzędzie jakim jest miarka, następie dowolny wymiar odmierzamy, np. drzwi i wpisujemy ich rzeczywisty wymiar, czyli 90 cm i zatwierdzamy Enter. Wyskoczy nam komunikat jak na screenie poniżej, z zapytaniem czy na pewno chcemy przeskalować cały załączony plik do podanego parametru. Zatwierdzamy i naszym oczom ukaże się przeskalowany podkład. Mając już poczynione takie kroki możemy swobodnie zabrać się za modelowanie.

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik-05

Modelowanie ścian w Sketchupie

 • Za pomocą narzędzia jakim jest line obrysowujemy ściany, wpisując właściwe ich wymiary. Z racji, że wstawiony podkład jest jpgiem nie jesteśmy w stanie jak to w przypadku pliku dwg, snapować do linii, dlatego też musimy wybrać punkt początkowy rysowania naszej ściany "na oko" i następnie wpisujemy wymiary kolejnych odcinków.

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik-06
 • Narzędziem push/pull wyciągamy nasze ściany do  wysokości naszego pomieszczenia wpisując odpowiedni wymiar

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik-07

Nasza sypialnia niech ma wysokość 2,7 m. Wymiar możemy kontrolować, dzięki narzędziu Measurement, które możemy znaleźć wchodząc w View -> Toolbars

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik-08

Tak prezentuje się nasze pomieszczenie. Mamy utworzone ściany, wiec możemy zabrać się za wycięcie w nich otworów na okno oraz drzwi.

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik-09

 • Rysujemy za pomocą line lub rectangle nasze okno, następnie za pomocą narzędzia push/ pull wypychamy prostokąt w kierunku zewnętrznej części ściany tworząc dziurę

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik-10

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik-11

W ten sam sposób postępujemy z drzwiami

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik-12
 • Kolejnym etapem jest wstawienie do wymodelowanego pomieszczenia elementów wyposażenia. Możemy zrobić to za pomocą bazy modeli Warehousa. Żeby ją otworzyć wystarczy wejść w Window -> 3D Warehouse. W wyszukiwarkę, która nam się wyświetli wystarczy, że wpiszemy frazę interesującego nas obiektu, a naszym oczom ukaże się biblioteka modeli do wybrania. Gdy wybierzemy obiekt, wystarczy w niego wejść i go ściągnąć, a następnie wstawić do pomieszczenia.

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik-14

 • Takie elementy jak stolarka możemy ściągnąć również ze strony Warehouse, ale także użyć komponentów, które oferuje nam program Sketchup, bądź stworzonych przez nas wcześniej

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik-15

Możemy również pobrać elementy wyposażenia wnętrz ze stron producentów jak i wymodelować je samemu.

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik-16

 • Przedostatnim już etapem jest nałożenie tekstur na obiekty. Możemy wykorzystać tekstury jakie oferuje nam program Sketchup. Znajdują się one w Zakładce Materials  i podzielone zostały na kategorie, aby łatwiej odszukać było interesujący nas materiał. Tekstury możemy także ściągnąć ze stron producentów lub baz tekstur jakie oferuje nam internet i swobodnie wykorzystać je w projekcie.

Sketchup - Jak zrobić pokój? Tutorial, poradnik-17
 • Ostatni etap to dekorowanie, czyli wstawienie wszelkiego rodzaju dekoracji i drobniejszych elementów wyposażenia wnętrz

W celu poznania jak używać poszczególnych narzędzi odsyłam do poradnika

Sketchup - jak zacząć? Omówienie interfejsu - Tutorial, poradnik

Jeśli spodobał wam się ten poradnik i chcesz nadal pogłębiać swoją wiedzę to sprawdź nasz kurs Sketchup. oraz inne poradnikami ze Sketchupa.

Pozdrawiamy!
 

Autor

Kamila Jach

Absolwentka architektury wnętrz. Autorka wielu poradników z programu Sketchup.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!