Sketchup jak zainstalować plugin, wtyczkę - Poradnik, tutorial

Data publikacji: 28-04-2018  |  Data aktualizacji: 31-03-2020  | Autor: Kamila Jach

Sketchup jak zainstalować plugin, wtyczkę - Poradnik, tutorial


Opiszę w tym poradniku jak zainstalować wtyczkę, plugin do programu Sketchup. Będę wzorowała się na wersji 2016 programu. Możliwe, że w nowszych wersjach Sketchupa instalacja wygląda trochę inaczej, jednak na pewno będzie ona bardzo zbliżona i wszystko powinno się udać bez większych problemów niezależnie od wersji programu. 
  

Zacznijmy od odpowiedzenia sobie na pytanie skąd w ogóle brać te wszystkie pluginy? Otóż istnieje taka magiczna strona do Sketchupa, która nazywa się Extension Warehouse. Możemy do niej wejść na dwa sposoby, przez program albo przeglądarkę internetową. Strona prezentuje się tak:

Sketchup jak zainstalować plugin, wtyczkę - Poradnik, tutorial - 01Wystarczy wpisać nazwę pluginu, który nas interesuję lub jeśli jej nie znamy po prostu przejrzeć listę proponowanych. Wtyczki mamy posegregowane na różne kategorię, aby łatwiej było wyszukać jeśli nie znamy nazwy. Wystarczy w jakąś kategorię wejść. Ja wejdę np. w drawing. Naszym oczom ukaże się pokaźna lista wtyczek:

Sketchup jak zainstalować plugin, wtyczkę - Poradnik, tutorial - 02

Ja  wybiorę przykładowo plugin "3d tree maker".

Sketchup jak zainstalować plugin, wtyczkę - Poradnik, tutorial - 03

Po kliknięciu w niego przenosi nas do nowej strony z informacjami o danym pluginie.

Sketchup jak zainstalować plugin, wtyczkę - Poradnik, tutorial - 04

Aby go pobrać jedyne co musimy zrobić to kliknąć w przycisk w prawym górnym rogu z napisem " Download". Następnie jeśli robimy to za pomocą przeglądarki Sketchup może poprosić nas o bezpłatną rejestrację.

Sketchup jak zainstalować plugin, wtyczkę - Poradnik, tutorial - 05

Wtyczka będzie się pobierała jak normalny plik ściągany z internetu. Będzie miał on rozszerzenie zazwyczaj .rbz. Po ściągnięciu warto odszukać nasz plik, aby wiedzieć w którym miejscu na dysku komputera go mamy. Następnie przechodzimy do Sketchupa i wchodzimy w Window -> Preferences.

Sketchup jak zainstalować plugin, wtyczkę - Poradnik, tutorial - 06

Otworzy nam się nowe okno.

Sketchup jak zainstalować plugin, wtyczkę - Poradnik, tutorial - 07

Klikamy w przycisk "Instal Extension..." znajdujący się w lewym dolnym rogu. Otworzy nam się nowe okno w którym musimy wskazać gdzie na dysku znajduje się nasz plugin. Klikamy "otwórz" i naszym oczom powinna pokazać się nowa ikonka w Sketchupie.

Aby ściągnąć plugin z poziomu programu musimy wejść w  Window -> Extension Warehouse.

Sketchup jak zainstalować plugin, wtyczkę - Poradnik, tutorial - 08

Pokaże nam się znane nam okno już z przeglądarki.

Sketchup jak zainstalować plugin, wtyczkę - Poradnik, tutorial - 09

Postępujemy w tym przypadku tak samo jak wcześniej. Odszukujemy interesujący nas plugin. Klikamy "Download". Różnica polega jedynie na tym, że ściągając wtyczkę przez Sketchupa ona od razu nam się wgrywa do programu i nie musimy jej instalować tak jak to robiliśmy powyżej. Jest to co prawda szybsza metoda jednak polecam znać też tą wcześniejszą, chociażby dlatego, że czasem Extension Warehouse w Sketchupie się może nie otworzyć lub dostaniemy plik z  jakąś wtyczką od znajomego na pendrivie i będziemy musieli ja sami zainstalować :)

Jeśli spodobał wam się ten poradnik, to zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami online ze Sketchupa.Autor

Kamila Jach

Absolwentka architektury wnętrz. Autorka wielu poradników z programu Sketchup.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!