Przechowywanie w mieszkaniu. Gdzie trzymać rzeczy w małym mieszkaniu?

Data publikacji: 28-06-2024  |  Data aktualizacji: 28-06-2024  | Autor: Mateusz Ciećwierz

Przechowywanie w małym mieszkaniu może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego koniecznie pomyśl o nim już na etapie projektowania mieszkania. Triki na przechowywanie przedstawione w tym artykule z łatwością zaadaptujesz do wnętrza w każdym stylu. 

Przechowywanie w mieszkaniu. Gdzie trzymać rzeczy w małym mieszkaniu?

Spis treści

  Przeczytaj artykuł i sprawdź dobre pomysły na przechowywanie ubrań i nie tylko. Składowanie i przechowywanie rzeczy nie oznacza, że stoją one spakowane w kartonach pod ścianą. Wręcz przeciwnie. Cała sztuka organizacji mieszkania polega na tym, by każdy przedmiot miał swoje miejsce. W naszym artykule poznasz sposoby na przechowywanie w małym mieszkaniu. Podpowiemy, jak optymalnie wykorzystać przestrzeń, by wnętrze było estetyczne i funkcjonalne.

  Dlaczego przechowywanie w mieszkaniu, zwłaszcza małym jest tak trudne?

  Na początku zastanówmy się, dlaczego przechowywanie rzeczy w małym mieszkaniu sprawia tyle trudności.

  Przede wszystkim ograniczona przestrzeń sprawia, że w niewielkim mieszkaniu brakuje miejsca na składowanie dużej ilości przedmiotów. A brak dodatkowych pomieszczeń jak spiżarnia czy garderoba wymusza przechowywanie rzeczy w pokojach. Z ograniczoną przestrzenią wiąże się też problem niewystarczającej liczby szaf, szafek i schowków. Częściowo możesz mu zaradzić wybierając meble z funkcją przechowywania - opowiemy o tym w dalszej części artykułu. Zawsze jednak dojdziesz do momentu, gdy mieszkanie będzie zoptymalizowane pod kątem przechowywania, ale wciąż będzie w nim za mało miejsca. W takiej sytuacji musisz wrócić do pierwszego kroku w organizacji przechowywania w mieszkaniu - selekcji.

  Przechowywanie w mieszkaniu. Gdzie trzymać rzeczy w małym mieszkaniu? - 01

  Naucz się projektować wnętrza w kursach online

  Ogranicz nadmiar rzeczy i zastanów się, czego potrzebujesz

  Ostra selekcja przedmiotów to pierwszy krok w organizacji przechowywania w mieszkaniu. Zastanów się, które rzeczy są Ci potrzebne, a bez których możesz się spokojnie obejść. W internecie znajdziesz wiele poradników efektywnego sprzątania i organizacji. Punktem wyjścia każdego z nich jest eliminacja zbędnych przedmiotów. Nie ma sensu tracić czasu i energii na wymyślanie miejsca na zbędne rzeczy, których jedyną rolą jest zagracanie przestrzeni.

  Jak się zabrać za selekcję rzeczy w mieszkaniu?

  • znajdź czas na porządki - wyznacz jeden dzień lub kilka godzin na uporządkowanie jednego pomieszczenia
  • zajmij się jednym pomieszczeniem na raz - nie oczekuj, że uporządkujesz od razu całe mieszkanie, zacznij od kuchni albo sypialni
  • oceniaj stan techniczny przedmiotów - nie chowaj zepsutych sprzętów, tylko zanieś je do naprawy lub wyrzuć do pojemnika na elektrośmieci
  • zadawaj sobie pytania: czy naprawdę tego potrzebuję? - znaczną część przedmiotów mamy tylko z przyzwyczajenia, szkoda a nie miejsca
  • znajdź rzeczom nowy dom - sprzedaj je na OLX lub Vinted
  • nie bój się wyrzucać :)

  Dopiero gdy pozbędziesz się nadmiaru przedmiotów, możesz zacząć zastanawiać się nad najlepszym miejscem dla każdej rzeczy. Staraj się utrzymywać porządek i odkładać rzeczy na miejsce. To szczególnie ważne zwłaszcza w małym mieszkaniu, które, jak dobrze wiesz, zagraca się w błyskawicznym tempie. Z czasem przekonasz się, że przebywanie w pomieszczeniu, gdzie wszystko ma swoje miejsce, jest przyjemniejsze. I zaczniesz krytycznie patrzeć na nowe zakupy czy zbędne przedmioty.

  Przechowywanie w mieszkaniu. Gdzie trzymać rzeczy w małym mieszkaniu? - 02

  Meble z funkcją przechowywania - idealne w małym mieszkaniu

  W małym mieszkaniu każda przestrzeń powinna być dobrze wykorzystana. Dlatego zainteresuj się meblami z funkcją przechowywania. Na rynku dostępnych jest mnóstwo funkcjonalnych mebli w różnych stylach. Z pewnością znajdziesz coś, co wpisze się w wystrój całego mieszkania.

  Pamiętaj, że każda przestrzeń jest cenna, dobrze ją wykorzystaj. Wielofunkcyjne meble, np. kanapa ze schowkiem ułatwiają organizację. Wybierz je, gdy chcesz połączyć estetykę z funkcjonalnością.

  Tego typu meble cieszą się ogromną popularnością. Dlatego znajdziesz je w każdym sklepie meblowym. WybW popularnych sklepach meblowych możesz obejrzeć propozycje efektywnego przechowywania w różnych pomieszczeniach.

  Najpopularniejsze meble do przechowywania:

  • Łóżka z szufladami
  • Stoły i biurka ze schowkami
  • Kanapy z funkcją przechowywania - zmieścisz w nich dodatkowy komplet pościeli dla gości


  Nie masz miejsca na podłodze? Wykorzystaj ściany i półki do przechowywania pionowego!

  Meble nie są jednym miejscem, gdzie możesz przechowywać rzeczy. Gdy już upewnisz się, że każda przestrzeń pod łóżkiem i biurkiem jest wykorzystana, a w kanapie mieszczą się zimowe swetry, zastanów się nad przechowywaniem pionowym.

  Ten typ przechowywania polega na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni pionowej w mieszkaniu przez montaż półek, szafek i organizerów na ścianach i meblach. To skuteczna strategia, która pozwoli zaoszczędzić miejsce i ułatwi utrzymywanie porządku.

  Przechowywanie w mieszkaniu. Gdzie trzymać rzeczy w małym mieszkaniu? - 03

  Oto kilka przykładów pionowego przechowywania w mieszkaniu:

  • Półki na ścianach - montaż półek na różnych wysokościach, np. nad biurkiem, łóżkiem czy kanapą to świetny sposób na wykorzystanie przestrzeni. Sprawdzi się świetnie również w kuchni.
  • Pełnowymiarowe, sięgające sufitu szafy - oferują więcej miejsca do przechowywania i ułatwiają utrzymanie porządku. Wybierz je do sypialni, gdzie górne półki szaf mogą być wykorzystywane do przechowywania sezonowych ubrań.
  • Wysokie regały na książki - Nie tylko sprawiają, że domowa biblioteczka wygląda imponująco, ale też maksymalnie wykorzystują całą dostępną przestrzeń pionową.
  • Wiszące organizery - To idealne rozwiązanie do łazienki, w wiszącym organizerze zmieścisz kosmetyki używane na co dzień. Organizery sprawdzą się świetnie w sypialni - możesz powiesić je na drzwiach lub drążku w szafie, aby zyskać dodatkowe półki.
  • Haczyki i wieszaki - haczyk zamontowany w głębi szafy to praktyczne rozwiązanie i sposób na przechowywanie np. torebek
  • Pawlacze - jeszcze niedawno niesłusznie traktowane jako relikt przeszłości, dziś ponownie wracają do łask. Pawlacz, czyli szafka zamontowana nad drzwiami to dobre miejsce na przechowywanie rzeczy, z których korzystasz rzadziej.

  Chcesz odzyskać przestrzeń w domu? Postaw na sprytne i praktyczne rozwiązania

  Dobre przechowywanie w mieszkaniu to sprytne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Skorzystaj ze sposobów przedstawionych w artykule, aby nawet niewielkie mieszkanie wyróżniało się funkcjonalnością i estetyką. W projektowaniu małego mieszkania przyda Ci się  również znajomość optycznych sztuczek, dzięki którym wizualnie powiększysz przestrzeń. Poznasz je w naszym artykule - Projekt małego mieszkania - jak uzyskać maksimum z minimum.

  Autor

  Mateusz Ciećwierz Architekt, grafik 3d

  Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Założyciel serwisu CG Wisdom. Autor ponad 25 kursów z oprogramowania 3ds Max i V-ray. Fan gier, komiksów i starych samochodów.

  Przeczytaj o programie Projektowanie wnętrz na naszym blogu