Projektowanie wnętrz w Archicadzie - Czy warto?

Data publikacji: 19-05-2020  |  Data aktualizacji: 04-04-2024  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad to wszechstronny program do projektowania wnętrz. Wybierz go, gdy chcesz: tworzyć dokumentację techniczną, przygotowywać model 3D i renderować wizualizację - wszystko w jednym miejscu. Dzięki temu nie musisz przenosić projektu do innego programu, aby stworzyć model, a wszystkie zmiany automatycznie aktualizują się na pozostałych widokach. Co więcej, silnik renderujący jest dość prosty w obsłudze i z pewnością wystarczy do tworzenia prostych wizualizacji. Archicad to dobry wybór, gdy szukasz intuicyjnego programu, w którym stworzysz kompleksowy projekt wnętrza.

Projektowanie wnętrz w Archicadzie - Czy warto?


Jeżeli czytacie ten artykuł to zapewne jesteście w sytuacji, w której wybieracie program do projektowania wnętrz lub chcecie zmienić oprogramowanie, w którym już działacie. Zasadniczo mamy do wyboru wiele różnych opcji. My omówimy sobie dwie lub nawet trzy ścieżki w tym wypadku.

Pierwsza z nich to praca w programach typu CAD np. Autocad, GstarCad lub Draft Sight, gdzie wykonuje się rysunki techniczne, a następnie model 3d przygotowuje się z wykorzystaniem dodatkowego programu jak np. Sketchup lub 3ds Max.

Przygotowując rysunki w programach typu Cad rysujemy jakbyśmy mieli przed sobą kartkę papieru, więc nasze rysunki mogą być bardzo dokładne, mamy wpływ na wszystkie elementy projektu. Jednym z minusów takiego rozwiązania jest to, że musimy jednocześnie działać na obu programach i cały czas pilnować by nie pojawiły się rozbieżności.

Drugą ścieżką jest dodanie do tych programów osobnego silnika renderującego np. Artlantis, co daje nam znajomość i pracę już 3 różnych programach.

Ostatnią jest możliwość wyboru oprogramowania, które mieści w sobie te 3 możliwości. Jednym z nich jest Archicad. Program oferuje nam 3 najważniejsze możliwości w przypadku projektowania wnętrz:

  • Tworzenie dokumentacji technicznej – w trakcie rysowania jesteśmy w stanie tworzyć od razu rzuty i widoki ścian i koordynować pomiędzy nimi wszystkie zależności
  • Tworzenie modelu 3d – na bieżąco jesteśmy w  stanie modelować wszystkie elementy i reagować np. na nie proporcjonalne meble, zbyt małe lub duże wysokości
  • Tworzenie wizualizacji – Archicad ma możliwość wykonania wizualizacji przy użyciu silnika CineRender w bieżącym pliku, bez potrzeby eksportowaniaNa wstępie daje nam to bardzo dużo możliwości, uczymy się tak naprawdę tylko jednego programu, w trakcie rysowania mamy możliwość kontrolowania naszego projektu (bo komu nie zdarzyły się rozbieżności w rysunkach ze względu na to, że zmiany były w różnych miejscach w projekcie?). W trakcie tworzenia projektu wszystkie elementy, które zmienimy automatycznie będą aktualizować się na widokach ścian.


W przypadku tworzenia wizualizacji mamy do dyspozycji silnik, który nie jest, aż tak skomplikowany, więc dużo szybciej poradzimy sobie z przyswojeniem wszystkich opcji.


Jeżeli szukacie programu , który pozwoli Wam na szybki start w przypadku projektowania wnętrz a potem na sprawną pracę to Archicad będzie idealnie się do tego nadawać!

Jeśli zdecydujecie się na wybór Archicada, to polecamy nasz kurs online - Archicad 23 - Wykonanie kompletnego projektu wnętrza. Zobaczycie w nim jak krok po kroku wykonać kompletny projekt standardowego projektu i przeprowadzi przez wszystkie etapy pracy.

Zapraszamy! :-)

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu