Data publikacji: 11-03-2022 | Data aktualizacji: 24-10-2023 | Autor: Piotr Kurpiewski
Data publikacji: 11-03-2022 | Data aktualizacji: 24-10-2023 | Autor: Piotr Kurpiewski
Jeśli masz podstawową wiedzę o szyciu, to łatwiej będzie Ci zacząć, ponieważ Marvelous Designer działa według tych samych teoretycznych zasad. Zamiast precyzyjnie modelować fałdy i subtelne zagniecenia na poduszkach, po prostu zszywa się ze sobą dwa kawałki tkaniny i poddaje się je wybranym warunkom fizycznym, a oprogramowanie samo tworzy niezbędne detale.
Każdy stan geometrii jest przejściowy i zmienia się dynamicznie, dostosowując do takich parametrów jak: grawitacja, rozciągliwość czy objętość. Do symulacji wykorzystywana jest moc obliczeniowa karty graficznej (GPU) lub procesora (CPU). Im lepszym sprzętem dysponujesz, tym szybciej przebiega. Można ją porównać do procesu renderingu.
Dużą zaletą Marvelous Designera jest jego intuicyjność. Jakość, na którą go stać jest trudna do osiągnięcia w jakimkolwiek innym programie do grafiki 3D. Tkaniny zachowują się w nim dokładnie tak, jak w rzeczywistości: mają realistyczne zagięcia i naturalny kształt. Jednocześnie geometrię tworzy się dużo łatwiej. Nawet laik, nie mający wiedzy z obsługi programu, będzie w stanie sobie z tym poradzić.
Praca w Marvelousie polega bardziej na stylizowaniu niż na tradycyjnym rzeźbieniu trójwymiarowych siatek. Modele można dopasowywać do różnych warunków. Nie zmienia się tylko wyjściowy kształt wykrojów oraz wskazane uprzednio linie szycia. Uzyskany efekt jest jednak dynamiczny.
Marvelous Designer jest szczególnie popularny w branży gier. Artyści używają go do tworzenia realistycznych ubrań dla postaci. Wykorzystuje się go również w branży odzieżowej, a coraz większa ekspansja przestrzeni cyfrowej sugeruje, że nowe zastosowania są jeszcze przed nami. Spójrz na przykład na tę innowacyjną platformę z tzw. NFT wearables: www.dressx.com.
Dla osób związanych z wizualizacjami architektonicznymi i projektowaniem wnętrz oprogramowanie udostępnia łatwe narzędzia do tworzenia pościeli, miękkich mebli, zasłon czy dekoracji. Obsługuje popularne formaty: .obj i .fbx. Doskonale współpracuje z rynkowymi standardami: 3ds Maxem, Blenderem, a nawet SketchUpem. Upraszcza proces mapowania UV. Może się także poruszać w logice kładowej.
Są trzy możliwości kupna Marvelous Designera. Jeśli jesteś hobbystą, freelancerem lub prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to możesz korzystać z wersji Personal w modelu subskrypcyjnym za 39 USD miesięcznie. Studia filmowe, firmy produkujące gry komputerowe czy organizacje badawcze muszą wykupić wersję Enterprise z dostępem rocznym w cenie 1 700 USD. Trzecia opcja to rozwiązanie skrojone pod szkoły wyższe. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: www.marvelousdesigner.com/pricing.
Jeśli nie jesteś przekonany, czy Marvelous to program dla Ciebie, to mam dobrą wiadomość! Możesz spróbować swoich sił zupełnie za darmo przez 30 dni. Wystarczy zarejestrować się na oficjalnej stronie: www.marvelousdesigner.com.
A jeśli temat Cię zainteresował i już teraz chciałbyś nauczyć się jak wykorzystywać Marvelous Designera w praktyce, np. do tworzenia pościeli, to zapraszam Cię do obejrzenia mojego kursu: Marvelous Designer 11 - SketchUp - Opracowanie modelu 3D łóżka.
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 24
Łączny czas trwania kursów: 131 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?