Jaki komputer wybrać do SketchUpa? Poradnik

Data publikacji: 24-03-2022  |  Data aktualizacji: 11-12-2023  | Autor: Piotr Kurpiewski

Wybierając komputer do SketchUpa, weź pod uwagę kilka czynników. Laptop daje Ci możliwość pracy w wielu miejscach, ale komputery stacjonarne są wydajniejsze. Wybór systemu operacyjnego zależy od Twoich priorytetów i preferencji, Apple to rozwiązanie bardziej kosztowne, ale pod względem ceny i wydajności wygrywa Windows. Kluczowym elementem jest procesor, im lepszy, tym szybszy będzie rendering (producent V-Ray udostępnia oficjalne testy procesorów, sprawdź je przed zakupem). Zalecana karta graficzna to NVIDIA (karty AMD nie mogą być wykorzystywanie do obliczeń w V-Ray). Wielkość niezbędnej pamięci RAM zależy od tego, co tworzysz (do wnętrz powinno wystarczyć 16 GB RAM, ale to exteriorów wybierz 64 GB RAM). Wybór dysku, zasilacza, obudowy zależy od planowanej konfiguracji komputera.

Jaki komputer wybrać do SketchUpa? Poradnik


Rynek elektroniki zmienia się bardzo dynamicznie. Ciężko jest wskazać konkretne produkty, które zagwarantują stabilną i szybką pracę, a do tego będą aktualne przez dłuższy czas. Trudno też dopasować uniwersalny budżet takich rozwiązań, bo różni się on w zależności od użytkownika. W związku z tym, potraktuj ten artykuł jako poradnik o tym jak poruszać się w zawiłych terminach i czym kierować się podczas wyboru poszczególnych podzespołów.

Laptop czy PC?

Niewątpliwą zaletą laptopa jest jego niewielki rozmiar. Dzięki temu można nosić go ze sobą na spotkania z klientami, czy pracować nad projektami w różnych miejscach, nie tylko w biurze. Niestety rozmiar to też pewne ograniczenie, bo w obudowie PC zmieszczą się dużo większe i tym samym wydajniejsze komponenty. Znajdzie się tam miejsce m. in. na silniejszy zasilacz, czy lepsze chłodzenie. Pod tym względem przeważa więc PC.

Jaki komputer wybrać do SketchUpa? Poradnik - 01

Stosunek jakości do ceny właściwie zawsze będzie na korzyść stacji roboczej. Wielokrotnie lepszy sprzęt do pracy kupisz znacznie taniej. Będziesz jednak musiał zrezygnować z mobilności. Musisz sam dokonać wyboru.

MacOS czy Windows?

Komputery Apple są kojarzone z klasą kreatywną. Wynika to pewnie z przedstawień popkultury i pewnego, elitarnego statusu tej marki. Doceniana jest intuicyjność rozwiązań systemowych i konsekwentny design produktów. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wyłącznie cenę i wydajność, to Apple przegrywa z kretesem. Komputery tej marki są po prostu bardzo drogie. Mając podobny budżet można kupić wielokrotnie lepszy sprzęt innego producenta.

Na niekorzyść Apple działa także brak wsparcia ze strony NVIDII, której technologie są wykorzystywane w silniku renderującym V-Ray. Nie uda Ci się więc renderować na karcie graficznej. Utrudniony będzie też tzw. denoising, który usuwa szum z wizualizacji. Podobnych kłopotów nie ma Windows. Po raz kolejny, musisz ocenić sam co jest dla Ciebie ważniejsze.

Jaki procesor wybrać?

Przechodząc już do konkretnych podzespołów, można powiedzieć, że najważniejszy jest procesor. Sytuacja nie zmieni się tak długo, jak popularny będzie rendering CPU, czyli taki, który wykorzystuje moc obliczeniową procesora. W dużym uproszczeniu: im lepszy procesor, tym szybszy rendering. Kup po prostu najdroższy procesor na jaki możesz sobie pozwolić.

Jaki komputer wybrać do SketchUpa? Poradnik - 02

Skorzystaj ze strony: www.benchmark.chaos.com, żeby sprawdzić wynik wybranego przez Ciebie komponentu w oficjalnych testach producenta V-Ray. Zdarza się, że znacznie droższy procesor gwarantuje nieduży przyrost mocy. Na przykład, w momencie pisania tego artykułu Ryzen 3900X kosztuje około 2150 zł, a jego średni wynik to 15 000 punktów. Droższy o prawie 1500 zł Ryzen 3950X osiąga 19 00 punktów. Czy 25% przyrost mocy za taką cenę jest dla Ciebie satysfakcjonujący? Musisz zdecydować samodzielnie.

Jaką kartę graficzną wybrać?

Na pewno należy wybrać kartę firmy NVIDIA, bo karty AMD nie mogą być wykorzystywane do obliczeń w V-Ray. Wspominałem o tym w akapicie poświęconym sprzętowi Apple.

To, jak dobrej karty potrzebujesz zależy od wybranego przez Ciebie sposobu renderowania. W momencie pisania tego artykułu liczenie na procesorze ma się dobrze i jest wybierane przez przeważającą większość użytkowników. Jeśli Ty również planujesz renderować na CPU, to wystarczy Ci karta ze średniej półki.

Jaki komputer wybrać do SketchUpa? Poradnik - 03

Jeśli jednak chciałbyś liczyć wizualizacje na GPU, to karta graficzna będzie dla Ciebie ważniejsza niż procesor. W takiej sytuacji będą Cię interesować wyłącznie produkty z wysokiej półki, które mają odpowiednio dużo VRAM, pozwalające na załadowanie dużych scen SketchUp. Karty graficzne można łatwo wymieniać; można je także łączyć, aby ich moc się sumowała. Są także, co do zasady, znacznie szybsze niż procesory. Jeśli ten temat Cię zaciekawił, to rzuć okiem na mój artykuł pt. SketchUp + V-Ray + Enscape - Dlaczego powinieneś zainteresować się liczeniem na GPU?.

Ile potrzebujesz RAMu?

Pamięć RAM pozwala na załadowanie modeli 3Dbitmap do pamięci podręcznej w celu wykonania wizualizacji. Im więcej poligonów i im większej jakości tekstur użyjesz w swojej scenie SketchUp, tym więcej pamięci RAM będziesz potrzebował, aby ją przetworzyć. Spójrz na przykład poniżej. Process RAM Usage wynosi 14.84 GB. To jest ilość pamięci RAM, którą musisz dysponować, aby rozpocząć proces renderingu takiej sceny. Jeśli Twój sprzęt nie ma wystarczająco dużo pamięci, to wizualizacja nie zostanie wykonana.

Jaki komputer wybrać do SketchUpa? Poradnik - 04

Jeśli tworzysz wnętrza, prawdopodobnie wystarczy Ci 16 GB RAM. Rozsądny zapas, który da Ci spokój na dłużej, to 32 GB. Wizualizacje architektury są bardziej wymagające, głównie z powodu otaczającej je zieleni. Jeśli wykonujesz exteriory lepiej od razu wybierz pamięć o pojemności 64 GB.

Jeśli renderujesz z wykorzystaniem GPU, to sceny będą ładowały się dodatkowo na tzw. pamięć video (VRAM). Pojemność VRAM karty graficznej jest więc w tym przypadku bardziej istotna niż pojemność RAM. Jeśli jednak renderujesz na CPU, to pojemność VRAM nie będzie aż tak istotna.

Jaki dysk wybrać?

Popularnym obecnie rozwiązaniem jest posiadania dwóch dysków: jeden przeznaczony na system i niezbędne programy, a drugi do przechowywania danych.

Pierwszy powinien być szybszy i mieć pojemność co najmniej 500 GB. Windows z czasem rozrasta się do dużych rozmiarów. Warto zastanowić się nad standardem SSD NVMe, który jest najszybszy z dostępnych na rynku rozwiązań.

Jaki komputer wybrać do SketchUpa? Poradnik - 05

Drugi dysk może być wolniejszy, ale powinien mieć prędkość 7200 obrotów na minutę. Pojemność dopasuj do swoich potrzeb. Na szczęście tradycyjne dyski HDD są tanie. 2 TB, czyli 2000 GB można kupić już za 200 zł.

Jaki zasilacz wybrać?

Duży wpływ na zasilacz ma znowu preferowany tryb renderingu. Jeśli korzystasz z procesora, to prawdopodobnie wystarczy Ci zasilacz o mocy 400-500 W. W przypadku gdy renderujesz na GPU z pomocą kilku kart graficznych, to należy zastosować co najmniej 800 W.

Zwróć też uwagę na certyfikat zasilacza. Im wyższy, tym lepsza jest jego wydajność. Najsłabszy jest bronze, najlepszy jest titanium. Tabelkę z opisem certyfikatów znajdziesz pod tym linkiem: www.pcworld.pl/g1/news/3/0/303375.

Istotna będzie także głośność zasilacza. Jeśli zależy Ci na cichej pracy komputera, wybierz taki produkt, który emituje najmniej decybeli.

Jaką obudowę wybrać?

Obudowa poza walorami estetycznymi, ma także właściwości dźwiękoszczelne. Dodatkowo, warto zadbać, aby zamówione przez nas komponenty się w niej zmieściły. Dotyczy to szczególnie kart graficznych, które potrafią zajmować bardzo dużo miejsca. Szczególnie jeśli zdecydujesz się na kilka sztuk zamontowanych razem.

Jaki komputer wybrać do SketchUpa? Poradnik - 06

Nawet jeśli nie planujesz teraz takiej inwestycji, to warto zabezpieczyć się na przyszłość kupując obudowę nieco większą niż standardowa.

Podsumowanie

Wierzę, że po lekturze tego artykułu wiesz już do czego służą poszczególne komponenty komputera i na co zwrócić uwagę podczas składania własnego zestawu do pracy w SketchUpie. Nawet jeśli nie znalazłeś tu konkretnych produktów, to wiesz za co nie warto przepłacać i na czym powinieneś się skupić.

Mam także nadzieję, że ten tekst pomoże zrozumieć Ci nie tylko świat podzespołów PC, ale także specyfikację laptopów i szybką ocenę tego, który sprzęt będzie dla Ciebie lepszy. Życzę owocnych zakupów. A jeśli już skompletujesz swój wymarzony zestaw, to zachęcam do skorzystania z naszych kursów online ze SketchUpa!

Autor

Piotr Kurpiewski Architekt, Grafik

Z wykształcenia architekt, absolwent architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Z pasji grafik i edukator zafascynowany nowymi technologiami. Założyciel studia wizualizacji niuanse, w którym realizuje zlecenia z zakresu architektury, grafiki i projektowania przemysłowego. Twórca platformy ModelUp oferującej zaawansowane modele 3D przeznaczone do użytku w SketchUpie.

Przeczytaj o programie Sketchup na naszym blogu

Chcesz poznać program Sketchup? Sprawdź nasz darmowy kurs online!