Data publikacji: 26-02-2024 | Data aktualizacji: 04-03-2024 | Autor: Mateusz Ciećwierz
Data publikacji: 26-02-2024 | Data aktualizacji: 04-03-2024 | Autor: Mateusz Ciećwierz
W obecnych czasach konkurencja w branży gastronomicznej jest ogromna. Samo serwowanie wyśmienitych dań to często za mało, by się wyróżnić. Trzeba też wyróżnić się wyjątkowym designem lokalu. Odpowiednio zaplanowana przestrzeń i wykreowana atmosfera są nieocenione w przyciąganiu klientów.
Jednak projekt przestrzeni gastronomicznej to nie tylko to, co widzi klient, odwiedzając restaurację. To również całe zaplecze kuchenne. Projektując je, pamiętaj, że każdy element wyposażenia musi spełniać szereg wymogów i umożliwiać sprawną pracę.
Zanim zabierzesz się za projektowanie przestrzeni w lokalu gastronomicznym, dobrze zapoznaj się z przepisami. Sprawdź dokładnie wymagania sanitarno epidemiologiczne. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że Twój projekt nie zostanie zaakceptowany przez sanepid.
Projektowanie przestrzeni kulinarnej można podzielić na trzy etapy:
Omówimy teraz krótko poszczególne etapy, abyś wiedział, czego możesz się spodziewać na każdym z nich.
Lokale gastronomiczne są pod szczególnym nadzorem sanepidu. Dzięki szczegółowej kontroli można zapewnić, że żywność przechowywana i przygotowywana jest w odpowiednich warunkach. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, aby projektowany przez Ciebie lokal spełniał wszystkie wymagania.
Każdy lokal gastronomiczny musi spełnić szereg konkretnych wymagań sanitarno-higienicznych. Wymagania określają praktycznie wszystkie elementy przestrzeni gastronomicznej. W odpowiednich rozporządzeniach znajdziesz informacje, którymi musisz kierować się, projektując restaurację.
Wymagania dotyczą między innymi:
Koniecznie zapoznaj się z konkretnymi wymaganiami, zanim przystąpisz do projektowania lokalu.
Zadbaj o to, by projektowana przez Ciebie restauracja mogła dobrze i sprawnie działać. Zidentyfikuj ciągi technologiczne w kuchni, czyli schemat wykonywania pracy. Odpowiednio zaplanowane strefy nie tylko ułatwią pracę pracownikom, ale też korzystnie wpłyną na tempo przygotowywania dań. Ciąg technologiczny w kuchni zaczyna się od lodówki, a kończy na kuchence. Koniecznie weź to pod uwagę, planując rozmieszczenie poszczególnych blatów i zlewów. Zadbaj też o to, by blaty były odpowiednio szerokie oraz o dostateczną ilość miejsca za nimi, aby pracownicy mogli wygodnie obok siebie przechodzić.
ZOBACZ SZKOLENIE ONLINE - PROJEKTOWANIE WNĘTRZ
Następnym krokiem w projektowaniu restauracji jest dokładna analiza dostępnej przestrzeni. Jako architekt musisz uważnie zbadać układ pomieszczeń, rozkład drzwi i okien. Dzięki temu dowiesz się, jak możesz manipulować przepływem klientów i personelu. Ważne jest, aby zapewnić ergonomiczny układ, który umożliwi swobodną komunikację i płynne obsłużenie gości.
Dopiero gdy zapoznasz się z wymaganiami technicznymi i rzeczywistymi możliwościami, jakie daje Ci konkretna lokalizacja, możesz przejść do projektowania wystroju, doboru mebli i ustawiania sprzętów.
Zanim przystąpisz do projektowania restauracji i rozmieszczania w niej konkretnych mebli, zastanów się nad jej klimatem. Weź pod uwagę, jakie jedzenie będzie w niej serwowane i jakich klientów chce przyciągnąć. Czy będzie to lokal na spotkania biznesowe? Czy raczej miejsce przyjazne rodzinom, idealne na niedzielny obiad z dziećmi? A może lokal z kuchnią street foodową? Domyślasz się, że w zależności od docelowego klienta, wygląd lokalu będzie drastycznie różny.
Aby usprawnić Twoją pracę przy projektowaniu, przygotuj moodboard. Zdobądź jak najwięcej informacji od właściciela i umieść je na tablicy inspiracji.
Co wziąć pod uwagę, określając klimat restauracji?
Przestrzeń restauracji, jej wystrój i atmosfera mają kluczowe znaczenie dla odbioru przez klientów. Dobrze zaprojektowana restauracja może stworzyć wyjątkową atmosferę. Oprócz doznań kulinarnych to drugi najważniejszy czynnik wpływający na pozyskiwanie klientów.
Gdy już określisz klimat restauracji, możesz przejść do projektowania wystroju. Zadbaj o to, by meble, kolor ścian i dekoracje tworzyły spójną całość, zgodną z atmosferą lokalu. Jednocześnie pamiętaj o ergonomii oraz przepisach BHP i przeciwpożarowych. Zwróć uwagę na oświetlenie — w nowoczesnych lokalach zaprojektujesz inne oświetlenie niż w kameralnych i przytulnych restauracjach. Projekt lokalu gastronomicznego powinien zachęcać klientów do określonych aktywności. W restauracji fast food lepiej sprawdzą się nowoczesne, łatwe w czyszczeniu krzesła. Z kolei w przytulnej kawiarni postaw na wygodne kanapy, aby zainspirować klientów do pozostania tam dłużej.
SPRAWDŹ KURSY ONLINE PROJEKTOWANIA WNĘTRZ
Ubieganie się o pozwolenie na działalność restauracyjną spędza sen z powiek przedsiębiorcom działającym w branży gastronomicznej. Jednym z wymagań Sanepidu jest przedstawienie projektu technologicznego lokalu gastronomicznego. Projekt technologiczny jest dokumentem ze szczegółowym opisem wszystkich instalacji technologicznych, urządzeń oraz procedur związanych z higieną i bezpieczeństwem w restauracji.
Co musi się znaleźć w projekcie technologicznym lokalu gastronomicznego:
Projekt technologiczny jest podsumowaniem, w którym należy udowodnić, że zaprojektowana restauracja spełnia wszystkie wymagania sanitarno-epidemiologiczne. Złożenie projektu technologicznego do sanepidu jest niezbędne, by uzyskać pozwolenie na działalność.
Jak widzisz, zaprojektowanie lokalu gastronomicznego to wieloetapowe zadanie. Aby mieć pewność, że działasz zgodnie ze sztuką, dobrze zapoznaj się z przepisami. W stworzeniu miejsca z klimatem pomoże Ci dobre rozpoznanie grupy docelowych klientów i ich potrzeb. Kieruj się tym, by jako architekt i projektant dostarczyć najwyższej jakości usługę Twoim klientom.
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 23
Łączny czas trwania kursów: 128 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?