Data publikacji: 30-12-2024 | Data aktualizacji: 30-12-2024 | Autor: Piotr Kurpiewski
Data publikacji: 30-12-2024 | Data aktualizacji: 30-12-2024 | Autor: Piotr Kurpiewski
Sztuczna inteligencja zrewolucjonizowała proces tworzenia wizualizacji 3D, oferując narzędzia, które potrafią w spektakularny sposób poprawić jakość projektów. W tym artykule wyjaśnię, czym jest proces beautification, czyli poprawy estetyki wizualizacji, oraz jak wykorzystać AI do uzyskania fotorealistycznych efektów. Omówię narzędzia takie jak: Krea, Magnific i Stable Diffusion, prezentując ich możliwości, ograniczenia oraz praktyczne zastosowanie. Artykuł zawiera praktyczne wskazówki oraz przykłady przed i po, które zainspirują Cię do wypróbowania tych nowoczesnych technologii.
Czy twoje wizualizacje wyglądają płasko, brak im realistycznego światła lub szczegółów? Generatywna sztuczna inteligencja (GenAI) pozwala przekształcać proste rendery w spektakularne wizualizacje, nie zmieniając geometrii ani kadru. Sprawdź, jak za pomocą AI poprawić jakość swoich projektów i uczynić je fotorealistycznymi.
Beautification to proces poprawy wyglądu osoby lub miejsca. W kontekście wizualizacji odnosi się do przekształcenia brzydkich obrazków w ładne. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji umożliwiają poprawę takich aspektów jak: oświetlenie, jakość tekstur czy realizm. Co najważniejsze, zachowują przy tym kluczowe elementy projektu. W tym artykule przyjrzymy się narzędziom: Krea, Magnific oraz Stable Diffusion, by pokazać, jak dzięki nim efektywnie poprawiać wizualizacje.
Proces poprawiania wizualizacji opiera się na algorytmach sztucznej inteligencji. Interpretują one istniejący "brzydki" obrazek i upiększają go, zachowując podstawowe cechy dotyczące geometrii i zastosowanych materiałów. Poprawiane są takie aspekty jak:
Ta technika jest szczególnie przydatna dla projektantów wnętrz i architektów, którzy chcą szybko podnieść jakość swoich wizualizacji bez konieczności długotrwałej pracy w programach graficznych, w których fotorealizm jest często bardzo trudny do osiągnięcia.
Krea to prosta w obsłudze platforma online, działająca w modelu freemium. Pozwala szybko poprawić roślinność i tekstylia, co czyni ją idealną dla projektantów szukających szybkich rozwiązań. Niestety, Krea ma problemy z precyzyjnym zachowaniem oryginalnej geometrii. W darmowej wersji są również ograniczenia rozdzielczości.
Magnific wyróżnia się intuicyjnym interfejsem oraz wysoką jakością wyników. To narzędzie jest preferowane przez wielu profesjonalistów, choć jego cena może odstraszać. Magnific doskonale radzi sobie z geometrią, co czyni je bardziej precyzyjnym niż chociażby Krea.
Stable Diffusion to darmowe narzędzie, które oferuje nieograniczone możliwości personalizacji. Z jego pomocą można zastosować zaawansowane techniki, takie jak Tiled Multidiffusion połączony z ControlNet Tile, czy algorytm swobodnego upscalingu SUPIR, pozwalające na poprawienie jakości wizualizacji z zachowaniem pierwotnej geometrii. Stable Diffusion wymaga jednak większego zaangażowania. Jeśli chciałbyś zacząć naukę tego narzędzia, to polecam mój kurs AI - sztuczna inteligencja - Stable Diffusion od podstaw, w którym tłumaczę wszystkie zagadnienia zupełnie od zera.
Stable Diffusion wykorzystuje różnorodne warstwy ControlNet Te warstwy rozkładają obraz na wiele typów danych wejściowych, takich jak np. krawędzie, głębia czy segmentacja. Przy ich pomocy precyzyjnie zachowuje geometrię wizualizacji na wyjściu, zostawiając jednocześnie dużą swobodę w zakresie poprawy tekstur i detali. Dostosowuje kolorystykę i podnosi fotorealizm.
Aby zacząć, warto poznać interfejsy, w których obsługuje się modele Stable Diffusion. Wśród najpopularniejszych są: AUTOMATIC1111, ForgeUI i ComfyUI. To rozwiązania lokalne, które instaluje się na własnym komputerze, i które korzystają z dostępnych zasobów sprzętowych. Dowiedz się co to w ogóle jest Stable Diffusion oglądając mój film na YouTube:
Przyjrzyjmy się przykładowej wizualizacji wykonanej przez jedną z moich studentek. Na początku obraz jest nieco rozpikselowany, ma kiepskiej jakości roślinność, niewystarczające oświetlenie i nierzeczywiste materiały. Za pomocą Stable Diffusion i technik ControlNet obraz został przekształcony w fotorealistyczną wizualizację z dopracowanymi detalami i oświetleniem. Zwróć uwagę na to, że podstawowe cechy geometrii zostały zachowane.
Mimo licznych zalet, narzędzia AI mają też swoje ograniczenia. Krea ma problemy z zachowaniem precyzyjnej geometrii. Magnific nie należy do najtańszych. Stable Diffusion jest darmowy, ale wymaga dużo czasu poświęconego na naukę obsługi interfejsu.
Mimo najlepszych umiejętności nierzadko uzyskanie pożądanych efektów jest niemożliwe. Chociaż modele sztucznej inteligencji stają się coraz lepsze, to wciąż działają iteracyjnie, halucynując część rezultatów. Jeśli oczekujesz stuprocentowej precyzji, możesz się przeliczyć. AI nadal nie jest w stanie zastąpić tradycyjnych rozwiązań z zakresu renderingu: V-Raya, Corony czy Cycles. Pozostaje jednak nieocenioną pomocą dla grafików w wielu zadaniach. Zresztą, sam zobacz jak Stable Diffusion pomaga grafikom.
Sztuczna inteligencja oferuje wiele możliwości poprawy wizualizacji, od prostych narzędzi online, po zaawansowane rozwiązania w stylu Stable Diffusion i Flux. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego narzędzia do swoich potrzeb oraz zrozumienie jego ograniczeń. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź nasze kursy i odkryj pełen potencjał AI w wizualizacjach!
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 24
Łączny czas trwania kursów: 131 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?