Data publikacji: 17-01-2019 | Data aktualizacji: 26-04-2023 | Autor: Mateusz Lasek
Data publikacji: 17-01-2019 | Data aktualizacji: 26-04-2023 | Autor: Mateusz Lasek
Dzień dobry bardzo!
W dzisiejszym krótkim poradniku pokażemy Wam jak w prosty sposób sporządzić dokumentację 2D projektu. Dla naszego tutorialu posłużymy się modelem biurka, które zostało wcześniej przez nas zaprojektowane. Taka prezentacja może posłużyć nam jako szybki podgląd modelu dla osób trzecich bądź też (jeśli dany projekt nie wymaga drukowania stosu encyklopedii :) jako rysunek wykonawczy danej części czy złożenia. Dzięki takiemu szkicowi możemy również szybko zaprezentować ogólne gabaryty biurka. Więcej o pracy w programie dowiesz się w naszych kursach Inventor online.
Aby utworzyć rysunek 2D udajemy się do znanego nam już polecenia "Plik", następnie wybieramy "Utwórz nowy" i kolejno "Rysunek". Po tej szybkiej czynności naszym oczom powinien ukazać się arkusz gdzie będziemy mogli wstawiać szkice oraz rzuty naszego biurka. Warto poświęcić tutaj chwilę uwagi na fakt że jeśli klikniemy prawym przyciskiem myszy na danym arkuszu możemy edytować jego wymiary. Korzystając z tej opcji ustawiamy nasz arkusz na format A4 z orientacją poziomą.
Jeśli mamy już wybrany rozmiar i format naszego arkusza możemy przystąpić do wstawiania rzutów naszego biurka. Aby to uczynić najeżdżamy kursorem na ikonę "Bazowy". Tam program w zasadzie kieruje nas intuicyjnie i po kilku "popróbowaniach" szybko załapiecie jak dodawać kolejne rzuty. My przygotowaliśmy orientacyjne widoki jak na załączonym poniżej screenie.
Teraz pozostało nam już dodać tylko opis i wymiarowanie. W tym celu wybieramy z karty "Opisz" polecenie "Wymiar" i zaznaczamy elementy (czyli krawędzie bądź punkty od do) których wymiar chcemy ustalić. Warto też dodać pomocne informacje które mogą się przydać osobom składającym biurko. Mogą to być informacje o materiale z jakiego będzie wykonany mebel, jego ogólne wymiary bądź też kolor.
Tak gotowy rysunek możecie z powodzeniem wydrukować lub zapisać w formacie PDF lub JPG.
Jeśli chcesz lepiej poznać ten program, to zachęcamy do zapoznania się z naszym kursem Inventor 2022 dla początkujących od podstaw. Szukasz innego tutoriala z programu Inventor?
Daj znam znać w komentarzu poniżej. :)
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 24
Łączny czas trwania kursów: 131 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?