Archicad - Wyświetlanie tekstur w widokach elewacji - Poradnik, tutorial

Data publikacji: 20-04-2020  |  Data aktualizacji: 27-05-2024  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Aby wyświetlać tekstury na elewacjach w Archicadzie, skorzystaj z opcji Wektorowe wzorków 3D. Znajdziesz ją w ustawieniach dodawania tekstur. Wybierz odpowiedni wzorek, który będzie wyświetlał się na elewacji. Elewacja w Archicadzie będzie widoczna jako zbiór linii i wypełnień. Jeśli chcesz wypełnić ją realistycznymi obrazami, musisz ręcznie obrysować każdy element i nadać mu wypełnienie. Najlepszy efekt osiągniesz, gdy dokończysz edycję elewacji w programie graficznym, np. Photoshopie.

Archicad - Wyświetlanie tekstur w widokach elewacji - Poradnik, tutorial


Archicad jako program daje nam duże możliwości pracy nad projektem w szerszej perspektywie – jednocześnie nad rzutami, elewacjami i widokiem 3d. W  przypadku pracy nad elewacjami zawsze zależy nam nad tym, aby najbardziej jak się da odpowiadały modelowi 3d, wtedy całość projektu jest spójna.

Jeżeli chcemy, aby tekstury, które ustawiamy w modelu 3d pojawiały się również na elewacjach warto zwrócić uwagę na zakładkę Wektorowe wzorki 3d w  opcjach dodawania tekstur.

Archicad Wyświetlanie tekstur w widokach elewacji Poradnik 01

To w tym momencie jesteśmy w stanie wybrać wzorek, który będzie wyświetlał się nam w tym samym miejscu co tekstura tylko w widoku elewacji. Rozwijając tą bibliotekę mamy to wyboru „płaskie” wzorki wypełnienia np. linie, kratkę.

Archicad Wyświetlanie tekstur w widokach elewacji Poradnik 02

Warto wspomnieć o tym, że mimo, że do wypełnień jesteśmy w stanie dodać wypełnienie obrazkami, to niestety ale w przypadku powiązania ich z  teksturą nie ma takiej możliwości. Z natury elewacja jest płaskim i  schematycznym odzwierciedleniem widoku 3d, w związku z tym będzie nam się jawiła pokazywała tylko jako zbiór linii i wypełnień.

Jeżeli chcielibyśmy użyć do wypełnienia elewacji faktycznymi obrazkami musielibyśmy to zrobić ręcznie, czyli obrysować każdy element elewacji i określić jego wypełnienie.

Natomiast jeżeli zależy Wam na efekcie, który będzie bardziej plastyczny i w danym momencie lepiej będzie prezentować się przy prezentacji projektu polecam czarno-białą elewację wykończyć w jakimś programie graficznym typu Photoshop lub Corel.

Jeżeli macie ochotę poszerzyć swoją widzę na temat programu zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów Archicada, które są dostępne na stronie. 

Pozdrawiam!

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu