Archicad – Widok 3D w dobrej jakości na wydruku - Poradnik, tutorial

Data publikacji: 06-04-2020  |  Data aktualizacji: 27-05-2024  | Autorka: Daria Janik

Powszechnym problemem użytkowników Archicada jest kiepska jakość wydruku. Przeniesienie widoku 3D na arkusz skutkuje niską rozdzielczością (72 DPI), przez co wydruk jest mało czytelny. Aby uzyskać wydruk widoku 3D w dobrej jakości, skorzystaj z opcji "Dokument 3D" z menu "Narzędzia dokumentacji". W ten sposób sprawisz, że widok będzie ostry i wyraźny niezależnie od skali i rozmiaru wydruku.

Archicad – Widok 3D w dobrej jakości na wydruku - Poradnik, tutorial


Kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z programem Archicad i powoli nabieramy doświadczenia, zaczynają się pojawiać pewne problemy, z którymi nie zawsze jesteśmy sobie poradzić, a mocno utrudniają prace.

Jednym z nich jest kwestia wydruku widoku 3D w formie aksonometrii czy perspektywy w dobrej jakości. Kiedy zapiszemy go jako widok i  przeniesiemy na arkusz poprzez przeniesienie go w organizatorze lub bezpośrednio z mapy widoków to mamy go w jego oryginalnej wielkości, który wypełnia format A4 ma rozdzielczość 72 DPI czyli bardzo małą. Uwidacznia się to po przybliżeniu grafiki, bo wtedy widok staje się plamą pomieszanych pikseli.

Archicad – Widok 3D w dobrej jakości na wydruku - 02

Rozwiązaniem problemu jest skorzystanie z opcji „Dokument 3D”, którą możemy znaleźć przechodząc w pasku menu do opcji „Dokument”, a następnie „Narzędzia dokumentacji” lub w menu kontekstowym w widoku 3D po naciśnięciu prawego przycisku myszy.

Archicad – Widok 3D w dobrej jakości na wydruku - 03

Po umieszczeniu tak utworzonego dokumentu 3D aksonometrii lub perspektywy  na arkuszu mamy ten widok w doskonałej jakości, niezależnie od jego formatu, ponieważ jest on ostry w każdej skali.

Archicad – Widok 3D w dobrej jakości na wydruku - 04

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat tego programu, to sprawdź nasz - Kurs Archicad 20 od podstaw.


Pozdrawiam!  

Autorka

Daria Janik

Studentka II stopnia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Założycielka Koła Naukowego „BIMiś”, w ramach którego prowadzi szkolenia z obsługi programów BIM. Pasjonuje się fotografią i sportami siłowymi.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu