Archicad - Tworzenie fundamentów za pomocą profilu złożonego - Poradnik, tutorial.

Data publikacji: 23-03-2023  |  Data aktualizacji: 18-09-2023  | Autor: Witold Sałaciński

Aby stworzyć fundamenty w Archicadzie należy utworzyć profil złożony i odpowiednio go zedytować. Możesz też użyć własnego profilu złożonego. W tym celu obrysuj na rzucie 2D fundamenty za pomocą utworzonego profilu. W artykule przeczytasz szczegółową instrukcję krok po kroku.

Archicad - Tworzenie fundamentów za pomocą profilu złożonego - Poradnik, tutorial.

Spis treści


    Zastanawiasz się jak utworzyć fundamenty za pomocą profilu złożonego w programie Archicad? Ten poradnik jest więc dla Ciebie. Pokażę Ci jak to wykonać.

    Profil złożony - co to?

    Profil złożony to element w postaci bryły, za pomocą którego można tworzyć złożone elementy w programie Archicad, które tworzą spójną całość w 2D i 3D. Odbywa się to za pomocą utworzenia rysunku 2D elementu, który jest potem wytłoczony i za pomocą jednego obrysu pozwala na rysowanie powiązanym elementem np. ściany i ławy fundamentowej lub na innym przykładzie - belek lub balustrad o zróżnicowanych kształtach.

    Tworzenie profilu złożonego

    W celu utworzenia fundamentów za pomocą profilu złożonego należy przejść w pasku Menu do zakładki Opcje, a następnie Atrybuty elementówMenedżer profili. W wyświetlonym oknie o nazwie Menedżer profili przechodzimy w rozwijanej liście do fundamentów, a następnie zaznaczamy Ściana fundamentowa 2-warstwowa. W celu utworzenia własnego profilu zaznaczamy ikonkę z plusem i nazywamy własny element np. 01 ściana fundamentowa, zaraz po tym - ok, tak jak na załączonym przykładowym obrazku:

    Archicad - tworzenie fundamentów za pomocą profilu złożonego - 01

    Następnie zaznaczamy ikonkę Edytuj, w celu narysowania w oknie 2D odpowiedniego elementu, którym później narysujemy całą ścianę i ławę fundamentową.

    Archicad-tworzenie fundamentów za pomocą profilu złożonego   - 02

    Edycja profilu złożonego w 2D

    Rysowanie w wyświetlonym oknie 2D daje Nam jedynie podgląd w przekroju elementu, jaki zostanie potem wytłoczony i utworzy całe fundamenty. Modyfikować przykładowy element możemy identycznie jak w przypadku rysowania w 2D za pomocą wypełnieńlinii. Na opisywanym przykładzie zostaje zmieniona grubość ściany z 30 cm na 25 cm oraz grubość ławy z 40 cm na 50 cm. Zmieniona zostaje także grubość ocieplenia w postaci płyt styropianowych na 15 cm. Podwyższona zostaje ściana fundamentowa do 150 cm, a co za tym idzie - także ocieplenie i cienka warstwa membrany hydroizolacyjnej. Wszystko to zostaje opracowane za pomocą narzędzia przesuń krawędź lub dodaj do wieloboku, tak jak na obrazkach poniżej:

    Archicad - tworzenie fundamentów za pomocą profilu złożonego  - 03

    Archicad - tworzenie fundamentów za pomocą profilu złożonego  - 05

    Kiedy dopracujemy element zaznaczamy ikonkę zapisz, a następnie zamykamy okno menadżera profili:

    Archicad - tworzenie fundamentów za pomocą profilu złożonego  - 06

    W celu utworzenia gotowych fundamentów w oknie 2D i 3D przechodzimy na kondygnacji -1 do narzędzia Ściana, a następnie zaznaczamy ikonkę ze strukturą profilu złożonego ściany. Kolejnym krokiem będzie wybranie opracowanego przed chwilą własnego profilu złożonego fundamentu, tak jak na obrazku poniżej:

    Archicad - tworzenie fundamentów za pomocą profilu złożonego  - 07


    Tworzenie fundamentów za pomocą własnego profilu złożonego

    Po zaznaczeniu ok obrysowujemy na rzucie 2D fundamenty, za pomocą utworzonego profilu:

    Archicad - tworzenie fundamentów za pomocą profilu złożonego  - 08

    Dzięki użyciu profilu złożonego wszelkie elementy fundamentów są powiązane. Efekty możemy widzieć zarówno w oknie 2D jak i 3D:

    Archicad - tworzenie fundamentów za pomocą profilu złożonego

    Archicad - tworzenie fundamentów za pomocą profilu złożonego  - 09

    Myślę, że po zapoznaniu się z poradnikiem, tworzenie fundamentów za pomocą profilu złożonego nie będzie już dla Ciebie problemem. Polecam także zapoznanie się z ofertą naszych kursów z programu Archicad.
    Dziękuję bardzo za zapoznanie się z poradnikiem.

    Autor

    Witold Sałaciński Architekt, projektant budynków
    Z wykształcenia inżynier architekt. Absolwent kierunku architektura i urbanistyka Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Projektant budynków o różnych funkcjach. Pasjonat fotografii lotniczej i sportu.

    Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu