Archicad - Przyciąganie do punktów - Poradnik, tutorial

Data publikacji: 12-11-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Przyciąganie do punktów - Poradnik, tutorial


Chcąc usprawnić proces rysowania dokumentacji powinniśmy się na początku zastanowić jak może mniej więcej wyglądać nasz projekt i uruchomić opcje, które nam zdecydowanie w tym pomogą. Jeżeli nasz projekt charakteryzują kąty proste to zdecydowanie przyda nam się siatka, która będzie automatycznie przyciągać nam linie do odpowiednich punktów.

Taki sposób rysowania jest jedynie opcją, nie ma problemu z  jej wyłączeniem jeżeli będziemy chcieli powrócić do standardowego sposobu rysowania.

Ikona do szybkiego włączenia przyciągania znajduje się w  górnym pasku.

Archicad przyciąganie do punktów poradnik 01

W tym momencie siatka naszych punktów rozstawiona jest co 5 cm i jedynie takie wymiary będziemy w stanie wpisać. Jeżeli chcielibyśmy dostosować siatkę do swoich potrzeb wystarczy wybrać,  rozwinąć dostępne opcje i wpisać konkretne wartości.

Archicad przyciąganie do punktów poradnik 02

Opcje siatki głównej mamy widoczne cały czas w przypadku obszaru roboczego. Jest to siatka z szarych linii o rozstawie 1 m x 1 m. Nie musimy mieć w tym miejscu punktów do przyciągania, ale siatka na pewno ułatwi nam to orientacyjne określenie wymiarów, które umieszczamy w projekcie. Siatka przyciągania to miejsce, gdzie możemy wpisać wartości, do których będą się przyciągać wszystkie elementy.

Archicad przyciąganie do punktów poradnik 03

W tym oknie jesteśmy w stanie zmienić również kolory dla obszaru roboczego, jeżeli biały podkład męczy Wasze oczy, spróbujcie innego np. czarnego.

Jeżeli chcielibyście uporządkować swoją wiedzę zapraszamy do zapoznania się z naszym szkoleniem -  Kurs - Archicad 20 od podstaw.

Pozdrawiamy! :)

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu