Archicad - Jak zrobić wgłębienie w ścianie - Poradnik, tutorial

Data publikacji: 12-09-2022  |  Data aktualizacji: 20-09-2023  | Autor: Witold Sałaciński

Aby stworzyć wgłębienie w ścianie w Archicadzie zacznij od ustawienia kamery na tę ścianę. Następnie wejdź do narzędzia Okno > Struktury budowlane > Wnęka sklepiona płasko. Ustaw odpowiednie wymiary wnęki i wstaw ją w wybranym miejscu. W widoku 3D sprawdzisz, czy wnęka jest we właściwym miejscu.

Archicad - Jak zrobić wgłębienie w ścianie - Poradnik, tutorial

Spis treści

  Jeśli zastanawiasz się jak utworzyć wgłębienia w ścianach w programie Archicad, to ten poradnik jest dla Ciebie! Krok po kroku pokażę Ci jak można je wykonać.

  Wgłębienia w ścianach pojawiają się często w budynkach z 20-lecia międzywojennego lub pozostają po zamurowanych oknach. W miejscach, w których występują - ściana budynku jest nieznacznie cofnięta. Aby je odtworzyć należy użyć do tego struktury budowlanej o nazwie wnęka sklepiona płasko.

  Archicad - sposoby na tworzenie wnęk sklepionych

  Na samym początku ustawiamy kamerę na ścianę, w której będzie wgłębienie.

  Archicad - Jak zrobić wgłębienie w ścianie - Poradnik, tutorial - 01

  Przechodzimy do widoku 2D i wchodzimy w narzędzie Okno. Następnie przechodzimy do zakładki 1.4 Struktury budowlane i wybieramy element Wnęka sklepiona płasko. Ustawiamy dowolne wymiary wnęki identycznie jak wykonujemy to w przypadku tworzenia okna. Określamy jej wysokość nad poziomem podłogi, czyli punkt wstawienia. Poniżej ustawiamy jej głębokość w ścianie ( na poniższym obrazku to 15 cm). Następnie wstawiamy ją w dowolnym miejscu identycznie jak w przypadku okien.

  Archicad - Jak zrobić wgłębienie w ścianie - Poradnik, tutorial - 02

  Przechodzimy do widoku 3D, aby zobaczyć, czy wnęka znajduje się w odpowiednim miejscu.

  Archicad - Jak zrobić wgłębienie w ścianie - Poradnik, tutorial - 03

  Wgłębienia w elewacji z oknami

  Wnęki możemy także dodawać w miejscach, gdzie są okna.

  Archicad - Jak zrobić wgłębienie w ścianie - Poradnik, tutorial - 04

  Przechodząc do widoku 3D uzyskujemy taki efekt:

  Archicad - Jak zrobić wgłębienie w ścianie - Poradnik, tutorial - 05

  Wyświetlanie znaczników wymiarowania na rzutach

  Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji etykiety okna i wnęki w widoku rzutów mogą na siebie nachodzić, bądź się pokrywać. W tym celu ukrywamy znacznik wymiarowania wnęki sklepionej:

  Archicad - Jak zrobić wgłębienie w ścianie - Poradnik, tutorial - 06

  Mam nadzieję, że po zaznajomieniu się z poradnikiem, tworzenie różnego rodzaju wgłębień w ścianach, bądź wnęk w programie Archicad nie będzie już dla Ciebie problemem. Zachęcam również do skorzystania z naszej bogatej oferty kursów online z Archicada.

  Dziękuję za uwagę :).

  Autor

  Witold Sałaciński Architekt, projektant budynków
  Z wykształcenia inżynier architekt. Absolwent kierunku architektura i urbanistyka Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Projektant budynków o różnych funkcjach. Pasjonat fotografii lotniczej i sportu.

  Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu