Archicad - jak zrobić przegrodę strukturalną? Poradnik, tutorial

Data publikacji: 20-11-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - jak zrobić przegrodę strukturalną? Poradnik, tutorial


Aby stworzyć zintegrowane przeszklenie w Archicadzie nie musimy się posiłkować tysiącem połączonych okien z drzwiami. Program ma do tego świetną funkcję, która nazywa się Przegroda Strukturalna i pozwala nam na stworzenie naprawdę imponujących struktur, które mogą być np. częścią elewacji. W tym poradniku pokażemy Wam, w jaki sposób wykorzystać przegrodę w swoim projekcie.

Opcję Przegroda strukturalna znajdziemy w pasku po lewej stronie, w zakładce Projekt.

Archicad jak zrobić przegrodę strukturalną Poradnik 01

Po uruchomieniu tej opcji uruchomi się nam okno, które służy do zmiany szkicu przegrody i ustawieniu wielkości i parametrów wszystkich elementów konstrukcyjnych przegrody.

Archicad jak zrobić przegrodę strukturalną Poradnik 02

Zakładka schemat będzie służyć nam do ustalenia powtarzalnego schematu dla przegrody. Możemy dodawać kolumny i rzędy oraz zmieniać ich wymiary.

Archicad jak zrobić przegrodę strukturalną Poradnik 03

W zakładce Panele mamy możliwość dodania różnego rodzaju paneli i określić ich funkcję. Czyli możemy mieć panele, które będą tylko przeszkleniem, niektóre mogę być pełne, a inne mogą służyć za drzwi. Tak rozplanowaną przegrodę możemy jeszcze wyposażyć w łączenia, które zmienimy pod względem wymiarów np. słupki i  rygle.

Archicad jak zrobić przegrodę strukturalną Poradnik 04

Na końcu zostaje nam narysowanie naszej przegrody. Będzie zachowywać się tak jak ściana i tak możemy ją rysować. Warto pamiętać, że utworzony przez nas schemat będzie powtarzalny, więc przed ustawianiem wszystkiego powinniśmy wymierzyć sobie miejsce przeznaczone na przegrodę.

Archicad jak zrobić przegrodę strukturalną Poradnik 05

Jeżeli chcielibyście pogłębić swoją wiedzę na temat programu mamy w swojej ofercie szereg kursów Archicada. Na pewno znajdziecie coś dla siebie, zapraszamy!

Pozdrawiam :)

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu