Archicad - jak zrobić podłogę? Tutorial, poradnik

Data publikacji: 09-04-2018  |  Data aktualizacji: 31-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - jak zrobić podłogę? Tutorial, poradnik


Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak w prosty sposób narysować podłogę w ArchiCadzie i w jaki sposób można ją edytować. Przejdźmy, więc do pierwszego z pytań, w jaki sposób rysować podłogę?

Do wykonania podłogi służy narzędzie Strop, które znajduje się po w głównym pasku Narzędzi po lewej stronie. Po kliknięciu na tą opcję wskaźnik myszki zmieni się na krzyżyk (dokładnie tak jak w przypadku tworzenia ścian) oznacza to, że jesteśmy już gotowi do rysowania Stropu. Po pierwsze powinniśmy się zastanowić jak będzie nam łatwiej narysować kształt Stropu, który chcemy otrzymać. W górnym pasku mamy do wyboru metodę geometrii wielokątną lub prostokątną. Wielokątna umożliwia rysowanie kształtów nieregularnych (z łukami włącznie) natomiast prostokątna, już z nazwy wskazuje, że będziemy mogli narysować prostokąt o dwóch parach równych boków.

Archicad - jak zrobić podłogę? Tutorial, poradnik

Odpowiedzmy, więc na kolejne pytanie: w jaki sposób możemy edytować podłogę i jakie efekty możemy osiągnąć?

Po kliknięciu na ikonę stropu możemy przejść do Okna Ustawień, tam też mamy cały szereg opcji do wyboru. W tym miejscu możemy zdecydować o strukturze stropu, wybrać jego grubość oraz określić wysokość, na jakiej zostanie umieszczony. Jeżeli sprecyzujemy te informacje, to możemy przejść do zakładki - Model. Odpowiada ona przede wszystkim za wykończenie naszej podłogi w modelu 3D, tutaj po rozwinięciu każdego z pasków mamy do wyboru tekstury z podstawowej biblioteki ArchiCada lub te, które dodaliśmy sami. W tym miejscu mamy wpływ przede wszystkim na to, w jaki sposób podłoga będzie prezentować się w modelu 3D.

Archicad - jak zrobić podłogę? Tutorial, poradnik

Standardowym widokiem stropu w rzucie jest biała przestrzeń i sprawdza się to bez przeszkód w większości projektów. Jeżeli chcielibyśmy dodać wypełnienie, które przestawi nam szkicowo materiał, z jakiego wykonana jest podłoga, np. płytki lub panele to możemy to również zrobić w Oknie Ustawień Stropu. W tym wypadku przechodzimy do zakładki Rzut i Przekrój, na końcu znajduje się opcja - Wypełnienie Kryjące. Jeżeli klikniemy na kwadrat pojawią nam się opcje wypełnienia - jego rodzaj, pióra wypełniania oraz kierunek krycia.

Archicad - jak zrobić podłogę? Tutorial, poradnik

Jest też możliwość przestawienia podłogi w sposób bardziej graficzny, to powinno przypaść do gustu osobom, które pracują przy projektach wnętrz. Teksturę podłogi można wybierać wypełnienie kryjące a następnie wypełnienie obrazkami.

Archicad - jak zrobić podłogę? Tutorial, poradnik

Efekt będzie przypominać ten, który można uzyskać przy pomocy Photoshopa a może nam trochę przyspieszyć czas pracy nad projektem ;-)

Archicad - jak zrobić podłogę? Tutorial, poradnik

Mamy nadzieję, że wyczerpująco odpowiedzieliśmy na nurtujące Was pytanie.

Jeżeli chcielibyście zgłębić wiedzę na temat ArchiCada zapraszamy na kursy, które znajdziecie tu.

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu