Data publikacji: 11-06-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Data publikacji: 11-06-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Jednym z
podstawowych elementów rysunku budowlanego idących w parze z konstrukcją są
osie konstrukcyjne. To dzięki nim możemy porozumieć się z innymi osobami, które
również przygotowują część naszego projektu. Zdecydowanie łatwiej nam będzie
wyjaśnić, że jakiś element znajduje się na przecięciu danych osi niż barwnie opisywać,
o jaki prawy narożnik budynku nam chodzi. Jak więc dodać tak istotny element do
projektu w Archicadzie? O tym w dzisiejszym poradniku.
Przede wszystkim ustalamy miejsca, w którym będą przebiegać osie. Powinny przebiegać w środku elementu konstrukcyjnego. Możemy to zrobić na dwa sposoby, albo obrysowując ścianami nasz obiekt linię odniesienia już ustawiamy, jako środek rdzenia i łatwiej jest nam zaznaczyć oś, albo w ręcznie wymierzamy środek ściany.
Wybieramy narzędzie z paska po lewej stronie, które nazywa się Element siatki. Wybierając to narzędzie musimy dopasować styl linii (w przypadku rysunków technicznych jest to linia kropka, kreska). Następnie dopasowujemy nazewnictwo naszych osi, elementy pionowe powinny mieć oznaczenie liter alfabetu od A do Z a linie poziome są zarezerwowane dla cyfr od 1 do nieskończoności.
Jednym z ostatnich kroków jest narysowanie osi, zachowują się one jak linia lub polilinia, więc nie powinno być z nią kłopotów. Warto wspomnieć natomiast, że jeżeli Wasza oś będzie miała jakiś konkretny symbol to Archicad to zaczyta i automatycznie będzie nazywać osie kolejnymi oznaczeniami .
Jeżeli będziecie mieć styczność z projektowaniem dużych budynków, czy też hal lub obiektów mieszkalnych i kwestia konstrukcji będzie tak skonstruowana, że wszystko mieści się w określonych modułach. W tym wypadku wybieramy w Archicadzie opcje System siatek. Znajduje się ona po uruchomieniu z górnego paska opcji Projekt.
Po uruchomieniu okna ustawień wybieramy rozkład siatki osi konstrukcyjnych, którą w całości umieścimy w obszarze roboczym.
Jeżeli macie ochotę dowiedzieć się czegoś więcej na temat Archicada koniecznie zobaczcie jakie mamy propozycję kursów Archicada na stronie.
Pozdrawiam!
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 23
Łączny czas trwania kursów: 128 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?