Data publikacji: 11-06-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Data publikacji: 11-06-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Zdarza się,
że w przypadku projektu, który tworzymy przy pomocy Archicada wymyślimy
rozwiązanie, które nie do końca jest typowe i mamy problem z tym, żeby ten
element wykonać. Częstym problemem jest okno narożne, które chętnie
projektujemy, ale nie wiemy gdzie szukać tego narzędzia w programie. Dzisiaj poradnik
jak krok po kroku użyć narzędzia okno narożne.
Jeżeli nie potraficie znaleźć okna narożnego, to wcale nie jest dziwne. W Archicadzie występuje to, jako zupełnie osobne narzędzie, a dodatkowo nie jest umiejscowione zaraz na początku paska narzędzi. Musimy rozwinąć zakładkę Więcej i dopiero tam znajduje się poszukiwana przez nas opcja.
Uruchamiając okno ustawień zobaczymy, że wygląda podobnie do tego, z którym mamy do czynienia w przypadku narzędzia okno. Możemy wybrać prawie każdy rodzaj okna, który będzie dało się połączyć.
Ważnym aspektem, o którym musimy pamiętać jest kwestia tego, aby w narożnik ściany, w którą mamy zamiar wstawić okno był dobrze wykończony tzn. ściany muszą się dobrze łączyć, jeżeli mamy jedną z warstw ściany jest ocieplenie to powinno płynnie łączyć się w narożniku. Jeżeli w Waszym projekcie tak nie jest warto zaznaczyć obie ściany (mając wciśnięty klawisz SHIFT) a następnie wybrać opcję Przecięcie.
W przypadku wstawiania okna narożnego trzeba je przybliżyć maksymalnie do krawędzi ściany a następnie wstawić do projektu standardowo jak normalne okno (czyli pierwsze kliknięcie powinno być przy ustawieniu ikony słońca na zewnątrz pomieszczenia a następnie kliknięcie drugi raz w środku pomieszczenia umieszczając okno w projekcie).
Do tej pory przedstawialiśmy Wam jak wstawić okno, które jest symetryczne, ale może zdarzyć się też sytuacja, kiedy okno, które chcielibyście wstawić było połączone, jako dwa zupełnie inne okna. Będzie nam do tego służyć opcja własny narożnik, którą znajdziemy w oknie ustawień.
Oznaczamy, którą część okna chcemy "ściąć" i dokładamy kolejne z drugiej strony w dokładnie taki sposób jakbyśmy wstawiali zwykłe okno. Takie okna nie muszą być wstawione w ściany połączone pod kątem 90 stopni, idealnie będzie się to nadawać, kiedy ściany będą miały kąty ostre lub rozwarte.
Jeżeli chcecie poszerzyć swoją wiedzę z zakresu projektowania i poznać bliżej możliwości programu polecamy sprawdzić nasz kurs Archicad online od podstaw.
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 24
Łączny czas trwania kursów: 131 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?