Archicad - Jak zrobić okno narożne - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 11-06-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Jak zrobić okno narożne - Tutorial, poradnik


Zdarza się, że w przypadku projektu, który tworzymy przy pomocy Archicada wymyślimy rozwiązanie, które nie do końca jest typowe i mamy problem z tym, żeby ten element wykonać. Częstym problemem jest okno narożne, które chętnie projektujemy, ale nie wiemy gdzie szukać tego narzędzia w programie. Dzisiaj poradnik jak krok po kroku użyć narzędzia okno narożne.

Jeżeli nie potraficie znaleźć okna narożnego, to wcale nie jest dziwne. W Archicadzie występuje to, jako zupełnie osobne narzędzie, a dodatkowo nie jest umiejscowione zaraz na początku paska narzędzi. Musimy rozwinąć zakładkę Więcej i dopiero tam znajduje się poszukiwana przez nas opcja.

Archicad Jak zrobić okno narożne poradnik 01

Uruchamiając okno ustawień zobaczymy, że wygląda podobnie do tego, z którym mamy do czynienia w przypadku narzędzia okno. Możemy wybrać prawie każdy rodzaj okna, który będzie dało się połączyć.

Ważnym aspektem, o którym musimy pamiętać jest kwestia tego, aby w narożnik ściany, w  którą mamy zamiar wstawić okno był dobrze wykończony tzn. ściany muszą się dobrze łączyć, jeżeli mamy jedną z warstw ściany jest ocieplenie to powinno płynnie łączyć się w narożniku. Jeżeli w Waszym projekcie tak nie jest warto zaznaczyć obie ściany (mając wciśnięty klawisz SHIFT) a następnie wybrać opcję Przecięcie.

Archicad Jak zrobić okno narożne poradnik 02

W przypadku wstawiania okna narożnego trzeba je przybliżyć maksymalnie do krawędzi ściany a  następnie wstawić do projektu standardowo jak normalne okno (czyli pierwsze kliknięcie powinno być przy ustawieniu ikony słońca na zewnątrz pomieszczenia a  następnie kliknięcie drugi raz w środku pomieszczenia umieszczając okno w  projekcie).

Archicad Jak zrobić okno narożne poradnik 03

Archicad Jak zrobić okno narożne poradnik 04

Archicad Jak zrobić okno narożne poradnik 05

Do tej pory przedstawialiśmy Wam jak wstawić okno, które jest symetryczne, ale może zdarzyć się też sytuacja, kiedy okno, które chcielibyście wstawić było połączone, jako dwa zupełnie inne okna. Będzie nam do tego służyć opcja własny narożnik, którą znajdziemy w oknie ustawień.

Archicad Jak zrobić okno narożne poradnik 06

Oznaczamy, którą część okna chcemy "ściąć" i dokładamy kolejne z drugiej strony w dokładnie taki sposób jakbyśmy wstawiali zwykłe okno. Takie okna nie muszą być wstawione w ściany połączone pod kątem 90 stopni, idealnie będzie się to nadawać, kiedy ściany będą miały kąty ostre lub rozwarte.

Jeżeli chcecie poszerzyć swoją wiedzę z zakresu projektowania i poznać bliżej możliwości programu polecamy sprawdzić nasz kurs Archicad online od podstaw.

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu