Archicad - Jak zrobić linie pomocnicze? Poradnik, tutorial

Data publikacji: 20-04-2020  |  Data aktualizacji: 08-05-2024  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Linie pomocnicze w Archicadzie przydają się, gdy chcesz narysować elementy pod precyzyjnie określonym kątem. Choć nie widać ich na pierwszy rzut oka, linie pomocnicze znajdują się z każdej strony obszaru roboczego. Przeczytaj artykuł i zobacz, gdzie znajdziesz linie i jak z nich korzystać. Pamiętaj, że linie pomocnicze służą również do mierzenia odległości między obiektami oraz do dodawania linii wyznaczających np. szerokości przejść. Dzięki temu narzędziu, rysowanie skomplikowanych kształtów staje się znacznie łatwiejsze i bardziej intuicyjne.

Archicad - Jak zrobić linie pomocnicze? Poradnik, tutorial


W Archicadzie od czasu do czasu trzeba dorysować coś przy pomocy płaskich narzędzi jak linia lub polilinia. Kiedy rysujemy elementy, które mają swój określony kształt, to nie powinno nam sprawiać problemu. Problem może się pojawić kiedy chcemy jakieś elementy narysować pod odpowiednim kątem. Do takiego rysowania bardzo przydatna może okazać się opcja linii pomocniczych.

Linie pomocnicze są niepozornym narzędziem, które znajdziemy z czterech stron naszego obszaru roboczego. Bez jakiegoś wskazania gdzie się znajdują ciężko je na pierwszy rzut oka zauważyć.

Archicad Jak zrobić offset Poradnik 01

Kiedy narysujemy linię możemy „wyciągnąć” linię pomocniczą i umieścić ją dokładnie na narysowanej linii.

Archicad Jak zrobić offset Poradnik 02

Kiedy najedziemy na linię pomocniczą i pojawi się pomarańczowa kropka to możemy np. przesunąć linię równolegle, klikając na nią (trzymając cały czas przycisk myszki) i wpisując na klawiaturze odpowiednia odległość. Tym samym robiąc offset na odpowiednią odległość.

Linią pomocniczą możemy też mierzyć odległości pomiędzy obiektami, dodawać linie, które będą nam wyznaczać np. szerokości przejść, które musimy zapewnić.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat tego programu, to sprawdź nasz - Kurs Archicad 20 od podstaw.

Pozdrawiam!


Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu