Data publikacji: 08-07-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Data publikacji: 08-07-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Wszystkie elementy służące nam do
stworzenia budynku w Archicadzie znajdziemy w pasku narzędzi. Ikony są tak
charakterystyczne, że bez trudu powinniśmy poradzić sobie w konstrukcji
obiektu. Chcąc jednak przygotować projekt budowlany na pierwszy rzut oka będzie
nam brakować podstawowej rzeczy – fundamentów. Jak je wykonać? O tym w
dzisiejszym poradniku.
W przypadku fundamentów przeważają dwa rozwiązania – płyta fundamentowa oraz ławy fundamentowe ze ścianami. O ile płyta fundamentowa jest dość prosta w przygotowaniu, bo jest to strop, który ma zwiększoną ilość warstw. Przygotujemy go klikając odpowiednio Opcje –> Atrybuty elementów –> Struktury warstwowe.
Drugi rodzaj fundamentów jakim są ławy fundamentowe dodajemy jako profil złożony. Ma on tą zaletę, że wszystkie składowe fundamentu czyli ściana, ława i warstwy ocieplenia są jednym elementem, który możemy w całości przesuwać lub edytować.
Profil złożony znajdziemy klikając Opcje -> Profile złożone -> Menedżer profili. Z rozwijanego paska możemy wybrać profil jaki nas interesuje i go edytować. Klikając na ikonę z plusem możemy też stworzyć zupełnie nowy profil.
Najłatwiejszym sposobem na zrobienie fundamentów jest powielenie jednego z profili i jego edycja.
Profil złożony tworzymy z płaskich elementów takich jak wypełnienia, linie, polilinie. Wypełnienia traktujemy jako struktury, które możemy przekroić. Zmieniając szerokość wypełnienia zmieniamy również grubość danej warstwy. Tak edytując dopasowujemy fundament do naszego projektu.
Jeżeli stworzymy już fundament to możemy go narysować w projekcie. Warto jest umieścić go na niższej kondygnacji niż poziom parteru i wybrać ścianę, a następnie jako jej strukturę – profil złożony.
Ściany fundamentowe są rysowane po środku rdzenia, więc warto mieć wcześniej narysowane osie, aby wiedzieć gdzie się dołączyć.
Warto jest też od razu określić wysokość kondygnacji, aby fundamenty dołączyły się do poziomu parteru. Jeżeli klikniecie prawym przyciskiem na jakąkolwiek kondygnację i wybierzecie opcję Ustawienia kondygnacji to wyświetli się okno, w którym można określić wysokość każdej z kondygnacji.
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat pracy w programie zapraszamy do zapoznania się z naszym szkoleniem - Kurs Archicad 22 od podstaw.
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 24
Łączny czas trwania kursów: 131 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?