Data publikacji: 14-07-2022 | Data aktualizacji: 21-09-2023 | Autor: Alicja Garbowska
Data publikacji: 14-07-2022 | Data aktualizacji: 21-09-2023 | Autor: Alicja Garbowska
Aby stworzyć dach mansardowy w Archicadzie, wybierz Projekt > Narzędzia > Dach. Następnie w Palecie Info zadaj żądane wartości. W przypadku dachu mansardowego wybierz dach wielopołaciowy i sterując myszą nadaj obrysowi dachu właściwe wymiary i kierunek ustawienia. Kolejne kroki i szczegółowe informacje znajdziesz w dalszej części artykułu.
Dachy mansardowe to przykład grupy dachów typu łamanego najczęściej dwu- lub czterospadowych. Poszczególne połacie składają się z dwóch części – dolnej charakteryzującej się stromym spadkiem oraz górnej o łagodniejszym nachyleniu.
Jeżeli szukacie informacji na temat innych typów dachów to zapraszamy do zapoznania się z artykułami na temat: dachów dwuspadowych oraz jednopołaciowych.
By stworzyć dach mansardowy w programie Archicad korzystamy z palety Narzędzia i wybieramy Dach. Innym sposobem jest wykorzystanie menu i wskazanie kolejno - Projekt (Design), Narzędzia (Design Tools) i Dach (Roof).
O ustawieniach projektowanego dachu decydujemy zadając pożądane wartości w Palecie Info.
By wykonać dach mansardowy czterospadowy wybieramy:
Następnie w polu roboczym tworzymy klasyczny dach wielospadowy. Najpierw klikamy LPM w polu obszaru roboczego, w wyniku czego zaczepiony zostaje punkt początkowy (narożnik) dachu. Następnie sterując myszą nadajemy obrysowi dachu pożądany kierunek wstawienia i wymiary (można je podać przy użyciu klawiatury). Drugie kliknięcie LPM skutkuje wstawieniem przeciwnego narożnika i utworzeniem dachu.
Kolejnym krokiem jest przejście do okna Ustawień dachu (ctrl+T). W części Geometria Dachu Wielopołaciowego (Multi-Plane Geometry) należy dodać nowy poziom dachu korzystając z przycisku Dodaj (Add). Następnie wpisujemy wymagane Nachylenie (Pitch) dla połaci – w przykładzie 50 i 25 stopni oraz określamy Wzniesienie (Elevation), do którego obowiązywać mają zadane kąty. W przykładzie Wysunięcie Okapów (Eaves overhang) określamy na 0. Następnie klikamy Ok.
Poniżej pokazany został uzyskany dach mansardowy.
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat Archicada zapraszamy do zapoznania się z ofertą kursów Archicada, które udostępniamy na stronie.
Pozdrawiam!
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 23
Łączny czas trwania kursów: 128 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?