Data publikacji: 04-01-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Data publikacji: 04-01-2019 | Data aktualizacji: 30-03-2020 | Autorka: Iza Łuszczkiewicz
Pracując w Archicadzie nad projektami
architektonicznymi nie raz spotkamy się z momentem, w którym będziemy chcieli
zmierzyć powierzchnię danej przestrzeni. W przypadku Archicada każdy problem da
się rozwiązać na kilka sposobów. Nie inaczej jest w przypadku mierzenia
powierzchni. W tym poradniku zdradzimy Wam 3 sposoby na to, w jaki sposób można
zmierzyć powierzchnie.
Pierwsza metoda mierzenia powierzchni świetnie nadaje się do tego, aby szybko sprawdzić czy wszystko nam się zgadza. Do tej metody będziemy używać narzędzia Miarka, które znajduje się w pasku Standard. Po uruchomieniu jej klikamy kolejno na wszystkie narożniki pomieszczenia, którego chcielibyśmy poznać powierzchnię i odczytujemy ją z tabelki.
Druga metoda, która równie szybko umożliwia nam sprawdzenie powierzchni danego pomieszczenia jest obrysowanie danej przestrzeni narzędziem Wypełnienie. Opcja ta jest na tyle elastyczna i przydatna, że wypełnienie już nam zostaje, nie jest chwilowe jak przy użyciu Miarki. Później wypełnienie możemy zmienić na symbol wykończenia podłogi np. płytki lub drewno. Ale, w jaki sposób to działa? Należy wybrać narzędzie Wypełnienie z paska po lewej stronie a następnie znowu obrysowujemy pomieszczenie, które chcielibyśmy zmierzyć.
Mając już zaznaczone wypełnienie przesuwamy wskaźnik myszki na szary pasek nad obszarem roboczym i przesuwamy rolką myszki (wtedy możemy wybierać pomiędzy wszystkimi dostępnymi opcjami). Zaznaczamy opcję pokaż powierzchnię.
Ostatnią z możliwości, jaką daje nam Archicad jest opcja, która liczy nam powierzchnie oraz przedstawia w sposób taki jak znamy z każdego projektu architektonicznego, czyli umieszcza nam wszystkie informacje w tabelkach. Jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku projektu, w którym mamy do posegregowania dużą ilość informacji o powierzchniach pomieszczeń. Co najważniejsze dzięki tej opcji jesteśmy w stanie wykorzystać Zestawienia zsumować i przedstawić powierzchnie w dużej tabeli.
Z paska po lewej stronie wybieramy narzędzie Strefa, aby obrysować powierzchnię mamy do wyboru: wprowadzanie ręczne, gdzie sami po narożnikach wyznaczamy obszar, który chcemy zmierzyć.
Druga metoda konstrukcji pozwala nam na bardzo proste wyznaczanie powierzchni. Klikamy w środku pomieszczenia, a program sam wyznacza zamkniętą przestrzeń, która ma być zmierzona.
Oczywiście w tym wypadku też możemy dodać nazwę strefy, numer pomieszczenia oraz inne istotne informacje, które powinny opisywać dane pomieszczenie.
Jeśli już mamy przygotowane pola powierzchni wszystkich pomieszczeń, które nas interesują, to możemy zrobić teraz z nich czytelne zestawienie. Jeśli jesteście ciekawi jak to zrobić, to zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem - Archicad - Jak zrobić zestawienie powierzchni pomieszczeń - Tutorial, poradnik
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat programu zachęcamy do zapoznania się z listą kursów Archicada dostępnych na stronie.
Pozdrawiamy! :)
Liczba dostępnych kursów: 35
Łączny czas trwania kursów: 186 godzin
Liczba dostępnych kursów: 29
Łączny czas trwania kursów: 340 godzin
Liczba dostępnych kursów: 24
Łączny czas trwania kursów: 131 godzin
Liczba dostępnych kursów: 15
Łączny czas trwania kursów: 80 godzin
Szukasz czegoś innego?