Archicad - Jak zmierzyć pole powierzchni - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 04-01-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Jak zmierzyć pole powierzchni - Tutorial, poradnik


Pracując w Archicadzie nad projektami architektonicznymi nie raz spotkamy się z momentem, w którym będziemy chcieli zmierzyć powierzchnię danej przestrzeni. W przypadku Archicada każdy problem da się rozwiązać na kilka sposobów. Nie inaczej jest w przypadku mierzenia powierzchni. W tym poradniku zdradzimy Wam 3 sposoby na to, w jaki sposób można zmierzyć powierzchnie.

Archicad - Mierzenie pola powierzchni narzędziem Miarka

Pierwsza metoda mierzenia powierzchni świetnie nadaje się do tego, aby szybko sprawdzić czy wszystko nam się zgadza. Do tej metody będziemy używać narzędzia Miarka, które znajduje się w pasku Standard. Po uruchomieniu jej klikamy kolejno na wszystkie narożniki pomieszczenia, którego chcielibyśmy poznać powierzchnię i odczytujemy ją z  tabelki.

Archicad - Jak zmierzyć powierzchnie - Tutorial, poradnik 01

Archicad - Mierzenie pola powierzchni narzędziem - Wypełnienie

Druga metoda, która równie szybko umożliwia nam sprawdzenie powierzchni danego pomieszczenia jest obrysowanie danej przestrzeni narzędziem Wypełnienie. Opcja ta jest na tyle elastyczna i  przydatna, że wypełnienie już nam zostaje, nie jest chwilowe jak przy użyciu Miarki. Później wypełnienie możemy zmienić na symbol wykończenia podłogi np. płytki lub drewno. Ale, w jaki sposób to działa? Należy wybrać narzędzie Wypełnienie z paska po lewej stronie a następnie znowu obrysowujemy pomieszczenie, które chcielibyśmy zmierzyć.

Mając już zaznaczone wypełnienie przesuwamy wskaźnik myszki na szary pasek nad obszarem roboczym i przesuwamy rolką myszki (wtedy możemy wybierać pomiędzy wszystkimi dostępnymi opcjami). Zaznaczamy opcję pokaż powierzchnię.

Archicad - Jak zmierzyć powierzchnie - Tutorial, poradnik 02

Archicad - Mierzenie pola powierzchni - Narzędzie Strefa

Ostatnią z możliwości, jaką daje nam Archicad jest opcja, która liczy nam powierzchnie oraz przedstawia w sposób taki jak znamy z każdego projektu architektonicznego, czyli umieszcza nam wszystkie informacje w tabelkach. Jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku projektu, w którym mamy do posegregowania dużą ilość informacji o  powierzchniach pomieszczeń. Co najważniejsze dzięki tej opcji jesteśmy w stanie wykorzystać Zestawienia zsumować i przedstawić powierzchnie w dużej tabeli.

Z paska po lewej stronie wybieramy narzędzie Strefa, aby obrysować powierzchnię mamy do wyboru: wprowadzanie ręczne, gdzie sami po narożnikach wyznaczamy obszar, który chcemy zmierzyć.

Archicad - Jak zmierzyć powierzchnie - Tutorial, poradnik 03

Druga metoda konstrukcji pozwala nam na bardzo proste wyznaczanie powierzchni. Klikamy w środku pomieszczenia, a  program sam wyznacza zamkniętą przestrzeń, która ma być zmierzona.

Archicad - Jak zmierzyć powierzchnie - Tutorial, poradnik 04

Oczywiście w tym wypadku też możemy dodać nazwę strefy, numer pomieszczenia oraz inne istotne informacje, które powinny opisywać dane pomieszczenie.

Jeśli już mamy przygotowane pola powierzchni wszystkich pomieszczeń, które nas interesują, to możemy zrobić teraz z nich czytelne zestawienie. Jeśli jesteście ciekawi jak to zrobić, to zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem - Archicad - Jak zrobić zestawienie powierzchni pomieszczeń - Tutorial, poradnik

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat programu zachęcamy do zapoznania się z listą kursów Archicada dostępnych na stronie.

Pozdrawiamy! :)

  

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu