Archicad - Jak zmienić jednostki wymiarowania na widoku i arkuszu? - Poradnik, tutorial

Data publikacji: 20-04-2020  |  Data aktualizacji: 07-05-2024  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Wykonaj następujące kroki, gdy chcesz zmienić jednostki wymiarowania w Archicadzie. (1) Ustal jednostki dla obszaru roboczego, kliknij “Opcje”-> “Preferencje projektu” -> “Wymiarowanie”. W oknie dialogowym wybierz odpowiedni tryb wymiarowania. W tym miejscu możesz też zmienić liczbę cyfr po przecinku i dokładność. (2) Przejdź do arkusza, by przypisać ustawienia do konkretnego rysunku. Pamiętaj, że w Archicadzie możesz ustalić inne jednostki dla obszaru roboczego i rysunku końcowego, który pojawi się w arkuszach. Dzięki temu możesz łatwo dostosować jednostki zgodnie ze swoimi potrzebami i przyzwyczajeniami.

Archicad - Jak zmienić jednostki wymiarowania na widoku i arkuszu? - Poradnik, tutorial


Przyjętym standardem w projektowaniu architektonicznym w Polsce jest wykonywanie rysunków w centymetrach. Jednak osoby, które tworzą projekty konstrukcyjne już jako wyznacznik traktują milimetry. Te same sytuacje spotykają nas kiedy zaczynamy projektować za granicą, tam też mamy do czynienia z zupełnie innymi jednostkami. Jak pogodzić te rozbieżności w przypadku pracy z Archicadem?

W przypadku tego programu jednostki zdecydowanie możemy ustalać odrębnie – osobno dla obszaru roboczego, w którym pracujemy oraz dla rysunku końcowego, który będzie nam się pojawiał w  arkuszach.

W przypadku pracy jednostki ustalamy klikając odpowiednio (w górnym pasku) Opcje -> Preferencje projektu -> Wymiarowanie. Pojawia nam się okno, w którym możemy dopasować różne typy wymiarowania przypisane już do konkretnego kraju. Oprócz jednostki możemy zmienić też ilość wyświetlanych cyfr po przecinku oraz ewentualną dokładność. Zmieniając jednostkę włącza nam się możliwość Zachowania jako naszego zestawu wymiarowania.

Archicad Jak zmienić jednostki wymiarowania na widoku i arkuszu Poradnik 01

Mając zapisany swój zestaw wymiarowania możemy przejść na arkusz, gdzie przypiszemy nasz zestaw do odpowiedniego rysunku.

Klikamy na nasz rysunek w arkuszu prawym przyciskiem myszy i wybieramy Modyfikuj ustawienia widoku źródłowego. Po wyświetleniu się tabelki z ustawieniami możemy wybrać odpowiedni zestaw wymiarowania, który będzie dotyczył danego rysunku.

Archicad Jak zmienić jednostki wymiarowania na widoku i arkuszu Poradnik 02

Jeżeli macie ochotę poszerzyć swoją wiedzę na temat programu, zapraszamy do zapoznania się z ofertą kursów Archicada, które prezentujemy na naszej stronie. 

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu