Archicad - Jak zaznaczyć i edytować wszystkie ściany - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 04-01-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Jak zaznaczyć i edytować wszystkie ściany - Tutorial, poradnik


W przypadku Archicada bardzo istotne jest poznanie pewnych skrótów klawiaturowych oraz opcji, które pozwolą nam na bardziej efektywną pracę. Kiedy mamy do czynienia ze skomplikowanym projektem, w którym pojawiło się widmo czasochłonnych poprawek szukamy odpowiedzi na pytania jak można zrobić to szybciej i lepiej? W  tym poradniku zdradzimy wam sposób jak szybko zaznaczyć wszystkie ściany w projekcie.

Mając przed sobą projekt musimy się na początku zastanowić, o jakie ściany nam dokładnie chodzi. Czy wszystkie ściany na danej kondygnacji? Wszystkie ściany zewnętrzne? Wszystkie ściany budynku? Odpowiedź na te pytania będzie kluczowa w przypadku wyboru dodatkowych kryteriów w opcji Znajdź i zaznacz, która służy do tego, aby wybrać konkretne elementy w projekcie i zaznaczyć je dla nas.

Opcja znajdź i zaznacz znajduje się w pasku Standard u samej góry okna programu.

Archicad - Jak zaznaczyć wszystkie ściany - Tutorial, poradnik 01

Kiedy uruchomi nam się okno opcji Znajdź i zaznacz po pierwsze z rozwijanej listy wybieramy na początku narzędzie, które chcielibyśmy zaznaczyć. W naszym przypadku jest to ściana.

Archicad - Jak zaznaczyć wszystkie ściany - Tutorial, poradnik 02

Jeżeli chcemy zaznaczyć wszystkie ściany w tym widoku, klikamy na znak "+". Wszystkie ściany podświetlą się na zielony kolor. W tym momencie możemy je na raz edytować np. zmienić im wszystkim materiał wykończenia lub wysokość.

Archicad - Jak zaznaczyć wszystkie ściany - Tutorial, poradnik 03

Jeżeli byłaby sytuacja, że trzeba będzie wybrać ściany, które będą miały dodatkowe parametry np. będą na innej wysokości, będą miały inny materiał konstrukcyjny to takie dodatkowe opcje wybieramy klikając na przycisk dodaj. Uszczegóławiamy wtedy informacje, jakie dokładnie ściany mają być zaznaczone. Reszta kroków jest niezmienna, więc również wybieramy znak "+", aby dodać do zaznaczenia nasze ściany.

Archicad - Jak zaznaczyć wszystkie ściany - Tutorial, poradnik 04

Jeśli macie ochotę na poszerzenie swojej wiedzy na temat programu to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów online Archicada.

Pozdrawiamy! :)

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu