Archicad - Jak zaimportować plik ze starszej wersji? Poradnik, tutorial

Data publikacji: 20-04-2020  |  Data aktualizacji: 07-05-2024  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Przejdź następujące kroki, aby zaimportować plik w starszej wersji Archicada. (1) Otwórz starszy plik w nowszej wersji Archicada, a w programie pojawi się okno dialogowe z pytaniem, czy chcesz zaimportować wcześniejszą bibliotekę. (2) Zapisz plik jako Archiwalny, by mieć pewność, że wszystkie potrzebne biblioteki zostaną zapisane razem z plikiem i bez problemu uda się go otworzyć na innym komputerze. (3) Dodaj brakujące obiekty do biblioteki Archicada, korzystając z polecenia: Plik -> Biblioteki i obiekty -> Menedżer bibliotek. Jeśli pojawi się błąd lub ostrzeżenie, wybierz opcję Dodaj, a następnie wyszukaj właściwe pliki na dysku i dodaj brakujące elementy jeszcze raz. Pamiętaj o zatwierdzeniu przyciskiem Przeładuj i Zastosuj.

Archicad - Jak zaimportować plik ze starszej wersji? Poradnik, tutorial


Kiedy wracamy do pracy nad projektem po dość dużej przerwie lub wymieniamy się plikami z inną osobą może zdarzyć się sytuacja, że nie będą one zapisane w tej samej wersji i spowoduje to problem.

Co roku producent Archicada – Graphisoft stara się wypuszczać nową wersję programu aktualizując funkcje lub dodając zupełnie nowe. Jeżeli mamy nowszą wersję zawsze będzie nam łatwiej otworzyć coś zapisanego w starszej wersji. Na odwrót niestety to nam nie wyjdzie.

Otwieranie pliku ze starszej wersji w nowszej wersji Archicada

Jeżeli chcemy otworzyć straszy plik w  nowszej wersji przeważnie wystarczy go po prostu otworzyć. W programie pojawi się tabelka z pytaniem czy chcemy zaimportować wcześniejszą bibliotekę (tzw. migracja bibliotek). W tym momencie Archicad zaczyta obiekty z wcześniejszych wersji i plik powinien działać normalnie.

Żeby mieć pewność, że wszystkie potrzebne biblioteki zostaną zapisane razem z plikiem i bez problemu uda się je otworzyć na innym komputerze warto zapisać plik w postaci pliku Archiwalnego.

Archicad Jak zaimportować plik ze starszej wersji Poradnik 01

Jeżeli mimo zapisywania niektóre obiekty dalej się nie wczytały i na rzucie są w postaci czarnych kropek najprawdopodobniej będzie trzeba je dodać jeszcze raz do biblioteki Archicada.

Klikamy odpowiednio Plik -> Biblioteki i obiekty -> Menedżer bibliotek.

Archicad Jak zaimportować plik ze starszej wersji Poradnik 02

W przypadku brakujących elementów pojawi nam się tutaj na pewno błąd, bądź ostrzeżenie. Klikając opcję Dodaj wyszukujemy odpowiednie pliki na dysku i dodajemy jeszcze raz brakujące elementy. Zatwierdzamy przyciskiem Przeładuj i Zastosuj a na końcu zatwierdzamy (Ok) i możemy dalej pracować nad projektem.

Archicad Jak zaimportować plik ze starszej wersji Poradnik 03

Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć więcej na temat programu lub znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania zapraszamy do zapoznania się z kursami Archicada, które udostępniamy na naszej stronie.


Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu