Archicad - Jak wyciąć otwór w ścianie - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 08-07-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autor: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Jak wyciąć otwór w ścianie - Tutorial, poradnik


Projektując w tym momencie w programach mamy praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania brył budynku. Czasami jednak nie mamy możliwości korzystania z  gotowych elementów, bo po prostu ich nie ma, W tym momencie musimy liczyć na swoją kreatywność i umiejętność wykorzystywania narzędzi, które oferuje nam Archicad i dostosowanie ich do naszego projektu. W tym poradniku pokażemy Wam, w jaki sposób wyciąć otwór w ścianie.

Nawiązując do wstępu otwór w ścianie nie jest typowym elementem, którego użyjemy tak jak na przykład ściany lub stropu. Jeżeli nasz otwór ma w miarę foremny kształt jedną z najprostszych opcji jest użycie pustego otworu okiennego lub drzwiowego. Tą opcję najdziemy wybierając opcję okno lub drzwi i rodzaj otworu jako pusty otwór okienny.

Archicad jak wyciąć otwór w ścianie poradnik 01

Standardowo w takich opcjach mamy do wyboru takie parametry jak wysokość, szerokość i  poziom parapetu (czyli wysokość otworu ponad poziomem kondygnacji) i je znajdziemy w pierwszej zakładce – Podgląd i położenie.

Może się zdarzyć również sytuacja, że otwór, który będziemy chcieli wyciąć nie będzie aż tak regularny i nie znajdziemy nic pasującego do naszego projektu w standardowych opcjach Archicada. W tym momencie z pomocą przychodzi nam działanie na elementach bryłowych. Jest to opcja, która umożliwia nam docięcie jednego elementu do drugiego.

Aby to wykonać musimy mieć po pierwsze ścianę, w której chcemy wyciąć otwór i obiekt, którym będziemy wycinać, w naszym przypadku jest to kształt, którym narysowaliśmy dość nietypowy kształt. Następnym krokiem było odwrócenie kształtu o 90 stopni.

Archicad jak wyciąć otwór w ścianie poradnik 02

Potem trzeba przesunąć kształt do tego miejsca, gdzie chcemy wyciąć otwór.

Archicad jak wyciąć otwór w ścianie poradnik 03

Następnie wybieramy kolejno Projekt -> Działanie na elementach bryłowych. Po wyświetleniu okna mamy do wyboru funkcje, które możemy przypisać elementom w projekcie. Zaznaczając odpowiedni element wybieramy czy będzie to element bazowy (czyli taki, w którym mamy zamiar coś wyciąć lub dokleić) w nas będzie to ściana lub operator (czyli to co będzie wycinało) w naszym przypadku to będzie kształt.

Archicad jak wyciąć otwór w ścianie poradnik 04

Kolejnym krokiem jest wybór tego co chcemy z tymi elementami zrobić. W naszym wypadku będzie to odejmowanie, na samym końcu klikamy na opcję wykonaj.

Archicad jak wyciąć otwór w ścianie poradnik 05

To co jeszcze wykonaliśmy, aby nasz otwór było lepiej widoczny to zamiana wykończenia kształtu na materiał – Powietrze, aby był całkowicie przeźroczysty.

Jeżeli chcielibyście zgłębić wiedzę na temat programu zapraszamy do sprawdzenia kurs Archicad od podstaw, który dla was przygotowaliśmy.

Pozdrawiam! :)

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu