Archicad - Jak wyciąć otwór w kształcie - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 04-01-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Jak wyciąć otwór w kształcie - Tutorial, poradnik


Narzędzie kształt w Archicadzie świetnie nadaje się do tego, aby na przykład stworzyć nie typowy element, którego nie możemy znaleźć w bibliotekach zewnętrznych. Na początku może się wydawać, że ciężko jest pracować z tą opcją, bo nie jest tak ograniczona funkcjami jak np. ściana. Wystarczy poznać jednak kilka zasad, którymi można się kierować w  trakcie pracy nad swoim kształtem i wszystko wydaje się łatwiejsze. Dzisiaj przedstawimy Wam sposób na to jak wyciąć dziurę w kształcie.

Aby najłatwiej było wyciąć dziurę w  kształcie trzeba przede wszystkim nadać mu jakąś grubość, więc kiedy zaczniemy go rysować należy wyciągnąć go do góry o nawet minimalną wielkość.   

Archicad - Jak wyciąć otwór w kształcie - Tutorial, poradnik 01

Zanim zaczniemy rysować kształt, który chcielibyśmy wyciąć musimy się upewnić, że nasze wypełnienie jest pełne. Aby to sprawdzić klikamy prawym przyciskiem myszy na kształt i klikamy na Sprawdź wypełnienie. Jeżeli wszystko będzie w porządku program nas o tym poinformuje i  będziemy mogli działać dalej. Jeżeli wyskoczy informacja, że zaznaczone kształty nie są pełne to na pewno musicie sprawdzić czy kształt ma jakąkolwiek grubość.

Archicad - Jak wyciąć otwór w kształcie - Tutorial, poradnik 02

Następnie na tej samej płaszczyźnie musimy narysować obrys, który chcielibyśmy z naszego kształtu wyciąć. Pamiętając o tym, że też musimy mu nadać jakąś grubość.

Archicad - Jak wyciąć otwór w kształcie - Tutorial, poradnik 03

Przedostatnim krokiem jest zaznaczenie obydwu kształtów, kliknięcie na nie prawym przyciskiem myszy i wybranie opcji Działanie na kształtach a następnie Odejmij.

Archicad - Jak wyciąć otwór w kształcie - Tutorial, poradnik 04

Następnie zostaje nam wskazanie, który kształt ma zostać wycięty.

Archicad - Jak wyciąć otwór w kształcie - Tutorial, poradnik 05

Tak prezentuje się nasz kształt, w którym wycięliśmy otwór.

Archicad - Jak wyciąć otwór w kształcie - Tutorial, poradnik 06

Jeżeli zainteresowały Was tutoriale, które przedstawiamy na blogu to zachęcamy do skorzystania z oferty kursów online z programu Archicad.

Pozdrawiamy! :)

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu