Archicad - Jak wpisać długość ściany - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 15-04-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Jak wpisać długość ściany - Tutorial, poradnik


Projekty architektoniczne w Archicadzie wymagają naszej dokładności. Każdorazowe rysowanie „na oko” zawsze będzie skutkowało tym, że zamiast skrócić sobie czas rysowania projektu to jeszcze dołożymy sobie pracy. Jak wpisać dokładną długość ściany w  programie? O tym w dzisiejszym poradniku.

To na co na pewno musimy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności to jakie palety i okna mamy włączone w trakcie pracy. Wszystkie opcje, które nam mówią o współrzędnym, długościach i kątach znajdują się w palecie Standard w górnym pasku programu.

Archicad Jak wpisać długość ściany poradnik 01

Opcja, która jest zaznaczona powyżej nazywa się Pokaż/Ukryj współrzędne. Kiedy ta opcja jest zaznaczona na niebiesko to mamy pewność, że opcja jest włączona i będzie wyświetlać się nam etykieta pokazująca długość danego elementu. W jaki sposób wpisać określoną liczbę?

To proste, w trakcie rysowania ściany należy wybraną wartość wpisać przy pomocy klawiatury numerycznej i zatwierdzić klawiszem ENTER.

Ważne jest, też aby wiedzieć jaką wartość wpisujemy. Czyli czy jest to długość wewnątrz pomieszczenia czy na zewnątrz. O tym mówi nam linia odniesienia, którą wybieramy przed narysowaniem ściany.

Archicad Jak wpisać długość ściany poradnik 02


Jeżeli mimo wszystko nie będziemy mieli widocznego paska z możliwością wpisania długości ściany to być może nie mamy włączonego paska Standard. Aby go włączyć należy kliknąć odpowiednio Okna → Paski Narzędzi → Standard.

Archicad Jak wpisać długość ściany poradnik 03

I dopiero wtedy zobaczyć, czy opcja Pokaż/Ukryj współrzędne jest aktywna.

Jeżeli macie ochotę dowiedzieć się czegoś więcej na temat programu, to sprawdź nasz kurs z Archicada od podstaw.

Pozdrawiamy! :)

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu