Archicad -Jak połączyć dwie przegrody strukturalne pod różnym kątem jednym profilem? Poradnik, tutorial

Data publikacji: 01-06-2020  |  Data aktualizacji: 01-06-2020  | Autor: Daria Janik

Archicad -Jak połączyć dwie przegrody strukturalne pod różnym kątem jednym profilem? Poradnik, tutorial


Podczas pracy w Archicadzie czasem natrafiamy na problemy, które znacznie wymodelowanie we właściwy sposób tego, co chcemy. Jednym z nich jest łączenie dwóch przegród strukturalnych pod różnym kątem jednym profilem, jednak jest pewna opcja, która w prosty sposób go rozwiąże.

Opisana sytuacja może się zdarzyć na przykład w przypadku dachu. W celu połączenia tych dwóch przegród strukturalnych jednym profilem musimy je zaznaczyć, a następnie wejść w zakładkę „Projekt” i wybrać opcję „Utwórz wspólne profile” z rozwijanej listy „Modyfikuj przegrodę strukturalną”.

Archicad -Jak połączyć dwie przegrody strukturalne pod różnym kątem jednym profilem? - 02

Następnie program zapyta nas to jak ma być stworzony ten profil i mamy do wyboru dwie opcje: narożnie do obu płaszczyzn lub równolegle do tej płaszczyzny, która była zaznaczona jak druga.

Archicad -Jak połączyć dwie przegrody strukturalne pod różnym kątem jednym profilem? - 03

Być może w tym momencie u niektórych z Was pojawił się kolejny problem: ta opcja nie działa i profil nie został utworzony.   Dzieje się to najprawdopodobniej dlatego, że przegrody się ze sobą nie łączą. Wystarczy nawet mała niedokładność, a program nie będzie w stanie utworzyć takiego profilu, bo według niego nie kwalifikują się do wykonania tej akcji.   W celu naprawy tego błędu tworzymy przekrój i sprawdzamy czy osie tych przegród zgrywają się ze sobą, a jeśli nie to przesuwamy je na właściwe miejsce i jeszcze raz zaznaczając oba elementy korzystamy z opcji „Utwórz wspólne profile”, która tym razem powinna bez problemu zadziałać.

 Archicad -Jak połączyć dwie przegrody strukturalne pod różnym kątem jednym profilem? - 04

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat modelowania w Archicadzie, a także innych możliwościach tego programu to sprawdźcie nasz - Kurs Archicad 20 od podstaw.

Pozdrawiam!

Autorka

Daria Janik

Studentka II stopnia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Założycielka Koła Naukowego „BIMiś”, w ramach którego prowadzi szkolenia z obsługi programów BIM. Pasjonuje się fotografią i sportami siłowymi.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu