Ukazanie cieni na rzucie nie tylko zwiększa jego graficzną atrakcyjność, ale co ważniejsze często ma na celu weryfikację rozwiązania poprzez przeprowadzenie analizy zacieniania. Zaprezentowane cienie umożliwiają odwzorowanie sposobu oświetlenia obiektu z uwzględnieniem otoczenia.
W wypadku ukazania cieni w widoku 3D mamy do czynienia z odwzorowaniem odnoszącym się do konkretnego czasu i miejsca. W związku z czym niezbędne jest określenie lokalizacji oraz wskazanie północy.
Lokalizacja i północ
Z Menu należy wybrać Opcje (Options), Preferencje Projektu (Project Preferences) i Lokalizacja Projektu (Project Location…).
Okno Lokalizacji Projektu składa się z punktów:
- Nazwa Projektu (Project Name) – informacja pobierana jest z okna Info o Projekcie. W oknie Lokalizacji Projektu istnieje możliwość edycji tytułu.
- Pełny Adres Inwestycji (Site Full Address) – ustawienia jak dla Nazwy Projektu,
- Szerokość (Latitude) – zachowanie możliwie największej dokładności powoduje otrzymanie rezultatów odzwierciedlających realną sytuację. Jeżeli precyzyjna dokładność nie jest niezbędna skorzystać można z predefiniowanych miast dostępnych po naciśnięciu ikony globusa.
- Długość (Longitude) – ustawienia jak dla Szerokości,
- Strefa czasowa (Time Zone (UTC)),
- Wysokość (Altitude (Sea Level)) – położenia projektu względem poziomu morza,
- Pokaż w Google Maps (Show in Google Maps) - umożliwia pokazanie w Google Maps miejsca o zadanej długości i szerokości geograficznej.
- Północ Projektu (Project North) – pozwala na wpisanie kąta w celu określenia kierunku.
Aksonometria – widok z góry
Kolejny krok polega na uzyskaniu właściwych ustawień widoku 3D. W tym celu klikamy prawym klawiszem myszy na obszar roboczy i wybieramy Wyświetl Wszystko w 3D (Show All in 3D).
Następnie z Menu wybieramy Widok (View), Opcje Widoku 3D (3D View Options), Parametry Widoku 3D (3D Projection Settings…).
Wygląd pojawiającego się okna zależy od zadanego w danym momencie widoku. Pokazać się może okno Ustawień Aksonometrii (Parallel Projection Settings) lub Parametrów Perspektywy (Perspective Settings…). Jeżeli wyświetlone zostanie okno perspektywy należy wybrać przycisk Ustawienia Aksonometrii w celu przejścia do właściwego okna.
W oknie Ustawień Aksonometrii z rozwijanej listy wybieramy widok z góry. Ustawienia dla osi X, Y, Z zostaną automatycznie uzupełnione. Azymut kamery ustawiamy na 270 stopni. Ustawienia dla pozycji słońca mogą zostać zadane na podstawie zdefiniowanej wcześniej lokalizacji oraz daty lub można wpisać je ręcznie. W przykładzie dane pobrane zostały z lokalizacji.
Styl 3D
Dodatkowo należy zdefiniować Styl 3D, czyli sposób wyświetlania obiektów w oknie 3D. Z Menu wybieramy Widok (View), Opcje Widoku 3D (3D View Options), Style 3D (3D Styles…). Skorzystać można z jednego z bazowych stylów, należy zwrócić uwagę by w zakładce Cienie (Shadows) zaznaczony został punkt Cienie Słoneczne (Sun Shadows).
Poniżej pokazano efekt przeprowadzonych działań. Należy pamiętać, że zastosowanie Orbitowania spowoduje nadpisanie aktualnych ustawień aksonometrii.
Dokument 3D
W celu zapisania widoku rzutu 3D należy na jego bazie utworzyć Dokument 3D. W dokumencie 3D możliwe jest dodanie wymiarów, etykiet i pozostałych elementów rysunku 2D.
Dokument zapisać można z poziomu widoku 3D lub rzutu. Zależnie od sposobu zapisu dokumenty zyskują odmienne ustawienia do manipulacji.
By zapisać dokument z poziomu widoku 3D, wybrać należy w Nawigatorze, z menu kontekstowego w folderze Dokument 3D - Nowy Dokument 3D z 3D… (New 3D Document from 3D…) .
By stworzyć dokument z rzutu przy wyświetlanej kondygnacji na rzucie, z menu kontekstowego w folderze Dokument 3D wybrać należy Nowy Dokument 3D… (New 3D Document from Floor Plan…) .
W obu przypadkach w wyskakującym oknie nadajemy ID Odniesienia (Reference ID) oraz Nazwę (Name) i klikamy Utwórz (Create).
W wyniku wykonanych działań w osobnym oknie utworzony został Dokument 3D dostępny w Mapie Projektu w Nawigatorze. Dane widoku dostępne są po naciśnięciu przycisku Ustawienia (Settings) w Nawigatorze.
W wypadku dokumentu z widoku 3D dostępne jest zakładka Projekcja 3D (3D Projection). Natomiast dla dokumentu z rzutu możliwa jest manipulacja zakładką Rzut (Floor Plan Projection).
Kluczowe jest by w dziale Reprezentacja Modelu (Model Display) – Słońce i Cienie (Sun and Shadows) włączyć cienie z konturami lub bez.
Poniżej zaprezentowano rozwiązanie dla widoku utworzone z 3D oraz z rzutu wraz z oknami ustawień.
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat Archicada zapraszamy do zapoznania się z ofertą kursów Archicada, które udostępniamy na stronie. Pozdrawiam!