Archicad - Jak podzielić ścianę - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 27-09-2018  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Jak podzielić ścianę - Tutorial, poradnik


W takcie przygotowywania projektu w  Archicadzie w pierwszej kolejności skupiamy się na rozrysowaniu pomieszczeń, dodaniu istotnych elementów budowlanych jak drzwi i okna. Dopiero w następnych etapach zastanawiamy się nad podziałami elewacji lub kwestią połączenia materiałów w pomieszczeniu. Jak więc podzielić ścianę, którą już narysowaliśmy? Poniżej zdradzimy Wam jak to zrobić w kilku prostych krokach.

Ścianę możemy podzielić zarówno w  pionie jak i w poziomie. W jaki sposób podzielić ścianę w pionie? Po pierwsze należy zaznaczyć ścianę (tak, aby się podświetliła na zielono), następnie wybieramy opcję ze standardowej palety Podziel.

Archicad - Jak podzielić ścianę - Tutorial, poradnik - 01

Kolejnym krokiem jest wybranie punktu, w którym ma być podzielona ściana. Ważne jest żeby to był jakiś zdefiniowany punkt np. narożnik okna lub połączenie ściany zewnętrznej ze ścianą działową. Jeżeli klikniemy na interesujący nas punkt pojawi się linia, która automatycznie jest informacją, w którym miejscu przecinamy ścianę.

Archicad - Jak podzielić ścianę - Tutorial, poradnik - 02

Po zaznaczeniu linii, która ma nam podzielić ścianę przy kursorze pojawi się znak oka, który jest informacją dla programu, którą część ściany chcielibyśmy zostawić, jako zaznaczoną. Po tych kokach widoczność ścian z poziomu rzutu się nie zmieni, ale będą one już funkcjonować, jako dwie osobne części.

W jaki sposób podzielić ścianę w  poziomie? Najszybszym sposobem, który nam umożliwi tą operację jest narysowanie dwóch ścian, które będą umieszczone nad sobą, ale będą miały różną wysokość.

Archicad - Jak podzielić ścianę - Tutorial, poradnik - 03

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów z Archicada, z których dowiecie się jeszcze więcej na temat tego programu! :)

Pozdrawiam!

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu