Archicad - Jak obrócić obiekt w pionie - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 04-01-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Jak obrócić obiekt w pionie - Tutorial, poradnik


Edycja obiektów w Archicadzie jest bardzo istotna. W przypadku projektu wnętrz to tak na prawdę cała istota projektu. Co w przypadku, kiedy zdarzy nam się obiekt, który będzie obrócony wokół osi Z nie w tym kierunku, który nam odpowiada? Poniżej przedstawiamy odpowiedź na ten problem.

Archicad - Obracanie obiektów w pionie

Obrót w pionie w przypadku obiektów importowanych do programu może stwarzać trochę trudności. Jednym ze sposobów jest ustawienie możliwości obrotu wokół osi Z w skrypcie gdl obiektu, ale tutaj już wchodzimy w dziedzinę, w której nie każdy będzie się czuć komfortowo i  wiedzieć, co dokładnie robić.

Jeżeli potrzebujemy obrócić obiekt i  nie mamy czasu na szukanie innego pliku, który będzie wyglądał poprawnie zawsze możemy go zamienić na Kształt i obrócić w oknie 3D. Kształt, jako jedyny z  elementów ma możliwość obracania, w każdym możliwym kierunku. Jednym, najważniejszym minusem tej operacji, jest fakt, że nie wrócimy już z Kształtu do obiektu i nie będziemy mogli edytować dalej naszego wybranego mebla.

Archicad - W jaki sposób przekształcić obiekt na kształt?

Wystarczy zaznaczyć obiekt, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Utwórz kształt na podstawie zaznaczenia.

Archicad - Jak obrócić obiekt w pionie - Tutorial, poradnik 01

Po przejściu do 3D klikamy na jakikolwiek punkt i wybieramy opcję Obróć. Teraz musimy tylko znaleźć płaszczyznę, wokół której chcemy obracać obiekt i wybrać odpowiedni kąt.

Archicad - Jak obrócić obiekt w pionie - Tutorial, poradnik 02

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się czegoś nowego zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów Archicada.

Pozdrawiamy! :)

Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu