Data publikacji: 02-09-2022 |
Data aktualizacji: 10-11-2023 | Autor: Witold Sałaciński
Aby obliczyć powierzchnię użytkową poddasza w Archicadzie zacznij od ustawienia preferencji projektu. Pamiętaj, że zgodnie z Polską Normą powierzchnia pomieszczeń o wysokości 140 - 220 cm jest wliczana w 50%, natomiast powierzchni o wysokości poniżej 140 nie uwzględnia się wcale. Następnie wyświetl strefy w 3D i odpowiednio je przytnij. Na koniec wybierz polecenie Uaktualnij strefy. Jako efekt pracy otrzymasz wartość powierzchni poddasza pomniejszonej zgodnie z normami.
Zastanawiasz się jak poprawnie obliczyć powierzchnie użytkowną poddasza w programie Archicad? Jeśli tak, to sprawdź nasz poradnik, w którym krok po kroku pokażę Ci w jaki sposób możemy to zrobić.
Czym jest powierzchnia użytkowa?
Powierzchnia użytkowa budynku to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych, szybów dźwigowych, garaży, pomieszczeń technicznych.
Zgodnie z Polską Normą (PN-ISO 9836) oraz ogólnie przyjętymi zasadami w architekturze i budownictwie wszystkie pomieszczenia powyżej 220 cm wysokości (od poziomu podłogi do sufitu) wlicza się w 100% do powierzchni użytkowej, natomiast pomieszczenia o wysokości 140-220 cm wlicza się w 50%. Pomieszczeń o wysokości poniżej 140 cm nie uwzględnia się w powierzchni użytkowej. Informacje te mają więc duże znaczenie przy obliczaniu powierzchni poddasza ze skosami.
Archicad - Ustawianie preferencji projektu
Program Archicad otwarty za pomocą domyślnego profilu powinien mieć uwzględnione powyższe zasady przy tworzeniu stref. Dla pewności możemy to sprawdzić wchodząc w pasku Menu w Opcje, a następnie Preferencje projektu, Strefy. W wyświetlonym oknie zmniejszanie powierzchni powinno być ustawione adekwatnie do danych wymienionych powyżej oraz na poniższym obrazku:
Aby powierzchnia była obliczona poprawnie należy jednak zrobić kilka dodatkowych kroków oraz dociąć strefy 3D.
W celu pokazania w etykiecie strefy poprawnie obliczonej powierzchni poddasza należy ją zaznaczyć oraz przejść do okna ustawień. Następnie w ustawieniach, a następnie zawartości należy wybrać obliczoną powierzchnię.
Archicad - Wyświetlanie stref 3d
Kolejnym krokiem jest wyświetlenie stref w 3D. W tym celu wybieramy z okna menu Widok, a następnie Elementy w widoku 3D, a po tym Filtrowanie i przekroje elementów w 3D.
W oknie z rodzajami elementów widocznych w 3D zaznaczamy "Strefa".
Po wykonaniu powyższych kroków przechodzimy w rozwijanym nawigatorze w widok 3D (Ogólna perspektywa). Powinniśmy teraz widzieć naszą strefę w postaci przezroczystej bryły, którą należy zaznaczyć.
Archicad - Docinanie stref 3D
W celu późniejszego poprawnego wyświetlenia obliczonej powierzchni strefy z poddaszem należy dociąć bryłę do dachu używając zaznaczonej w pasku narzędzi na czerwono ikonki z docinaniem elementów. Musimy następnie zaznaczyć "użyj obecnie zaznaczonych dachów/powłok".
Efektem działania powinna być docięta strefa w oknie 3D, tak jak na poniższym obrazku:
Archicad - Aktualizacja stref
Ostatnim krokiem będzie aktualizacja stref. W tym celu należy zaznaczyć strefę, lub kilka stref z pomieszczeniami na poddaszu ze skosami oraz przejść w pasku Menu w Projekt, a następnie Uaktualnij strefy.
Następnie w wyświetlonym oknie zaznaczamy Pokaż zaznaczone strefy oraz Uaktualnij zaznaczone strefy.
Po przejściu wszystkich kroków uzyskujemy pomniejszoną powierzchnię poddasza z uwzględnionymi wysokościami pomieszczeń. W opisywanym przypadku zmieniła się ona z 75,4 m2 na 21,9 m2. Różnica szczególnie w przypadku poddasza potrafi być więc duża.
Na zakończenie, aby dalsza praca nad projektem była uporządkowana proponuję ukrycie w widoku 3D stref budynku poprzez odznaczenie w oknie "Filtrowanie i przekroje w 3D" narzędzia Strefa.
Mam nadzieje, że poprawne wyliczenie powierzchni użytkowe powierzchni poddasza w programie Archicad nie będzie już stanowić dla Ciebie problemu.
Pozdrawiam!