Archicad - Jak obliczyć kubaturę? Poradnik, tutorial

Data publikacji: 12-11-2019  |  Data aktualizacji: 30-03-2020  | Autorka: Iza Łuszczkiewicz

Archicad - Jak obliczyć kubaturę? Poradnik, tutorial


Kubatura to jeden ze współczynników, który jest istotnym wskaźnikiem w przypadku projektowania budynków. W przypadku prostych pomieszczeń w kształcie prostopadłościanu liczenie kubatury nie jest takie skomplikowane, ale kiedy pojawiają się skosy to sprawa zaczyna się komplikować i przeważnie tracimy zapał do dalszego liczenia. Na szczęście Archicad daje nam narzędzia, które umożliwiają szybkie liczenie takich współczynników i są dokładne.

Aby obliczyć kubaturę musimy mieć przede wszystkim pomieszczenia zamknięte ścianami, podłogą i sufitem/dachem. Obliczanie kubatury będziemy rozpatrywać w przypadku dachu płaskiego i skosu.

Archicad jak obliczyć kubaturę poradnik 01

Na początku należy przejść do poziomu kondygnacji i oznaczyć obrys pomieszczenia za pomocą narzędzia strefa.

W takim wypadku wybieramy narzędzie strefa z paska narzędzi po lewej stronie, przechodzimy do okna ustawień i do zawartości tabelki dodajemy informację o kubaturze pomieszczenia. Jako metodę konstrukcji wybieramy środkową opcję, która automatycznie nam obrysuje pomieszczenie.

Archicad jak obliczyć kubaturę poradnik 02

I klikamy na środek pomieszczeń wybierając lokalizację tabelek z pomieszczeniami.

Archicad jak obliczyć kubaturę poradnik 03

I tak jak widać w obu przypadkach kubatura w obu przypadkach jest równa mimo tego, że pomieszczenia są ograniczone zupełnie innym rodzajem dachu. Aby to sprostować należy to przede wszystkim przejść do widoku 3D, wybrać opcję Widok -> Elementy w widoku 3D -> Filtrowanie i przekroje elementów w 3D i zaznaczamy opcję Strefa.

Archicad jak obliczyć kubaturę poradnik 04

W widoku 3D pojawi nam się strefa w postać półprzeźroczystego prostopadłościanu. Zaznaczamy wtedy strefę i dach i docinamy strefę do dachu.

Archicad jak obliczyć kubaturę poradnik 05

Aby strefy pokazywały aktualną wartość należy uaktualnić strefy, czyli wybrać opcję Projekt -> Uaktualnij strefy. A następnie wybrać opcję na samym końcu – Uaktualnij wszystkie strefy.

Archicad jak obliczyć kubaturę poradnik 06

Jeżeli chcielibyście uporządkować swoją wiedzę zapraszamy do zapoznania się z naszym szkoleniem -  Kurs - Archicad 20 od podstaw.

Pozdrawiamy! :)


Autorka

Iza Łuszczkiewicz Architekt

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prowadzi swoje biuro architektoniczne w Katowicach. Swoją działalność zawodową łączy z prowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi Archicada.

Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu