Archicad - Jak dopasować wielkość i ustawienie tekstury na obiekcie 3D? - Tutorial, poradnik

Data publikacji: 10-03-2023  |  Data aktualizacji: 18-09-2023  | Autor: Witold Sałaciński

Aby dopasować wielkość i ustawienie tekstury na obiekcie 3D wejdź w Opcje > Atrybuty > Rodzaje wykończenia. Odszukaj teksturę, jaką pokryty jest obiekt, a następnie zmień szerokość zaimportowanego obrazka. Możesz też obrócić teksturę, aby zmienić jej kąt pochylenia.

Archicad - Jak dopasować wielkość i ustawienie tekstury na obiekcie 3D? - Tutorial, poradnik

Spis treści
  Jeśli zastanawiasz się jak dopasować wielkość i ustawienie tekstury na obiekcie 3D w programie Archicad, to ten poradnik jest dla Ciebie! Krok po kroku pokażę Ci jak można to wykonać.

  Jak możecie zauważyć na załączonym obrazku tekstura paneli tarasowych nałożona na obiekt tarasu naziemnego jest niedopasowana, jeśli chodzi o ustawienie krawędzi deski do ściany zewnętrznej budynku. Oprócz tego pojedyncze panele są bardzo wąskie.

  Archica - wielkość i ustawienie tekstury na obiekcie 3D

  Archicad - wielkość tekstury w 3D

  W celu powiększenia tekstury z drewnianymi panelami tarasowymi wchodzimy w narzędzie Opcje, a następnie Artybuty elementówRodzaje wykończenia.

  Archicad - Jak dopasować wielkość i ustawienie tekstury na obiekcie 3D - 02

  Następnym naszym krokiem będzie odszukanie tekstury, jaką pokryliśmy taras nadziemny lub inny interesujący nas obiekt. W opisywanym przypadku jest to "Drewno - taras". Jest to tekstura zaimportowana spoza programu Archicad. Jej wielkość to 140x140px, co przekłada się na dosyć małą szerokość pojedynczych profilów na tarasie wirtualnego budynku. Należy pamiętać, że wielkość tekstury pokrywającej obiekt, oraz jakość i rozmiar zaimportowanego obrazka mają wpływ na jej wygląd w oknie 3D z budynkiem.  W celu zwiększenia szerokości paneli np. 2-krotnie, zmieniamy szerokość zaimportowanego obrazka z "140x140px" na "280x280px".  Jeśli chcemy obrócić teksturę (w tym przypadku panele, możemy także zmienić kąt jej pochylenia, wpisując np. zamiast 90 stopni - 0 lub 180 stopni. W tym przypadku nie będzie to jednak konieczne. W oknie Rodzaje wykończenia możemy także edytować wszystkie inne tekstury. Efekt z teksturą po powiększeniu możemy zobaczyć na poniższym obrazku:  Jak widzimy krawędź panelu nie styka się ze ścianą zewnętrzną budynku.

  Archicad - dopasowanie tekstury na obiekcie 3D

  W celu dopasowania tekstury - w tym przypadku z panelami tarasowymi względem ściany budynku, na początku zaznaczamy taras nadziemny (lub obiekt 3Dteksturą, jaką chcemy dopasować) i przechodzimy do narzędzia Dokument, a następnie Dopasuj teksturę w 3DUstal początek.

  Archicad - dopasowanie tekstury na obiekcie 3D

  Zaznaczamy płaszczyznę elementu, do jakiego chcemy dopasować teksturę:

  Archicad - dopasowanie tekstury na obiekcie 3D - 02

  Po kliknięciu na ścianę uzyskujemy dopasowaną teksturę z panelami tarasowymi:

  Archicad - dopasowanie tekstury na obiekcie 3D - 03

  Resetowanie tekstury

  Jeśli chcielibyśmy wrócić do pierwotnych ustawień konkretnej tekstury, musimy zaznaczyć obiekt 3D, który ona pokrywa, a następnie wchodzimy w narzędzie Dokument, a następnie Wizualizacja, Dopasuj teksturę w 3DPrzywróć.

  Resetowanie wszystkich tekstur

  Jeśli naszym celem jest przywrócenie pierwotnych ustawień wszystkich tekstur, jakie pokrywają obiekty 3D w naszym pliku - pozostawiając wszystkie elementy niezaznaczone, wchodzimy adekwatnie do poprzednich działań w narzędzie Dokument, a następnie Wizualizacja, Dopasuj teksturę w 3D i Resetuj wszystko.

  Mam nadzieję, że po zaznajomieniu się z poradnikiem, ustawianie wielkości tekstury oraz dopasowanie tekstury 3D w programie Archicad nie będzie już dla Ciebie problemem. Zachęcam również do skorzystania z naszej bogatej oferty kursów online z programu Archicad.

  Dziękuję za uwagę :).

  Autor

  Witold Sałaciński Architekt, projektant budynków
  Z wykształcenia inżynier architekt. Absolwent kierunku architektura i urbanistyka Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Projektant budynków o różnych funkcjach. Pasjonat fotografii lotniczej i sportu.

  Przeczytaj o programie Archicad na naszym blogu